Iglaki do donic na zewnątrz – jak je pielęgnować zimą?

2023-01-10 13:14
Iglaki w pojemnikach
Autor: Gettyimages Podlewanie, sprawdzanie stanu osłoń i zabezpieczenie donic oraz części nadziemnej to jedyne zabiegi, które powinno się wykonywać na iglakach w okresie od później jesieni aż do przedwiośnia

Iglaki w pojemnikach znakomicie nadają się do aranżacji balkonu czy tarasu. Jednak rośliny iglaste uprawiane w donicach czy skrzynkach są wrażliwsze na niekorzystne czynniki zewnętrzne i wymagają większej troski niż te posadzone w gruncie. Zimą największe szkody powoduje mróz, wysuszające wiatry oraz... susza fizjologiczna. Podpowiadamy jak pielęgnować zimą iglaki w donicach na zewnątrz.

Drzewa i krzewy iglaste mają nieco inny cykl życia w porównaniu z gatunkami zrzucającymi liście na zimę. Wcześniej kończą sezon wegetacyjny, ale transpirują przez cały rok (przez aparaty szparkowe znajdujące się w zielonych częściach). W czasie wymiany gazowej tracą znaczne ilości wody. Zimą niestety nie są w stanie pobrać ubytków z zamarzniętego podłoża. Dochodzi więc do sytuacji, w której woda teoretycznie jest, ale w formie niedostępnej dla roślin. Z czasem zachodzi zjawisko suszy fizjologicznej. W rezultacie iglaki (problem dotyczy także zimozielonych gatunków liściastych) brązowieją, tracą igły, a tym samym ozdobny wygląd, a w wielu przypadkach nawet zamierają.

Susza fizjologiczna może także wystąpić (szczególnie w uprawie pojemnikowej) u egzemplarzy, które były intensywnie i jednorodnie nawożone. Zniszczenia przez ten niekorzystny proces są powszechne i niestety często mylone z niedoborem nawozów czy chorobami. Można z tym skutecznie walczyć, o ile oczywiście ma się świadomość występowania takiego ryzyka.

>>Przeczytaj też: Iglaki na balkon i taras. Jakie iglaki można uprawiać w donicach

Spis treści

  1. Iglaki w donicach - jak walczyć z suszą fizjologiczną i mrozem?
  2. Iglaki w donicach - ograniczenie wpływu mroźnych, wysuszających wiatrów
  3. Iglaki w pojemnikach - czego nie robić zimą i na przedwiośniu?

Iglaki w donicach - jak walczyć z suszą fizjologiczną i mrozem?

Pod koniec jesieni lub na początku zimy (najlepiej już po przymrozkach) zaleca się założyć osłony na iglaki uprawiane w pojemnikach. Najbardziej narażone na zniszczenia są egzemplarze posadzone w donicach lub skrzyniach metalowych lub kamiennych.

>>Przeczytaj też: Zabezpieczenie wieloletnich roślin balkonowych przed zimą

Dobrym sposobem jest obudowa donicy (z boków i od dna) płytami styropianowymi (najlepiej jeśli pojemnik jest kanciasty). Konstrukcja oczywiście musi być połączona (np. drutem, sznurem) i stabilna (zabezpieczona przed wywróceniem). Na wierzchnią warstwę gleby wysypuje się ściółkę okrywającą z liści, trocin, igliwia lub innego materiału organicznego. Głównym celem osłony jest zabezpieczenie korzeni (oraz podłoża) przed zamarznięciem. Dzięki temu więc pośrednio zmniejsza się także ryzyko wystąpienia suszy fizjologicznej.

Zaleca się niezbyt częste, ale regularne podlewanie iglaków w okresie zimy. Prace należy wykonywać w umiarkowanie ciepłe dni (aby to miało sens). Newralgiczny okres dla iglaków to przełom lutego i marca charakteryzujący się ciepłymi dniami i ciągle mroźnymi nocami (wcześniej oczywiście też trzeba je podlewać). Przy okazji podlewania warto także sprawdzać stan zimowych osłon. Krzewy i niskie odmiany drzew iglastych o stożkowej, kolumnowej lub innej regularnej koronie warto lekko ścisnąć podwiązując sznurkiem. To ograniczy zaleganie na nich śniegu (okiści) i tym samym wyginanie, łamanie pędów czy odbarwianie igieł. Śnieg, który grubą warstwą zalega na powierzchni balkonu lub tarasu, warto pozostawić. To naturalna bariera ochronna przed mrozem. Mniejsze iglaki czasem osłania się (nadziemną część) zakładając na nie specjalne kaptury z materiału przepuszczającego powietrze. Na balkonach południowych, silnie nagrzewających się w czasie zimowych dni (zjawisko skrajnie niebezpieczne dla zieleni), pomocne może być zainstalowanie parawanów.

>>Przeczytaj też: Jak dbać o iglaki zimą? Pielęgnacja iglaków zimą

Iglaki w donicach - ograniczenie wpływu mroźnych, wysuszających wiatrów

Silne, wysuszające wiatry mogą dokonać nie mniejszych szkód na iglakach niż mróz. Największy problem zachodzi od wystawy wschodniej. Dlatego jeśli dane miejsce jest nieosłonięte, drzewa i krzewy zaleca się na okres zimy przenieść w inne, bardziej zaciszne stanowisko. W przypadku balkonów pomocna może być instalacja ekranów osłaniających, maty ze słomy, bambusa, technorattanu lub innego materiału. Rośliny warto przy okazji zabezpieczyć przed przewracaniem, np. przywiązując do balustrady. Cały ogród można natomiast osłonić sadząc gęsto od wschodu ścianę osłonową z gatunków całkowicie mrozoodpornych (np. sosny pospolitej).

Sosny w skrzynkach
Autor: www.thinkstockphotos.com

Iglaki w pojemnikach - czego nie robić zimą i na przedwiośniu?

Podlewanie, sprawdzanie stanu osłoń i zabezpieczenie donic oraz części nadziemnej to jedyne zabiegi, które powinno się wykonywać na iglakach w okresie od później jesieni aż do przedwiośnia. To zasada, którą stosuje się zarówno u iglaków uprawianych zarówno w pojemnikach, jak i tradycyjnie – w gruncie. Zabronione jest stosowanie nawozów oraz cięcie. Oba zabiegi wykonane w tym okresie mogą przyczynić się do przemarzania cennych egzemplarzy.

>>Przeczytaj też: Iglaki w ogrodzie - pielęgnacja. Nawożenie, podlewanie, cięcie iglaków

Czym zabezpieczyć rośliny w ogrodzie przed mrozem? [WIDEO]

Iglaki do ogrodu - czy rozpoznasz te rośliny iglaste?

Pytanie 1 z 9
Jaki to iglak?
żywotnik zachodni
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE