Róże pnące – uprawa i zastosowanie w ogrodzie, przykłady najciekawszych odmian

2015-09-14 18:51 Z.B., mat. wideo: x-news

Róże pnące tworzą długie pędy obsypane mnogością kwiatów. Z tego powodu róże pnące są chętnie uprawiane w ogrodach. Najczęściej sadzi się róże pnące przy altanach, pergolach czy ścianach. Poznaj róże pnące i dowiedz się, jak uprawiać róże pnące w ogrodzie.

Róże pnące, zwane też czepnymi, są niewątpliwą ozdobą każdego ogrodu, zachwycając długimi pędami obsypanymi kwiatami. Są to pnącza prymitywne czepiające się podpór kolcami.

Róże pnące - podział

Róże pnące dzielimy na dwie podgrupy, różniące się sposobem kwitnienia i formą wzrostu:

  • Climbers (pol. klimbery) to róże pnące o sztywnych pędach długości do 8 m, które nie wymagają przywiązywania do podpór. Mają duże kwiaty, a kwitnienie powtarzane jest późnym latem lub wczesną jesienią. Jedną z najstarszych pnących odmian róż typu climber jest odmiana ‘Guinėe’ o czarnopurpurowych kwiatach szlachetnej budowy.
  • Ramblers (pol. ramblery) to róże pnące o wiotkich pędach, długości do 5 m (w wyjątkowo dobrych warunkach dorastają do 8 m), którą osiągają w ciągu jednego sezonu. Zazwyczaj są odporne na choroby, kwitną zwykle jeden raz w sezonie, na pędach dwuletnich. Ich drobne, najczęściej białe lub różowe kwiaty (średnicy około 5 cm) zebrane są w gęstych bukietach, które długo pozostają na pędach. Ciekawa jest róża heleny ‘Semiplena’ o żółtych kwiatach (kwitnie w lipcu i sierpniu) tworząca liczne drobne owoce, charakteryzująca się wysoką mrozoodpornością i małymi wymaganiami glebowymi, a także odmiana ‘Veilchenblau’, wyróżniająca się rzadką fioletową barwą płatków w kształcie serduszka. Ze względu na swobodny pokrój róże z tej podgrupy można sadzić w grupach tworzących klomby (np. odmiana ‘Raubritter’ o pełnych różowych kwiatach, która może być zarówno różą pnącą jak i okrywową).

Róże pnące: sadzenie i uprawa

Róże pnące należy sadzić przy podporach, takich jak pergole, altany, trejaże. Można je także sadzić przy ścianach domów, ogrodzeniach czy przy drzewach o rozłożystych i mocnych  konarach. Wskazane jest przywiązywanie róż czepnych z grupy rambler do podpory.
Róże pnące dobrze będą rosnąć na stanowisku południowym. Jeśli sadzimy je przy ścianie, to trzeba zapewnić dobrą cyrkulację powietrza, co zapobiegnie chorobom grzybowym.
Róże pnące warto zabezpieczyć na zimę przed mrozem, przez kopczykowanie i okrywanie. W zabiegach pielęgnacyjnych należy pamiętać też o nawożeniu. Róże czepne należy prowadzić po podporach odpowiednio je formując, najlepiej w formie wachlarza.

>>Przeczytaj też: Zakładamy ogród różany. Róże w ogrodzie - poradnik

Róża pnąca: cięcie

Aby uzyskać obfitsze kwitnienie, wskazane jest przycinanie krzewów róż. Róże pnące pierwszy raz tniemy najwcześniej w trzecim roku po posadzeniu. Przez pierwsze trzy lata należy jednak usuwać zaschnięte kwiatostany. Przycinając, należy pozostawić kilka pędów, najlepiej od 3 do 5 – będą one stanowić trzon róży. Pędy boczne skraca się do długości 30–40 cm, tak by zostało na każdym z nich 5–6 oczek. Róże należy także odmładzać. W tym celu raz na kilka lat usuwamy najstarszą z gałęzi stanowiących trzon rośliny i zastępujemy ją młodą. Róże powtarzające kwitnienie tniemy na wiosnę (regeneracyjne cięcie po zimie), róże kwitnące jednokrotnie tniemy zaraz po przekwitnięciu kwiatów, latem.

Róże pnące najciekawsze odmiany

  • Wśród róż pnących należy wyróżnić odmianę ‘New Dawn’ o bladoróżowych kwiatach, która powstała w 1930 r. i była pierwszą pnącą różą powtarzającą kwitnienie. Od niej pochodzą takie odmiany jak ‘Morning Dawn’, ‘White Dawn’, ‘Aloha’ czy ‘Schoolgirl’.
  • Odmiana ‘Ena Harkness’ wyróżnia się dużymi, szkarłatnymi kwiatami.
  • Róża rdzawa ‘Alchymist’- ma pięknie pachnące ćwierćrozetowe ciemnopomarańczowo-różowe kwiaty.
  • ‘Kew Rambler’ i ‘American Pillar’- to silnie rosnące i obficie kwitnące odmiany.
  • ELFE – nowa odmiana z podgrupy ramblers o seledynowych kwiatach powtarzających kwitnienie.
  • SCHNEEWALZER – odmiana o białośmietankowych kwiatach szlachetnego kształtu.

Wideo: sadzenie i prowadzenie róż pnących

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE