Zimowe okrycie róż: kiedy kopczykować i jak chronić róże przed mrozem?

2024-11-07 12:59

Większość róż wymaga zabezpieczenia przed mrozem i trzeba je odpowiednio osłonić na zimę. Podpowiadamy kiedy i jak okryć róże na zimę, by w dobrej kondycji przetrwały do wiosny. Kiedy kopczykować róże? Czym najlepiej okryć róże na zimę?

Spis treści

  1. Kiedy okrywać róże na zimę?
  2. Czy na zimę przycina się róże?
  3. Zabezpieczenie róż przed mrozem: kopczykowanie
  4. Jak okryć róże chochołem lub agrowłókniną?
  5. Kiedy zdejmujemy zimowe okrycie z róż?

Niektóre róże są wyjątkowo odporne na działanie niskiej temperatury i gwałtownymi zmianami pogody (np. dzikie gatunki, róże parkowe, okrywowe), za to inne są na te czynniki bardzo wrażliwe (róże herbaciane, róże wielkokwiatowe, róże wielokwiatowe). Najlepiej przyjąć jest zasadę, że większość róż wymaga ochrony przed mrozem i wszystkie zabezpieczyć na zimę.

Kiedy okrywać róże na zimę?

Krzewy róż okrywamy dopiero po pierwszych przymrozkach – zwykle termin ten przypada na przełom października i listopada. Z okrywaniem róż nie należy się śpieszyć, gdyż zbyt wcześnie okryte mogą się „zaparzyć” pod zimowym „ubrankiem”.

Czy na zimę przycina się róże?

Róż nie przycinamy na jesieni, gdyż rany po przyciętych pędach mogą nie zdążyć się zagoić przed zimą. Zabieg ten wykonujemy dopiero na wiosnę. Wyjątkowo róże można przyciąć, jeśli są bardzo duże i trudno jest je okryć.

Zabezpieczenie róż przed mrozem: kopczykowanie

Podstawę krzewów róż wielokwiatowych i wielkokwiatowych oraz miniaturowych obsypujemy 20 cm (10 cm w przypadku róż miniaturowych) warstwą ziemi ogrodowej, torfu lub kory sosnowej (ważne jest by staranne przykryć miejsce szczepienia). Warstwa ta ochroni podstawę pędu i system korzeniowy nawet przed dużymi spadkami temperatury. Na wierzch kopczyka dobrze jest ułożyć ścięte gałązki drzew iglastych (np. świerka).

Jak okryć róże chochołem lub agrowłókniną?

Wyższe krzewy zabezpieczamy  słomianym chochołem lub białą agrowłókniną. Materiały te ochronią pędy przed zimnymi wiatrami. Pędy korony związujemy, a następnie otulamy materiałem i zawiązujemy sznurkiem na spodzie.

  • Róże pienne przyginamy do ziemi w stronę przeciwną niż wyrasta z oczka szlachetna część róży, mocujemy widełkami w kształcie litery v i obsypujemy ziemią. Można też, nie przyginając, owiązać ciasno koronę krzewu matami słomianymi.
  • Róże pnące obsypujemy u nasady krzewu ziemią, pędy odczepiamy od podpór, kładziemy na ziemi i okrywamy słomą lub gałązkami drzew iglastych. Jeśli róża jest rozrośnięta, można wyłącznie osłonić ją matami słomianymi.
  • Róże rosnące w pojemnikach można albo zakopać z pojemnikiem w gruncie, usypując u nasady kopczyk ziemi i okryć pędy, albo owinąć rośliny wraz z pojemnikiem słomą lub matami słomianymi.
Zabezpieczenie roślin przed zimą
Autor: GettyImages Róże na zimę zabezpieczamy kopczykami ziemi usypanymi wokół roślin

Kiedy zdejmujemy zimowe okrycie z róż?

Zimowe okrycia zdejmujemy w marcu lub na początku kwietnia, po ustąpieniu mrozów. Najpierw należy odsłonić pędy, a po kilku dniach rozgarnąć kopczyki ziemi, usypane u nasady krzewów. Najlepiej robić to w dni pochmurne.

Przeczytaj też: Usuwanie zimowego okrycia: kiedy i jak zdejmować zimowe osłony z roślin

Krzewy kwitnące w Twoim ogrodzie. Czy rozpoznasz ich kwiaty?

Pytanie 1 z 8
Jaki to krzew?
kolkwicja chińska
Jak zabezpieczyć róże przed zimą?
Dom z balkonem czy bez? MUROWANE STARCIE
Piotr Laskowski oraz Radosław Murat zapraszają na "Murowane Starcie". W tym odcinku prowadzący zetrą się o kwestię balkonu. Zapraszamy do odsłuchu
Murowane starcie
Murator Google News
Autor: