Koleus Blumego – roślina pokojowa, balkonowa i rabatowa. Uprawa koleusów w pojemnikach i w gruncie

2022-04-26 9:26
Koleus
Autor: GettyImages Koleusy coraz częściej zdobią nasze balkony i tarasy

Koleus Blumego, zwany też pokrzywką brazylijską, znany jest głównie jako krótkowieczna roślina pokojowa. Koleus można jednak z powodzeniem wykorzystać jako oryginalną ozdobę balkonów i tarasów, a także sadzić na ogrodowych rabatach. Podpowiadamy, jak i gdzie uprawiać koleus. Zastosowanie koleusa. Koleus jako roślina balkonowa i rabatowa.

Koleus Blumego (łac. Plectranthus scutellarioides), znany także jako pokrzywka brazylijska, to jedna z najpiękniejszych roślin o ozdobnych liściach. Wielobarwne ulistnienie koleusa może znacznie się różnić w zależności od odmiany. Zazwyczaj koleusy dorastają do kilkudziesięciu centymetrów wysokości (maksymalnie osiągają 1,5 m). Pokrój rośliny również może być zmienny, na rynku dostępne są nawet pienne odmiany koleusa.

Koleus Blumego - uprawa w pojemnikach i w gruncie

Koleus Blumego z powodzeniem można uprawiać zarówno w pojemnikach (nie muszą być duże) jak i w gruncie. W pierwszym przypadku należy jednak zadbać o dużo częstsze podlewanie (latem nawet codziennie), gdyż roślina bardzo źle reaguje na suszę. Zaleca się uprawiać koleusy w miejscach lekko osłoniętych – wtedy wytwarza najbardziej wybarwione liście.

Koleus nie znosi bezpośredniego nasłonecznienia – szybko zamiera. Preferuje gleby próchnicze, przepuszczalne. Od wiosny do jesieni warto go zasilać nawozami ze zwiększoną dawką potasu. Roślinę warto także uszczykiwać, aby pobudzić krzewienie. Nie powinno się dopuszczać do kwitnienia - kwiaty są niepozorne, a osłabiają roślinę. Przed nadejściem przymrozków koleus powinien być przeniesiony do chłodnego pomieszczenia. To jednak krótkowieczna bylina. Po 1-2 latach lepiej rozmnożyć ją przez ukorzenianie sadzonek wierzchołkowych a stary okaz wyrzucić. Koleus jest dość odporny na choroby i szkodniki.

Poznaj: Ciekawe odmiany koleusa do ogrodu i na balkon >>>

Koleus Blumego - zastosowanie w ogrodzie na balkonie

Do niedawna koleus był kojarzony raczej jako roślina pokojowa. Ten trend zmienił się i teraz oryginalną roślinę można często spotkać także na balkonach i w ogrodach. Szczególnie dobrze wygląda w kompozycji z gatunkami o liściach jednolicie zielonych oraz ozdobnych kwiatach. Ciekawe zestawienia można uzyskać także w obrębie gatunku, łącząc ze sobą odmiany o kontrastowej kolorystyce. W ogrodzie pokrzywkę można wykorzystać do tworzenia rabat i obrzeży, np. przy ścieżkach.

Przeczytaj też:

Modne wilce - efektowne pnącza do ogrodu, na balkon i taras >>>

Rośliny na słoneczny balkon. Rośliny na balkon zachodni i południowy

Najpopularniejsze rośliny na balkon. Czy potrafisz je rozpoznać?

Pytanie 1 z 8
Co to za roślina?
Bakopa
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE