Usuwanie zimowego okrycia: kiedy i jak zdejmować zimowe osłony z roślin

2019-02-20 8:30

Usuwanie zimowego okrycia z roślin to jedna z pierwszych wiosennych prac, które należy wykonać w ogrodzie. Kiedy i jak zdejmować zimowe okrycia z roślin? Dlaczego zbyt wczesne usunięcie zimowy osłon jest niebezpieczne?

Kiedy zima zbliża się ku końcowi, w ogrodzie zaczyna się okres intensywnej pracy. Jednym z pierwszych wiosennych prac w ogrodzie, jakie nas wtedy czekają to usuwanie z roślin zimowego okrycia. Nie jest to jednak zajęcie proste, gdyż wiosenna aura lubi płatać niespodzianki i ustalenie optymalnego terminu prac jest dosyć trudne.

Czy zbyt wczesne usuwanie zimowego okrycia jest niebezpieczne dla roślin?

Zbyt wczesne usunięcie zimowych osłon, może doprowadzić do uszkodzenia roślin wiosennymi przymrozkami, a zbyt długie pozostawianie ich na rabatach, może doprowadzić do wystąpienia chorób grzybowych i przyczynić się do deformacji pędów. Dlatego zanim zdejmiemy z roślin zimowe osłony, musimy bardzo uważnie obserwować zmiany w pogodzie oraz śledzić tempo rozwoju przyrody.

>>Przeczytaj też:

Kiedy usuwać zimowe okrycia roślin?

Przyjmuje się, że zimowe okrycia zdejmujemy z roślin na przełomie marca i kwietnia. Kiedy jednak zima się przedłuża i jest mroźna oraz bezśnieżna, powinniśmy wstrzymać się z pracami do końca kwietnia, a w przypadku roślin szczególnie wrażliwych nawet do początków maja.

W pierwszej kolejności odsłaniamy gatunki mniej wrażliwe na niskie temperatury (np. wrzośce, pnącza, magnolie) oraz zdejmujemy osłony grubsze (np. maty słomiane, zimową włókninę), a dopiero później usuwamy lżejsze okrycia (np. liście, korę) i rozgarniamy kopczyki ziemi i kompostu. Musimy to jednak robić stopniowo, aby nie narazić roślin na zbyt duży szok termiczny i nie uszkodzić delikatnych pąków. W pierwszej połowie kwietnia przystępujemy do usuwania okrycia z roślin umiarkowanie odpornych na niskie temperatury np. różaneczników i azalii, a w połowie i pod koniec miesiąca zdejmujemy je z róż i innych gatunków wrażliwych na przymrozki (m.in. ketmii syryjskiej, hortensji ogrodowej).

Po usunięciu z roślin zimowej ochrony, musimy jednak nadal monitorować zmiany pogodowe i przed zapowiadanymi przymrozkami ponownie osłonić włókniną gatunki wrażliwe na zimno, gdyż nawet jedna, mroźna noc może zniszczyć kwiaty różaneczników i hortensji, które w danym sezonie już nie zakwitną. Wczesną wiosną, warto też pamiętać o cieniowaniu roślin w dni słoneczne, co zapobiega ich nadmiernemu wysychaniu.

Zimowa osłona roślin
Autor: www.thinkstockphotos.com Zimowe osłony chroniły rośliny przed mrozem i śniegiem
Wiosna w ogrodzie: jak przygotować ogród do nowego sezonu [WIDEO]
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają