Pielęgnacja pnączy: podlewanie, cięcie, nawożenie, okrywanie. Jak pielęgnować pnącza?
By pnącza były ozdobą naszego ogrodu, trzeba je odpowiednio pielęgnować. Podlewanie, nawożenie, cięcie i okrywanie na zimę - to podstawowe zabiegi pielęgnacyjne dla pnączy. Pielęgnacja pnączy w ogrodzie. Jak pielęgnować pnącza - krótki poradnik.
O tym, czy pnącza będą dobrze rosły i utworzą parawan, który skutecznie osłoni działkę, decyduje nie tylko udany wybór gatunku. Równie ważne jest przygotowanie stanowiska dla roślin i ich późniejsza ich pielęgnacja. Jak zatem prawidłowo pielęgnować pnącza ogrodowe?
Spis treści
- Pielęgnacja pnączy: podlewanie pnączy
- Pielęgnacja pnączy: nawożenie pnączy
- Pielęgnacja pnączy: zabezpieczenie pnączy przed mrozem
- Pielęgnacja pnączy: ochrona pnączy przed chorobami i szkodnikami
- Pielęgnacja pnączy: przycinanie pnączy
Pielęgnacja pnączy: podlewanie pnączy
Na przesychanie wrażliwe są głównie młode pnącza, i to one przede wszystkim muszą być regularnie nawadniane. Jeżeli jednak długo utrzymuje się bezdeszczowa pogoda, trzeba podlewać także dorosłe rośliny, szczególnie te rosnące w łatwo przesychającej piaszczystej glebie czy przy ogrodzeniach o południowej ekspozycji. Brak wody przyczynia się nie tylko do gorszego wzrostu i kwitnienia roślin, ale sprawia też, że są one częściej atakowane przez szkodniki (na przykład mszyce i przędziorki) oraz wrażliwsze na choroby i mróz.
Żeby zmniejszyć parowanie wody z podłoża, powierzchnię wokół pnączy ściółkuje się korą (która dodatkowo chroni glebę przed wzrostem chwastów, a zimą korzenie roślin przed mrozem).
Pielęgnacja pnączy: nawożenie pnączy
Nawożenie pnączy należy rozpocząć w drugim roku po posadzeniu roślin. Dobrym nawozem jest kompost. Rozkłada się go wczesną wiosną 2-centymetrową warstwą (jeżeli gleba jest wyściółkowana korą, trzeba ją odgarnąć i po rozłożeniu nawozu z powrotem ułożyć wokół rośliny). Można też stosować nawozy mineralne. Najlepsze są nawozy wolno działające. Dodaje się je do gleby tylko raz – wiosną, a zawarte w nich związki są sukcesywnie uwalniane, w miarę jak pobierają je korzenie. Tradycyjne wieloskładnikowe nawozy mineralne lepiej działają, jeśli są podzielone na trzy dawki dostosowane co miesiąc, ale nie później niż do końca czerwca (nawożone zbyt późno rośliny gorzej zimują). Nigdy nie wolno przekraczać ilości nawozu zalecanej przez producenta.
Pielęgnacja pnączy: zabezpieczenie pnączy przed mrozem
Przy ogrodzeniach warto sadzić tylko sprawdzone, przystosowane do lokalnych warunków pogodowych pnącza, pamiętając o tym, że nie wszystkie rośliny, które można uprawiać na południowym zachodzie kraju i Pomorzu, będą dobrze rosły w górach czy na północnym wschodzie. Jednak początkowo należy je także chronić przed mrozem. Wymagają tego delikatne młode rośliny, które nie są jeszcze dobrze ukorzenione w nowym miejscu. Przed nadejściem zimy ich podstawy obsypuje się kopczykiem kory lub ziemi; części nadziemne można osłonić stroiszem albo słomianą matą.
Autor: GettyImages
Bluszcz posadzony przy siatce ogrodzeniowej potrafi z czasem całkowicie ją zakryć
Pielęgnacja pnączy: ochrona pnączy przed chorobami i szkodnikami
Zamiast pryskać, lepiej przeciwdziałać. Zadbane, rosnące w sprzyjających warunkach rośliny są silniejsze i mniej narażone na atak chorób i szkodników. Dobrze jest co jakiś czas przejrzeć pędy i liście roślin, by usunąć pojawiające się źródła infekcji, zanim obejmą całą roślinę. Porażone fragmenty najlepiej oberwać i zniszczyć, np. zakopać, ale nie kompostować.
Przeczytaj też: Jakie choroby i szkodniki atakują rośliny w ogrodzie latem >>>
Pielęgnacja pnączy: przycinanie pnączy
Tuż po posadzeniu pnącza należy skrócić wszystkie jego pędy o połowę lub trochę więcej. To zmotywuje roślinę do wypuszczania nowych i sprawi, że będzie od samego dołu bardziej rozkrzewiona. W późniejszych latach usuwa się pędy chore, przemarznięte, połamane albo te, które rosną zbyt ekspansywnie i zagrażają na przykład posadzonym blisko ogrodzenia roślinom czy wspinają się na słupy energetyczne. Niektóre pnącza (powojniki, glicynie, milin, róże) wymagają specjalnego cięcia, które zwiększy kwitnienie.
Przeczytaj też:
Pnącza na ściany. Czy warto pnączami pokryć elewację budynku? >>>
Pnącza na balkon. Rośliny balkonowe: polecamy pnącza dobre na balkon >>>
Pnącza o kolorowych liściach - dobry pomysł na aranżację ogrodu >>>