Czy róże trzeba zabezpieczyć przed mrozem? Kiedy i jak okryć róże na zimę?

2019-11-01 21:44 Paweł Romanowski
Drzewa i krzewy przed zima: jak je zabezpieczyc
Autor: Monika Pawlonka, Agencja Promocji Zieleni, fotografia pochodzi z Katalogu Róż Wokół podstawy krzewów róż należy usypać kopczyki

Większość róż wymaga ochrony przed mrozem i trzeba je odpowiednio zabezpieczyć przed zimą. Podpowiadamy kiedy i jak okryć róże na zimę. Okrywanie róż przed zimą: poradnik.

Niektóre róże są wyjątkowo odporne na działanie niskiej temperatury i gwałtownymi zmianami pogody (np. dzikie gatunki, róże parkowe, okrywowe), za to inne są na te czynniki bardzo wrażliwe (róże herbaciane, róże wielkokwiatowe, róże wielokwiatowe). Najlepiej przyjąć jest zasadę, że większość róż wymaga ochrony przed mrozem i wszystkie zabezpieczać. Kiedy i jak okryć róże na zimę?

Kiedy okryć róże na zimę?

Krzewy róż okrywamy dopiero po pierwszych przymrozkach – zwykle termin ten przypada na przełom października i listopada. Z okrywaniem róż nie należy się śpieszyć, gdyż zbyt wcześnie okryte mogą się „zaparzyć” pod zimowym „ubrankiem”.

Czy przycinać róże przed zimą?

Róż nie przycinamy na jesieni, gdyż rany po przyciętych pędach mogą nie zdążyć się zagoić przed zimą. Zabieg ten wykonujemy dopiero na wiosnę. Wyjątkowo róże można przyciąć jeśli są bardzo duże i trudno jest je okryć.

>>Przeczytaj też: Przycinanie róż przed zimą – czy ciąć róże przed zimą?

Zabezpieczanie róż przed zimą
Autor: GettyImages Róże pienne należy zdjąć z podpór, przygiąć do ziemi i obsypać ziemią

Jak zabezpieczyć róże przed mrozem?

  • Podstawę krzewów róż wielokwiatowych i wielkokwiatowych oraz miniaturowych obsypujemy 20 cm (10 cm w przypadku róż miniaturowych) warstwą ziemi ogrodowej, torfu lub kory sosnowej (ważne jest by staranne przykryć miejsce szczepienia). Warstwa ta ochroni podstawę pędu i system korzeniowy nawet przed dużymi spadkami temperatury. Na wierzch kopczyka dobrze jest ułożyć ścięte gałązki drzew iglastych (np. świerka).

  • Wyższe krzewy zabezpieczamy stroiszem – słomianym chochołem lub białą agrowłókniną. Materiały te ochronią pędy przed zimnymi wiatrami. Pędy korony związujemy, a następnie otulamy materiałem i zawiązujemy sznurkiem na spodzie.

  • Róże pienne przyginamy do ziemi w stronę przeciwną niż wyrasta z oczka szlachetna część róży, mocujemy widełkami w ksztłacie litery v i obsypujemy ziemią. Można też, nie przyginając, owiązać ciasno koronę krzewu matami słomianymi.

  • Róże pnące obsypujemy u nasady krzewu ziemią, pędy odczepiamy od podpór, kładziemy na ziemi i okrywamy słomą lub gałązkami drzew iglastych. Jeśli róża jest rozrośnięta, można wyłącznie osłonić ją matami słomianymi.

  • Róże rosnące w pojemnikach można albo zakopać z pojemnikiem w gruncie, usypując u nasady kopczyk ziemi i okryć pędy, albo owinąć rośliny wraz z pojemnikiem słomą lub matami słomianymi,

  • Róż okrywowych i dzikich nie trzeba okrywać na zimę.

Zimowe okrycia zdejmujemy w marcu lub na początku kwietnia, po ustąpieniu mrozów: najpierw należy odsłonić pędy, a po kilku dniach rozgarnąć kopczyki ziemi, usypane u nasady krzewów. Najlepiej robić to w dni pochmurne.

Zobacz film: Róże - królowe ogrodów!

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Monika91
|

Nie wiem czy dobrze robię, natomiast u mnie wszystkie rośliny które mam w ogrodzie, są okrywane włókniną białą zimową, bez względu na to czy to jest rododendron, czy róża, A na większe krzewy kupuję gotowe kaptury.