Datura – uprawa datury na balkonie. KWIATY BALKONOWE

Datura, zwana bieluniem, to znakomita roślina balkonowa. Datura uprawa: podpowiadamy jak sadzić daturę na balkonie i jak uprawiać daturę w sezonie, przechowywanie datury zimą. KWIATY BALKONOWE: uprawa datury na balkonie.

Datura, nazywana bieluniem, to niezwykle atrakcyjny kwitnący krzew, który u nas uprawiany jest w pojemnikach ustawianych na balkonach, tarasach bądź w ogrodach. Z uwagi na jej olbrzymie, aksamitne, lejkowate kwiaty w kształcie trąbek, nazywana jest często anielskimi trąbami.
Niezwykła uroda datury wymaga specjalnej pielęgnacji. Uprawa datury nie jest łatwa, wymaga wiedzy i doświadczenia, a przede wszystkim odpowiedniego miejsca na letni wzrost i zimowy odpoczynek rośliny. Datura uprawa: poradnik dla miłośników tej rośliny.

>>Przeczytaj też:

Uprawa datury (bielunia) na balkonie

Datura doskonale będzie rosnąć na balkonie, pod warunkiem, że zapewnimy jej stanowisko słoneczne i osłonięte od wiatru, ponieważ jej kruche pędy mogą być uszkadzane przez silny wiatr. Datura będzie stanowić piękną dekorację aż do pierwszych przymrozków. Doniczkę z rośliną ustawiamy na zewnątrz dopiero w drugiej połowie maja, po ostatnich wiosennych przymrozkach. Wcześniej przez dwa tygodnie warto daturę zahartować, otwierając okno na godzinę dziennie w pomieszczeniu gdzie zimuje. Ziemia w doniczce musi być żyzna i przepuszczalna.

Daturę można sadzić w specjalistycznym podłożu dla roślin balkonowych, ze sporą domieszką piasku lub bardzo drobnego żwiru. Roślina najlepiej rośnie w pełnym słońcu - wtedy kwitnie najobficiej (ale pod warunkiem stałej dostępności wilgoci w podłożu). W półcieniu kwitnie słabiej. Najlepiej wybrać dla datury wystawę południową, południowo-wschodnią lub południowo-zachodnią.

Datura uprawa: podlewanie i nawożenie datury

Datura kwitnie bardzo obficie od aż do jesieni, wymaga więc regularnego nawożenia, które rozpoczynamy pod koniec kwietnia, a kończymy we wrześniu. Najlepiej rośliny zasilać specjalistycznym nawozem do datury lub nawozem do kwitnących roślin balkonowych. Nawóz stosować raz w tygodniu, wraz z podlewaniem. Można też zastosować na początku sezonu jednorazowo otoczkowany nawóz wolno działający.

>>Sprawdź jakie są najczęstsze błędy w uprawie roślin balkonowych

Datura doskonale znosi letnie upały i ostre słońce, ale musi mieć stale wilgotne podłoże. Z tego względu podlewanie datury powinno być obfite, w upalne dni należy nawadniać nawet dwa razy dziennie (wczesnym rankiem i wieczorem). Jeśli jest taka możliwość, podczas silnych letnich burz roślinę warto przestawić pod zadaszenie, aby osłonić ją przed silnym wiatrem i ulewnym deszczem.

Zimowanie datury

Datura jest rośliną wieloletnią, ale nie zimuje na zewnątrz. Dlatego jesienią, przed pierwszymi mrozami, należy przenieść ją do mieszkania, gdyż nie wytrzyma na mrozie. Daturę przycinamy na żądaną wysokość i umieszczamy w zacienionym i chłodnym (5–10 st. C) pomieszczeniu. Roślinę podlewamy rzadko, tak aby ziemia w doniczce całkowicie nie przeschła.

datura
Autor: www.thinkstockphotos.com
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE