Róża pnąca w ogrodzie. Jak sadzić i pielęgnować róże pnące?

2024-08-20 12:40

Róża pnąca tworzy długie pędy obsypane mnogością kwiatów. Z tego powodu róże pnące są chętnie uprawiane w ogrodach. Najczęściej sadzi się róże pnące przy altanach, pergolach czy ścianach. Poznaj najpiękniejsze odmiany róż pnących i sprawdź, jak sadzić i pielęgnować róże pnące.

Spis treści

  1. Róża pnąca nie jest pnączem
  2. Róże pnące klimbery o sztywnych pędach
  3. Róże pnące ramblery o wiotkich pędach
  4. Jak sadzić róże pnące?
  5. Róże pnące uprawa
  6. Cięcie róż pnących
  7. Najciekawsze odmiany róż pnących

Róże pnące, zwane też różami czepnymi, są ozdobą każdego ogrodu, zachwycając długimi pędami obsypanymi kwiatami.

Róża pnąca nie jest pnączem

Róża pnąca nie jest prawdziwym pnączem, ponieważ jej pędy (długości do 4 m) trzeba przywiązywać do podpory. Są to pnącza prymitywne czepiające się podpór kolcami. Najlepiej rośnie w słonecznym miejscu i żyznej ziemi. Na zimę większość odmian należy zabezpieczyć przed mrozem, na przykład słomianymi matami. Róże pnące dzielimy na dwie podgrupy, różniące się sposobem kwitnienia i formą wzrostu: róże pnące o sztywnych i o wiotkich pędach.

Róże pnące klimbery o sztywnych pędach

Climbers (pol. klimbery) to róże pnące o sztywnych pędach długości do 8 m, które nie wymagają przywiązywania do podpór. Mają duże kwiaty, a kwitnienie powtarzane jest późnym latem lub wczesną jesienią. Jedną z najstarszych pnących odmian róż typu climber jest odmiana 'Guinėe' o czarnopurpurowych kwiatach szlachetnej budowy.

Róże pnące ramblery o wiotkich pędach

Ramblers (pol. ramblery) to róże pnące o wiotkich pędach, długości do 5 m (w wyjątkowo dobrych warunkach dorastają do 8 m), którą osiągają w ciągu jednego sezonu. Zazwyczaj są odporne na choroby, kwitną zwykle jeden raz w sezonie, na pędach dwuletnich. Ich drobne, najczęściej białe lub różowe kwiaty (średnicy około 5 cm) zebrane są w gęstych bukietach, które długo pozostają na pędach.

Ciekawa jest róża heleny 'Semiplena' o żółtych kwiatach (kwitnie w lipcu i sierpniu) tworząca liczne drobne owoce, charakteryzująca się wysoką mrozoodpornością i małymi wymaganiami glebowymi, a także odmiana ‘Veilchenblau’, wyróżniająca się rzadką fioletową barwą płatków w kształcie serduszka. Ze względu na swobodny pokrój róże z tej podgrupy można sadzić w grupach tworzących klomby (np. odmiana ‘Raubritter’ o pełnych różowych kwiatach, która może być zarówno różą pnącą, jak i okrywową).

Jak sadzić róże pnące?

Róże pnące należy sadzić przy podporach, takich jak pergole, altany, trejaże. Można je także sadzić przy ścianach domów, ogrodzeniach czy przy drzewach o rozłożystych i mocnych  konarach. Wskazane jest przywiązywanie róż czepnych z grupy rambler do podpory. Róże pnące dobrze będą rosnąć na stanowisku południowym. Jeśli sadzimy je przy ścianie, to trzeba zapewnić dobrą cyrkulację powietrza, co zapobiegnie chorobom grzybowym.

Róże pnące uprawa

Róże pnące warto zabezpieczyć na zimę przed mrozem, przez kopczykowanie i okrywanie. W zabiegach pielęgnacyjnych należy pamiętać też o nawożeniu. Róże czepne należy prowadzić po podporach odpowiednio je formując, najlepiej w formie wachlarza.

Przeczytaj też:

Cięcie róż pnących

Aby uzyskać obfitsze kwitnienie, wskazane jest przycinanie krzewów róż. Róże pnące pierwszy raz tniemy najwcześniej w trzecim roku po posadzeniu. Przez pierwsze trzy lata należy jednak usuwać zaschnięte kwiatostany. Przycinając róże pnące, należy pozostawić kilka pędów, najlepiej od 3 do 5 – będą one stanowić trzon róży. Pędy boczne skraca się do długości 30–40 cm, tak by zostało na każdym z nich 5–6 oczek.

Róże pnące należy także odmładzać. W tym celu raz na kilka lat usuwamy najstarszą z gałęzi stanowiących trzon rośliny i zastępujemy ją młodą. Róże pnące powtarzające kwitnienie przecinamy na wiosnę (regeneracyjne cięcie po zimie), róże pnące kwitnące jednokrotnie tniemy zaraz po przekwitnięciu kwiatów, latem.

Najciekawsze odmiany róż pnących

  • Wśród róż pnących należy wyróżnić odmianę ‘New Dawn’ o bladoróżowych kwiatach, która powstała w 1930 r. i była pierwszą pnącą różą powtarzającą kwitnienie. Od niej pochodzą takie odmiany jak ‘Morning Dawn’, ‘White Dawn’, ‘Aloha’ czy ‘Schoolgirl’.
  • Róża pnąca odmiana ‘Ena Harkness’ wyróżnia się dużymi, szkarłatnymi kwiatami.
  • Róża pnąca rdzawa ‘Alchymist’- ma pięknie pachnące ćwierćrozetowe ciemnopomarańczowo-różowe kwiaty.
  • ‘Kew Rambler’ i ‘American Pillar’- to silnie rosnące i obficie kwitnące odmiany róż pnących.
  • ELFE – nowa odmiana z podgrupy ramblers o seledynowych kwiatach powtarzających kwitnienie.
  • SCHNEEWALZER – odmiana róży pnącej o białośmietankowych kwiatach szlachetnego kształtu.

Tekst: Z.B.

Nie przegap:

#Muratorogroduje: Ogrodzenie, czyli piękna granica Twojego ogrodu!
Materiał sponsorowany

Pięknie kwitnące krzewy: czy rozpoznasz je wszystkie?

Pytanie 1 z 10
Jak nazywa się ten krzew?
budleja Dawida
Listen to "Murowane starcie" on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają