Pnącza o kolorowych liściach - dobry pomysł na aranżację ogrodu

2018-07-19 10:55

Wśród licznych gatunków pnączy sadzonych w ogrodach, na szczególną uwagę zasługują pnącza o kolorowych liściach. Z pnączy o kolorowych liściach możemy stworzyć w ogrodzie wyjątkowe aranżacje. Poznaj pnącza o kolorowych liściach do ogrodu.

Pnącza to rośliny przydatne w każdym ogrodzie. Dzięki nim możemy uzyskać zielony parawan, zakryć nieciekawe ogrodzenie lub osłonić mało atrakcyjny fragment ogrodu. Pnącza mogą też stanowić doskonały element kompozycji ogrodowych, szczególnie wtedy, gdy ich liście są kolorowe.

Pnącza o kolorowych liściach

Większość pnączy przybiera piękne barwy dopiero jesienią, ale istnieje również kilka gatunków, których liście zachwycają kolorami przez cały sezon.

 • Należy do ich między innymi aktinidia pstrolistna, której część liści pozostaje zielona, a część tworzy przebarwienia w białym lub różowym kolorze. Liście aktinidii najładniej przebarwiają się na stanowisku nasłonecznionym, dlatego pnącza lepiej nie sadzić w cieniu. Roślina osiąga dość duże rozmiary (3–10 m) i znakomicie nadaje się do obsadzania ogrodzeń, murków i altan.
 • Kolejnym pnączem o dekoracyjnych liściach jest bluszcz kolchidzki, którego odmiany ‘Dentata Variegata’ (liście z białym lub kremowym obrzeżem) oraz ‘Sulphur Heart’ (liście z żółtą plamą po środku), stanowią piękną ozdobę altan, ogrodzeń, pergoli i ścian budynków. Pnącze dorasta do 5–10 m, ale jest dość wrażliwe na niskie temperatury, dlatego powinno być uprawiane na stanowiskach ciepłych i osłoniętych przed wiatrem.
 • Nie mniej atrakcyjny jest bluszcz pospolity odmiany ‘Goldheart’ o zielonych liściach z dużą, żółtokremową plamą w kształcie serca. Pnącze osiąga mniejsze rozmiary (2–5 m) i doskonale nadaje się na roślinę okrywową. Pięknie prezentuje się także na ogrodzeniach, murkach i pergolach. W ostre zimy może przemarzać, ale wiosną zwykle dobrze odradza się z korzenia.
 • Atrakcyjnym pnączem jest także trzmielina Fortune’a nazywana trzmieliną pnącą. Jej żółto-zielone (odmiany ‘Emerald'n'Gold’, ‘Sunspot’) lub biało-zielone (‘Merald Gaiety’, ‘Variegatus’) liście mogą stanowić wspaniałą ozdobę ogrodu. Znakomicie wyglądają na murkach, ogrodzeniach, kratkach i pergolach. Trzmielina ma również zastosowanie jako roślina okrywowa. Jest niższa od poprzedników (osiąga 0,5–1 m wysokości) i zimozielona, ale nie w pełni mrozoodporna.

Ciekawymi, choć mniej popularnymi pnączami o kolorowych liściach są również:

 • winnik zmienny odmiana ‘Elegans’,
 • hortensja pnąca odmiany ‘Take a Chance’ i ‘Mirranda’,
 • psianka słodkogórz odmiana ‘Variegata’,
 • akebia pięciolistkowa odmiana ‘Variegata’,
 • pochrzyn chiński odmiana ‘Variegata’.

Pnącza o liściach przebarwiających się jesienią

Do pnączy przebarwiających swoje liście dopiero jesienią należą natomiast:

 • winobluszcze (pięciolistkowy i trójklapowy), przybierające kolory żółto-pomarańczowo-czerwone,
 • dławisz okrągłolistny,
 • cytryniec chiński, przebarwiający się na żółto,
 • winorośl japońska, zmieniająca kolor na pomarańczowo-czerwono-bordowy.

>>Przeczytaj też: Kolorowe liście w jesiennym ogrodzie

Pnącza w ogrodzie
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Tekst sponsorowany