Nowalijki - młode wiosenne warzywa. Uprawa nowalijek w domu i w ogrodzie
Nowalijki to młode warzywa, które zbiera się wiosną. Do popularnych nowalijek należą: rzodkiewka, pomidor, sałata, ogórek, szczypiorek, rzeżucha, natka pietruszki. Nowalijki możemy uprawiać w domu, pod tunelem foliowym i w gruncie. Poradnik uprawy nowalijek.
Zmęczeni monotonną i ponurą zimą, z niecierpliwością wyczekujemy wiosny i świeżej dostawy witamin w postaci aromatycznych nowalijek. Niestety, młode warzywa oferowane wiosną przez handlowców są dość drogie i często trudno nazwać je zdrowymi, gdyż pochodzą z upraw przemysłowych, na których nie żałuje się sztucznych nawozów zwiększających i przyspieszających plony. Jeśli więc zależy nam na prawdziwej porcji zdrowych witamin, zadajmy sobie nieco trudu i samodzielnie wyhodujmy je w swoim ogródku lub na parapecie.
Nowalijki uprawa na kuchennym parapecie
Jeśli posiadamy dostatecznie widną kuchnię, warto pomyśleć o uprawie nowalijek - szczypiorku i natki pietruszki oraz selera. Warzywa te zawierają mnóstwo witamin i szybko dadzą nam upragnione plony.
Aby uzyskać szczypiorek, wystarczy położyć dorodną cebulę na zwilżonym kawałku waty lub umieścić na gazie, rozciągniętej nad pojemnikiem z wodą. Z pietruszką i selerem może być nieco trudniej, gdyż lepiej będą się czuły na balkonie niż w kuchni. Poza tym do wzrostu potrzebują podłoża (opartego głównie na mieszance piasku z lekką ziemią ogrodniczą), w którym będzie można umieścić ich korzenie.
Pędzenie cebuli w domu: sposób na świeży szczypior zimą >>>
Nowalijki uprawa w tunelu foliowym
Nieco więcej możliwości uprawy dają nam tunele foliowe, w których już w kwietniu możemy doczekać się pierwszych młodych warzyw, takich jak sałata, rzodkiewka (w tym okresie nadająca się do spożycia razem z liśćmi), pietruszka, marchewka, szczypiorek, nać selera, koper, burak ćwikłowy czy rzeżucha.
>>Przeczytaj też: Szklarnia, inspekt, tunel foliowy. Jak przyspieszyć uprawę roślin >>>
Autor: www.thinkstockphotos.com
Nowalijki z własnego ogrodu to warzywa bogate w witaminy i zdrowe
Nowalijki uprawa w gruncie
Wczesną wiosną możemy także zbierać jako nowalijki plony warzyw ozimych, o ile oczywiście jesienią wysialiśmy ich nasiona do gruntu. Odmiany ozime znajdziemy między innymi wśród zimowych sałat, szpinaku oraz czosnku. Powinniśmy jedynie pamiętać, aby na przedwiośniu osłonić nasadzenia przed silniejszymi mrozami (np. przykrywając je włókniną).
Co ciekawe, istnieją również warzywa, które możemy zbierać nie tylko wczesną wiosną, ale także w czasie niezbyt mroźnej zimy. Do takiej uprawy z pewnością znakomicie nadaje się smaczna i wartościowa roszponka, która w naszym kraju jest jeszcze stosunkowo mało znana i niedoceniana, mimo iż zasługuje na znacznie większą uwagę i zainteresowanie.