Jak dbać zimą o iglaki w donicach? Czy trzeba je podlewać?

2024-01-26 14:56

Iglaki w donicach znakomicie nadają się do aranżacji balkonu czy tarasu, choć są wrażliwsze na niekorzystne czynniki zewnętrzne i wymagają większej troski niż te posadzone w gruncie. Zimą największe szkody powoduje mróz, wysuszające wiatry oraz susza fizjologiczna. Podpowiadamy jak pielęgnować zimą iglaki w donicach na zewnątrz.

Iglaki w pojemnikach
Autor: Gettyimages Podlewanie, sprawdzanie stanu osłoń i zabezpieczenie donic oraz części nadziemnej to jedyne zabiegi, które powinno się wykonywać na iglakach w okresie od później jesieni aż do przedwiośnia

Spis treści

  1. Iglaki w donicach zimą - co im grozi?
  2. Zabezpieczenie iglaków w donicach przed mrozem
  3. Czy podlewa się w zimie iglaki w donicach?
  4. Iglaki w donicach zimą - ograniczenie wpływu mroźnych, wysuszających wiatrów
  5. Iglaki w pojemnikach - czego nie robić zimą i na przedwiośniu?

Iglaki w donicach zimą - co im grozi?

Drzewa i krzewy iglaste mają nieco inny cykl życia w porównaniu z gatunkami zrzucającymi liście na zimę. Wcześniej kończą sezon wegetacyjny, ale transpirują przez cały rok (przez aparaty szparkowe znajdujące się w zielonych częściach). W czasie wymiany gazowej tracą znaczne ilości wody. Zimą niestety nie są w stanie pobrać ubytków z zamarzniętego podłoża. Dochodzi więc do sytuacji, w której woda teoretycznie jest, ale w formie niedostępnej dla roślin. Z czasem zachodzi zjawisko suszy fizjologicznej. W rezultacie iglaki (problem dotyczy także zimozielonych gatunków liściastych) brązowieją, tracą igły, a tym samym ozdobny wygląd, a w wielu przypadkach nawet zamierają.

Susza fizjologiczna może także wystąpić (szczególnie w uprawie pojemnikowej) u egzemplarzy, które były intensywnie i jednorodnie nawożone. Zniszczenia przez ten niekorzystny proces są powszechne i niestety często mylone z niedoborem nawozów czy chorobami. Można z tym skutecznie walczyć, o ile oczywiście ma się świadomość występowania takiego ryzyka.

Zabezpieczenie iglaków w donicach przed mrozem

Pod koniec jesieni lub na początku zimy (najlepiej już po przymrozkach) zaleca się założyć osłony na iglaki uprawiane w pojemnikach. Najbardziej narażone na zniszczenia są egzemplarze posadzone w donicach lub skrzyniach metalowych lub kamiennych.

Dobrym sposobem jest obudowa donicy (z boków i od dna) płytami styropianowymi (najlepiej jeśli pojemnik jest kanciasty). Konstrukcja oczywiście musi być połączona (np. drutem, sznurem) i stabilna (zabezpieczona przed wywróceniem). Na wierzchnią warstwę gleby wysypuje się ściółkę okrywającą z liści, trocin, igliwia lub innego materiału organicznego. Głównym celem osłony jest zabezpieczenie korzeni (oraz podłoża) przed zamarznięciem. Dzięki temu więc pośrednio zmniejsza się także ryzyko wystąpienia suszy fizjologicznej.

Krzewy i niskie odmiany drzew iglastych o stożkowej, kolumnowej lub innej regularnej koronie warto lekko ścisnąć podwiązując sznurkiem. To ograniczy zaleganie na nich śniegu (okiści) i tym samym wyginanie, łamanie pędów czy odbarwianie igieł. Śnieg, który grubą warstwą zalega na powierzchni balkonu lub tarasu, warto pozostawić. To naturalna bariera ochronna przed mrozem. Mniejsze iglaki czasem osłania się (nadziemną część) zakładając na nie specjalne kaptury z materiału przepuszczającego powietrze. Na balkonach południowych, silnie nagrzewających się w czasie zimowych dni (zjawisko skrajnie niebezpieczne dla zieleni), pomocne może być zainstalowanie parawanów.

Przeczytaj też: Zabezpieczenie wieloletnich roślin balkonowych przed zimą

Czy podlewa się w zimie iglaki w donicach?

Zaleca się niezbyt częste, ale regularne podlewanie iglaków w okresie zimy. Prace należy wykonywać w umiarkowanie ciepłe dni (aby to miało sens). Newralgiczny okres dla iglaków to przełom lutego i marca charakteryzujący się ciepłymi dniami i ciągle mroźnymi nocami (wcześniej oczywiście też trzeba je podlewać).

Przy okazji podlewania warto także sprawdzać stan zimowych osłon.

Iglaki w donicach zimą - ograniczenie wpływu mroźnych, wysuszających wiatrów

Silne, wysuszające wiatry mogą dokonać nie mniejszych szkód na iglakach niż mróz. Największy problem zachodzi od wystawy wschodniej. Dlatego jeśli dane miejsce jest nieosłonięte, drzewa i krzewy zaleca się na okres zimy przenieść w inne, bardziej zaciszne stanowisko. W przypadku balkonów pomocna może być instalacja ekranów osłaniających, maty ze słomy, bambusa, technorattanu lub innego materiału. Rośliny warto przy okazji zabezpieczyć przed przewracaniem, np. przywiązując do balustrady. Cały ogród można natomiast osłonić sadząc gęsto od wschodu ścianę osłonową z gatunków całkowicie mrozoodpornych (np. sosny pospolitej).

Iglaki w pojemnikach - czego nie robić zimą i na przedwiośniu?

Podlewanie, sprawdzanie stanu osłoń i zabezpieczenie donic oraz części nadziemnej to jedyne zabiegi, które powinno się wykonywać na iglakach w okresie od później jesieni aż do przedwiośnia. To zasada, którą stosuje się zarówno u iglaków uprawianych zarówno w pojemnikach, jak i tradycyjnie – w gruncie. Zabronione jest stosowanie nawozów oraz cięcie. Oba zabiegi wykonane w tym okresie mogą przyczynić się do przemarzania cennych egzemplarzy.

Sosny w skrzynkach
Autor: www.thinkstockphotos.com
Czym zabezpieczyć rośliny w ogrodzie przed mrozem? [WIDEO]

Iglaki do ogrodu - czy rozpoznasz te rośliny iglaste?

Pytanie 1 z 9
Jaki to iglak?
żywotnik zachodni
Nasi Partnerzy polecają