Czym okryć rośliny na zimę? Najlepsze zimowe osłony roślin

2016-10-25 14:25

Wiele roślin trzeba przed nastaniem mrozów osłonić. Do okrywania roślin na zimę wykorzystuje się najczęściej stroisz, liście, agrowłókninę ogrodniczą bądź słomiane chochoły.

Osłona roślin przed mrozem
Autor: materiały prasowe Agrowłóknina doskonale nadaje się do osłony roślin przed mrozem (fot. Agrimpex)

Jeśli zima jest bezśnieżna i mroźna, wiele roślin w ogrodzie może jej nie przetrwać. Dlatego warto przed zimą zabezpieczyć rośliny przed mrozem.

Tym okrywamy rośliny w ogrodzie na zimę

  • Stroisz -  to ścięte gałęzie drzew iglastych: sosny, świerka, jodły. Istotne jest, że stroisz zapewnia dostęp powietrza do roślin, które są nim przykryte, dlatego można nim okrywać także wrażliwe na mróz rośliny zimozielone.
  • Liście -  tworzą warstwę ochronną nieprzepuszczalną dla powietrza, dlatego nadają się do okrywania tych roślin, których części nadziemne na zimę zamierają. Nie wolno okrywać nimi roślin zimozielonych: rośliny mogą pod warstwą liści gnić, a dodatkowo liście mogą być źródłem chorób.
  • Słoma - chochołami ze słomy okrywamy drzewa i krzewy. Zabezpieczają one rośliny przed dużym mrozem. Słoma jest dobrym materiałem okrywowym, ponieważ przepuszcza powietrze. Chochoły stają się jednocześnie zimową ozdobą ogrodu.
  • Agrowłóknina -  to doskonały materiał do osłaniania roślin na zimę: chroni zarówno przed mroźnym wiatrem, jak i słońcem, a przed mrozem ochroni jej podwójna warstwa.
  • Do okrywania roślin na zimę można też wykorzystać korę, trociny oraz papier.

Przeczytaj też:

Jak zabezpieczyć róże przed zimą? Okrywanie, kopczykowanie krzewów róż >>>

Wielu specjalistów odradza okrywanie roślin liśćmi, bo mogą się w nich znajdować wirusy, bakterie i zarodniki grzybów, co spowoduje rozprzestrzenianie się chorób. Jednak ta tradycyjna metoda ma też wielu zwolenników – jesienią suchych liści jest pod dostatkiem w każdym ogrodzie i często z powodzeniem są wykorzystywane, zwłaszcza do osłaniania niewielkich roślin. Trzeba tylko rozkładać liście już przesuszone i dbać, aby nie zbijały się pod wpływem opadów w mokrą masę nieprzepuszczającą powietrza.

Jakich osłon na zimę unikać?

  • Folia bąbelkowa może posłużyć do okrycia pędów roślin, ale ponieważ nie przepuszcza powietrza, nie można owijać nią szczelnie całych roślin, bo w cieplejsze dni grozi im zaparzenie, a w chłodniejsze skroplona para wodna może zamarzać na pędach. Najlepiej więc pozostawić u góry „otwór wentylacyjny”.
  • Torf nie jest dobrym materiałem do okrywania roślin na zimę, bo silnie chłonie wodę i zatrzymuje ją na powierzchni.

Nie przegap: Usuwanie zimowego okrycia: kiedy i jak zdejmować zimowe osłony z roślin >>>

Agrowłóknina do osłony roślin przed zimą

Agrowłóknina to materiał polecany do osłony roślin wrażliwych na zimową aurę. Stosuje się ją m.in. do zimowego okrywania rododendronów, iglaków, róż czy winorośli. Agrowłoknina chroni rośliny przed niską temperaturą oraz wysuszającym wiatrem, szczególnie w bezśnieżne zimy. Dzięki zwiększonej gramaturze działa jak puchowa poduszka, przeciwdziałając uszkodzeniom roślin. Zapewnia prawidłowy przebieg zimowej wegetacji roślin zimozielonych i tworzy optymalne warunki przetrwania, aż do wiosny. Przepuszcza wodę i powietrze, a jej lekkość nie ingeruje w prawidłowy rozwój roślin.

Jak zabezpieczyć rośliny agrowłokniną?

  1. Agrowłókniną okrywamy rośliny zaraz po wystąpieniu pierwszych jesiennych przymrozków (osłony zdejmujemy wczesną wiosną).
  2. Dokładnie owijamy rośliny agrowłókniną od podstawy aż do wierzchołka.
  3. Aby zapobiec zsunięciu sie agrowłokniny owijamy całość sznurkiem lub spinamy brzegi agrowłókniny zszywkami.
Jak zabezpieczyć krzewy w ogrodzie przed zimą