Datura (brugmansia) – wymagania, uprawa, pielęgnacja. Jak uprawiać daturę w donicy na balkonie i tarasie

2022-05-06 10:40
Datura
Autor: GettyImages Datura

Datura, znana też jako brugmansia, to imponująca roślina balkonowa. Datura uprawa: podpowiadamy jak sadzić daturę na balkonie i jak uprawiać daturę w sezonie, przechowywanie datury zimą. Uprawa datury na balkonie.

Datura (brugmansia) to niezwykle atrakcyjny kwitnący krzew, który u nas uprawiany jest w pojemnikach ustawianych na balkonach, tarasach bądź w ogrodach. Z uwagi na jej olbrzymie, aksamitne, lejkowate kwiaty w kształcie trąbek, nazywana jest często anielskimi trąbami. Niezwykła uroda datury wymaga specjalnej pielęgnacji. Uprawa datury nie jest łatwa, wymaga wiedzy i doświadczenia, a przede wszystkim odpowiedniego miejsca na letni wzrost i zimowy odpoczynek rośliny. Datura uprawa: poradnik dla miłośników tej rośliny.

Przeczytaj też:

Datura - gatunki

Do rodzaju Datura należy kilka gatunków podstawowych i mieszańców międzygatunkowych oraz liczne odmiany powstałe w wyniku ich krzyżowania. Najczęściej w uprawie spotyka się:

  • Brugmansia aurea – gatunek o kremowych lub jasnożółtych kwiatach,
  • Brugmansia x candida – mieszaniec międzygatunkowy o białych (rzadziej różowawych lub kremowych) kwiatach, silnie pachnących po zmierzchu,
  • Brugmansia x insignis – mieszaniec międzygatunkowy o białych kwiatach,
  • Brugmansia sanguinea – gatunek o pomarańczowoczerwonych kwiatach z żółtym unerwieniem,
  • Brugmansia suaveolens – gatunek o kwiatach żółtych, różowawych, ciemnoróżowych, białych lub kremowych, przyjemnie pachnących.

Datura - jak wygląda

Datura rośnie dość szybko, osiągając w naszych warunkach klimatycznych 2–4 m wysokości. Rozrasta się szeroko tworząc niewielkie drzewka o rozłożystej koronie. Pędy datury są dość grube, z czasem drewnieją. Liście osadzone są na mocnych ogonkach, ułożone na pędzie naprzemianlegle, mają jajowate, duże blaszki liściowe (15–25 cm długości), często o ząbkowanych brzegach.

Datura kwitnie w czerwcu. Kielichowate, zwisające kwiaty są bardzo duże (nawet do 30 cm długości!), mają kształt lejka i w zależności od gatunku i odmiany mogą być białe, kremowe, żółte, łososiowe, różowe lub pomarańczowe. Kwiaty często są pachnące.

Datura - uprawa na balkonie

Datura doskonale będzie rosnąć na balkonie czy tarasie, pod warunkiem, że zapewnimy jej stanowisko słoneczne i osłonięte od wiatru, ponieważ jej kruche pędy mogą być uszkadzane przez silny wiatr. Będzie stanowić piękną dekorację aż do pierwszych przymrozków.

Doniczkę z brugmansią ustawiamy na zewnątrz dopiero w drugiej połowie maja, po ostatnich wiosennych przymrozkach. Wcześniej przez dwa tygodnie warto daturę zahartować, otwierając okno na godzinę dziennie w pomieszczeniu gdzie zimuje. Ziemia w doniczce musi być żyzna i przepuszczalna.

Daturę można sadzić w specjalistycznym podłożu dla roślin balkonowych, ze sporą domieszką piasku lub bardzo drobnego żwiru. Roślina najlepiej rośnie w pełnym słońcu - wtedy kwitnie najobficiej (ale pod warunkiem stałej dostępności wilgoci w podłożu). W półcieniu kwitnie słabiej. Najlepiej wybrać dla datury wystawę południową, południowo-wschodnią lub południowo-zachodnią.

Datura uprawa - podlewanie i nawożenie brugmansii

Datura kwitnie bardzo obficie od aż do jesieni, wymaga więc regularnego nawożenia, które rozpoczynamy pod koniec kwietnia, a kończymy we wrześniu. Najlepiej rośliny zasilać specjalistycznym nawozem do datury lub nawozem do kwitnących roślin balkonowych. Nawóz stosować raz w tygodniu, wraz z podlewaniem. Można też zastosować na początku sezonu jednorazowo otoczkowany nawóz wolno działający.

>>Sprawdź jakie są najczęstsze błędy w uprawie roślin balkonowych

Datura doskonale znosi letnie upały i ostre słońce, ale musi mieć stale wilgotne podłoże. Z tego względu podlewanie datury powinno być obfite, w upalne dni należy nawadniać nawet dwa razy dziennie (wczesnym rankiem i wieczorem). Jeśli jest taka możliwość, podczas silnych letnich burz roślinę warto przestawić pod zadaszenie, aby osłonić ją przed silnym wiatrem i ulewnym deszczem.

Datura
Autor: GettyImages Datura

Datura - zimowanie

Datura jest rośliną wieloletnią, ale nie zimuje na zewnątrz ze względu na wrażliwość na mróz. Dlatego jesienią, najlepiej jeszcze przed pierwszymi przymrozkami, należy przenieść ją do jasnego pomieszczenia, w którym temperatura oscyluje w granicach 10–15 st. C. Przed wstawieniem należy roślinę przyciąć na żądaną wysokość. Podczas zimowego przechowywania daturę należy podlewać rzadko, tak aby ziemia w doniczce całkowicie nie przeschła.

W marcu roślinę przesadzamy do żyznego podłoża (przy okazji wymieniając donice na większą) i zaczynamy nieco więcej podlewać. Po kilku tygodniach powinny pojawić się młode pędy i liście. Po Zimnej Zośce (15 maja) możemy zacząć wystawiać donicę z daturą na zewnątrz na dzień (stopniowo ją hartując), a na początku czerwca można ją wystawić na stałe na balkon czy taras.

Najpopularniejsze rośliny na balkon. Czy potrafisz je rozpoznać?

Pytanie 1 z 8
Co to za roślina?
Bakopa
Rośliny na słoneczny balkon. Rośliny na balkon zachodni i południowy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE