Pnącza na balkon. Rośliny balkonowe: polecamy pnącza dobre na balkon

2019-05-09 11:06 Opracowanie: redakcja serwisu

Jakie pnącza na balkon: poradnik. Dobrym pomysłem na rośliny balkonowe są kwitnące pnącza - które stworzą korzystny mikroklimat na balkonie. Podajemy gatunki i odmiany: pnącza na balkon.

Pnącza na balkon to dobre rozwiązanie. Pnącza sprawdzą się nawet na małym balkonie, bo zajmują niewiele miejsca. Z czasem się rozrastają, ale można je okiełznać i prowadzić tak jak chcemy, przycinając im pędy. Co roku wiosną trzeba też usuwać suche pędy. Pnącza na balkonie można posadzić w skrzynkach tuż przy ścianach mieszkania lub przy balustradzie. Pnącza na balkonie stworzą efektowną zasłonę, gdy wykorzystamy krótszy bok balkonu oraz kawałek dłuższego – wtedy za pomocą pnączy można stworzyć niemalże ogrodową altanę. Pnącza jako rośliny balkonowe ochronią od słońca i hałasu, zatrzymają kurz, stworzą korzystny mikroklimat, w którym przyjemnie się odpoczywa.

Pnącza na balkon: jakie wybrać

Uwaga! Jeśli na ścianach bloku jest stary popękany tynk, nie sadźmy przy nich pnączy, bo wczepiając się, mogą wrastać w pęknięcia i rozsadzać szczeliny. Jakie pnącza na balkon?

  • Można wybrać pnącza jednoroczne: chmiel japoński, groszek pachnący, kobeę, nasturcję większą, wilce, albo wieloletnie: bluszcze, wiciokrzewy, winobluszcz pięciolistkowy i winobluszcz trójklapowy.

>>Przeczytaj też: Winobluszcz pięciolistkowy i winobluszcz trójklapowy – popularne pnącza do ogrodu, na balkon i taras

  • Na balkonie sprawdzą się także powojniki nadające się do uprawy w donicach: białe i kremowe: 'Pistachio' (kwitnie: VI–IX); różowe: 'Comtesse de Bouchaud' (VI–XI); 'Doctor Ruppel'(V,VII–IX); 'Hagley Hybrid' (VI–IX); czerwone: 'Kardynał Wyszyński' (VI–IX); 'Mme Julia Correvon' (VI–IX); niebieskie: 'Blue Angel' (VI–VIII), 'Generał Sikorski' (VI–X); fioletowe: 'Etoile Violette' (VI–IX), 'Jackmanii' (Vi–X), 'Königskind' (V–VI i VIII–X), ciemnofioletowe: 'Romantica'.

Pnącza na balkonie: poradnik uprawy

Pnącza lubią urodzajną i przepuszczalną glebę (powojniki na balkonie sadzi się do pojemników, które umożliwią umieszczenie korzeni około 5 cm niżej, niż rosły w doniczce, w której je kupiliśmy). Podlewanie pnączy na balkonie powinno być zgodne z wymaganiami gatunku lub częstsze, gdy rosną przy południowej ścianie. Szczególnie wrażliwe na przesychanie są młode rośliny. Podczas uprawy pnączy na balkonie, by ograniczyć parowanie ziemi w pojemniku, można wyłożyć go korą lub obsadzić płożącymi roślinami. Dbajmy o stanowisko odpowiednie dla gatunku.

Jakie pnącza na balkon w cieniu i w słońcu

  • Pnącza na balkon w cieniu - tu mogą rosnąć: bluszcz, hortensja pnąca, w półcieniu: powojniki botaniczne i wielokwiatowe, wiciokrzewy, winobluszcze.

  • Pnącza na balkon w słońcu: milin amerykański, powojnik tangucki, róże.

Pnącza można nawozić, najlepiej wolno działającymi nawozami mineralnymi. Tradycyjne nawozy wieloskładnikowe działają lepiej, jeśli podzieli się je na trzy dawki stosowane co miesiąc, ale nie później niż do końca lipca (pnącza nawożone zbyt późno gorzej zimują). Zimą pnącza na balkonie warto osłaniać, przede wszystkim młode rośliny, ale starszym także nie zaszkodzi osłonięcie korzeni, zwłaszcza w chłodniejszych rejonach kraju. Części naziemne można osłonić gałązkami iglaków lub słomianą matą.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE