Ciekawe kwiaty na balkon: ołownik, lofos, komonica, torenia, diaskia, pokrzywiec – czy będą modne w tym roku?

2016-04-26 11:45 Katarzyna Józefowicz

Ciekawe kwiaty balkonowe, inne niż pelargonie, petunie czy begonie, to świetna propozycja dla tych, którzy chcą oryginalnie urządzić swój balkon. Poznaj ciekawe kwiaty balkonowe: ołownik, lofos, komonicę, torenię, diaskię i pokrzywiec.

Urządzając wiosną balkon lub taras, najchętniej sięgamy po rośliny znane i sprawdzone. Czasami jednak warto poeksperymentować i poszukać gatunków, które na balkonach spotyka się dość rzadko, chociaż w uprawie pojemnikowej sprawdzają się nie gorzej od popularnych pelargonii czy petunii. Wiele z nich posiada piękne kwiaty lub oryginalne liście, dlatego mogą okazać się bardzo ciekawszym elementem balkonowych aranżacji. Poznaj ciekawe kwiaty balkonowe.

Ciekawe kwiaty na balkon: ołownik uszkowaty

Jedną z takich oryginalnych i niezwykle atrakcyjnych roślin doniczkowych jest ołownik uszkowaty (łac. Plumbago auriculata). To okazałe, dorastające do 1,5–2 m pnącze, od wiosny (maj) do późnej jesieni (październik) zachwyca niezwykłymi, dużymi kwiatostanami przypominającymi wyglądem kwiatostany floksów wiechowatych. Cechą szczególną kwiatów ołownika jest niezwykły, bladoniebieski kolor, którego próżno szukać wśród floksów. Jeśli chcemy przez całe lato podziwiać urodę kwiatów, musimy umieścić roślinę w miejscu słonecznym i systematycznie zasilać ją nawozami wieloskładnikowymi oraz regularnie podlewać.

Ciekawe kwiaty na balkon: lofos

Innym ciekawym, choć mało znanym pnączem balkonowym jest lofos (łac. Lophos erubereens). Jego ciemnoróżowe kwiaty pojawiają się na pędach od wiosny aż do późnej jesieni i wyglądają bardzo interesująco na tle zielonych liści. Aby roślina nieprzerwanie kwitła przez całe lato, musi być jednak systematycznie nawożona i regularnie podlewana.

>>Przeczytaj też: Najpopularniejsze rośliny balkonowe zwisające

Ciekawe kwiaty na balkon: komonica plamista

Wyjątkowo oryginalną rośliną balkonową jest także komonica plamista (łac. Lotus berthelotii), której kwiaty do złudzenia przypominają płomienne ogniki. Lotus oczekuje ciepłego i słonecznego stanowiska uprawy oraz stale wilgotnego, przepuszczalnego i bardzo żyznego podłoża.

Ciekawe kwiaty na balkon: torenia

Kolejnym ciekawym gatunkiem rośliny nadającej się do uprawy na balkonie jest torenia (łac. Torenia fournieri). W przeciwieństwie do poprzednich gatunków, torenia nie zachwyca rozmiarem, gdyż dorasta zaledwie do około 30 cm wysokości, ale tworzy gęste kępy i rozwija liczne, kolorowe kwiaty. Torenia będzie bujnie kwitła przez całe lato, jeśli zapewnimy jej jasne stanowisko, osłonięte przed bezpośrednim słońcem oraz stale wilgotne podłoże.

>>Przeczytaj też: Pnącza na balkon. Rośliny balkonowe: polecamy pnącza dobre na balkonCiekawe kwiaty na balkon: diaskia

Podobną do torenii rośliną balkonową jest diaskia (łac. Diascia barberae), której liczne, drobne kwiatki w żywych kolorach zdobią balkon przez całe lato. Diaskia jest jednak rośliną delikatniejszą od torenii. Nie lubi suszy, zmiennych warunków pogodowych i gorąca, dlatego powinna stać w miejscu zacisznym i widnym, ale osłoniętym przed bezpośrednim słońcem.

Ciekawe kwiaty na balkon: pokrzywiec

Wśród ciekawostek balkonowych na uwagę zasługuje też pokrzywiec szorstkowłosy (łac. Acalypha hispida), którego ciemnoróżowe, puszyste kwiatostany przypominające koci ogon, pojawiają się na pędach od kwietnia do późnej jesieni.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
lewikmag
|

Mam na balkonie pokrzywiec, udało mi się go dorwać w Park M i to bardzo fajna roślinka, wygląda oryginalnie i zawsze przyciąga uwagę gości. Jak dotąd nie sprawia problemów, rośnie jak trzeba :)