Nawożenie warzyw uprawianych w pojemnikach na balkonie

2020-04-20 8:04 Michał Mazik
Warzywa na balkonie
Autor: GettyImages Aby warzywa uprawiane na balkonie dobrze rosły i owocowały, należy dostarczyć im składników pokarmowych

Nawożenie warzyw uprawianych na balkonie różni się od zasilania tych rosnących w warzywniku w gruncie. Warzywa w pojemnikach mają do dyspozycji niewielką ilość podłoża i są bardziej uzależnione od człowieka od tych rosnących w gruncie. Podpowiadamy Jak nawozić warzywa uprawiane na balkonie.

Warzywa to grupa, która ma duże potrzeby pokarmowe niezależnie od sposobu uprawy (uprawa gruntowa, uprawa w pojemnikach, uprawa pod osłonami). Dokładne preferencje co do zapotrzebowania na składniki pokarmowe zależą już od konkretnego gatunku oraz fazy rozwoju roślin. Na balkonie, w warunkach uprawy amatorskiej, zabiegi nawożenia raczej ujednolica się - tak jest wygodniej, uprawa jest mniej uciążliwa, a wciąż można uzyskać zadowalający plon.

Spis treści

 1. Pierwsze nawożenie warzyw uprawianych na balkonie
 2. Zrównoważone nawożenie warzyw na balkonie
 3. Jak nawozić warzywa uprawiane na balkonie?
Uniwersalne zasady nawożenia
 • Zarówno niedobór, jak i nadmiar składników pokarmowych jest dla roślin niekorzystny. Groźniejsza jest ta druga sytuacja, zwłaszcza dotyczy to nawożenia azotem. Azot przyśpiesza wzrost i bierze udział w wielu kluczowych dla roślin procesach, ale w nadmiarze może doprowadzić do zasolenia podłoża, zwiększa podatność roślin na choroby i szkodniki, a czasem jest szkodliwy dla człowieka. Kumuluje się w warzywach (zwłaszcza liściowych) w postaci azotynów, a te w pewnych warunkach (np. przy niewłaściwym przechowywaniu) przekształcają się w toksyczne azotyny. Szczególnie trzeba na to uważać w uprawie nowalijek.
 • Nawozy można aplikować na etapie sadzenia warzyw lub już w trakcie ich wzrostu. Z powodzeniem można używać nawozów w płynie aplikowanych przy okazji podlewania roślin.
 • W przypadku wystąpienia oznak niedoboru pierwiastka na warzywach, zaleca się zastosować nawożenie dolistne.
 • Największe potrzeby nawozowe warzywa mają zwykle w okresie tworzenia plonów (np. zawiązywania główek u sałaty, rozwoju róży u kalafiora czy owoców u papryki i pomidora).

Warzywa wysiewa się zazwyczaj w żyznym podłożu zasobnym w składniki pokarmowe (np. w uniwersalnej ziemi z dodatkami). Dlatego nawożenie w początkowym okresie wzrostu, przez kilka tygodni po siewie i wykiełkowaniu nie jest potrzebne.
Produkcja rozsady może trwać od 4 do 8 tygodni. Po miesiącu warto zaaplikować roślinom nawozy, najlepiej wieloskładnikowe. Dawki nie powinny być duże. W przypadku warzyw ciepłolubnych, np. oberżyny czy kiwano, zaleca się unikać nawozów azotowych stosowanych na niedługo przed wystawieniem rozsady na balkon. To w pewnym stopniu zmniejszy odporność roślin na niskie temperatury (nie tylko na przymrozki).

Pierwsze nawożenie warzyw uprawianych na balkonie

Pierwsze nawożenie warzyw uprawianych w pojemnikach można wykonać na etapie sadzenia rozsady do większych pojemników. Może to być obornik granulowany, przefermentowany kompost, a nawet pocięte na fragmenty skórki bananów. Pierwszy produkt dostarcza wartościowych składników odżywczych i ma pewien wpływ na strukturę gleby, drugi jest słabo działającym nawozem, ale przyśpiesza produkcję próchnicy. Skórki z bananów to dobre źródło potasu. Z domowych odpadów jako dodatki do warzyw można zastosować fusy kawy i herbaty.

Przeczytaj też: Fusy z kawy – jak można wykorzystać fusy z kawy w ogrodzie i uprawie roślin doniczkowych? >>>

Zrównoważone nawożenie warzyw na balkonie

Warzywa powinno się nawozić w sposób zrównoważony. Wiosną można zaaplikować im nawóz ze zwiększoną dawką azotu. Następnie stosuje się nawozy wieloskładnikowe lub zawierające więcej fosforu i potasu. Bardzo ważne w uprawie warzyw jest zasilanie mikroelementami – nie można bagatelizować ich roli. Są kluczowe nie tylko dla przebiegania procesów fizjologicznych, ale także dla smaku. Niedobór poszczególnych mikroelementów często wiąże się z występowaniem zaburzeń i chorób. Przykładowo u pomidora bardzo ważny jest bor (B), u cebuli miedź (Cu).

Warzywa na balkonie
Autor: GettyImages Najczęściej warzywa w pojemnikach nawozimy podczas podlewania

Jak nawozić warzywa uprawiane na balkonie?

Podstawowe zasady nawożenia:

 • niewielkie dawki nawozów warto stosować co 1-2 tygodnie;
 • cenione i bezpieczne są nawozy humusowe;
 • do poszczególnych grup warto podawać specjalistyczne nawozy, np. do pomidorów. W praktyce taki nawóz dedykowany można stosować także do zasilania innych gatunków roślin, także ozdobnych;
 • do podlewania warzyw można używać wody z akwarium (po wymianie), wody po gotowaniu warzyw (bez soli i mięsa), wywarów z roślin leczniczych (skrzypu, pokrzywy, itp.). Będą działały jak łagodne, mocno rozcieńczone nawozy;
 • jeśli decydujemy się zarówno na nawożenie organiczne, jak mineralne, warto stosować je naprzemiennie (nie dotyczy oczywiście tych wymieszanych z ziemią). W sprzedaży dostępne są także nawozy mineralno-organiczne łączące zalety obu grup.

Nawożenie warzyw na balkonie pod kątem uzyskania zdrowych plonów nie jest szczególnie trudne. W dużym stopniu przypomina nawożenie roślin ozdobnych, z tym, że powinno być nieco bardziej intensywne i zaleca się stosować różnorodne nawozy.

Warzywa na balkon - bakłażan

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

O autorze
Michał Mazik
Michał Mazik
Michał Mazik - absolwent ogrodnictwa na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie. Autor kilkunastu książek o tematyce ogrodniczej i zielarskiej, w tym „Ogród z pasją”, „Zioła w ogrodzie i w domu", „Dary pszczół", „Przyroda Lublina". Współpracuje z mediami, producentami, zajmuje się zakładaniem ogrodów, prowadzi szkolenia branżowe, działa w marketingu. Praktykę zdobywał w Polsce (zakładanie i pielęgnacja ogrodów), Stanach Zjednoczonych (produkcja zieleni ozdobnej), Anglii (pielęgnacja farm malinowych i jeżynowych), Włoszech (sady jabłoniowe). Współpracował z holenderskimi firmami (tworzenie baz danych roślin, ogrodnicze technologie mobilne, konferencje branżowe). Należy do lubelskiego oddziału Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Ogrodnictwa.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE