Uprawa selera w ogrodzie. SELER w przydomowym ogrodzie warzywnym

2019-04-26 13:07 Magdalena Michalak

Seler zwyczajny to jedno z najpopularniejszych warzyw uprawianych w ogrodach. Podpowiadamy jak uprawiać seler korzeniowy w warzywniku. Uprawa selera w ogrodzie warzywnym.

Seler zwyczajny (łac. Apium graveolens) to popularne warzywo uprawiane w ogrodach przydomowych. Jadalny jest spichrzowy, bulwiasty korzeń selera oraz nać (pierzaste liście, z ząbkowanymi krawędziami wyrastające na długich, nagich łodygach). Seler zawiera witaminy A, B1, B2, B6, PP, E i C oraz aminokwasy.

Uprawa selera w ogrodzie

Seler najlepiej rośnie na glebach niezbyt ciężkich, żyznych, o odczynie zbliżonym do obojętnego, bogatych w próchnicę. Nie powinno się go uprawiać na glebach podmokłych, zakwaszonych lub ze zbyt dużą zawartością wapnia. Do uprawy selera najlepiej wybrać miejsce nasłonecznione.

Na glebach uboższych seler uprawia się w pierwszym roku po oborniku, natomiast na glebach zasobniejszych – w drugim roku po oborniku. Nie należy uprawiać selera w tym samym miejscu po sobie oraz po następujących warzywach: pietruszka, marchew, cebula, por, koper.

Współrzędna uprawa warzyw: jakie warzywa sadzić obok siebie >>>

Seler ma wysokie potrzeby wodne. Gdy jest sucho należy co kilka dni podlewać rośliny, a w okresie wzrostu i rozwoju korzenia (sierpień-wrzesień) konieczne jest codziennie nawadnianie. Podczas wzrostu należy odchwaszczać i spulchniać ziemię wokół roślin.

W miarę wzrostu selera można obrywać i użytkować jego liście oraz młode korzenie. Nie należy obrywać zbyt dużo liści z jednej rośliny, ponieważ spowoduje to, że korzeń będzie mniejszy. Selery przeznaczone do przechowywana zbieramy przed przymrozkami (pod koniec września lub w październiku, najpóźniej do listopada).

Przeczytaj też:

Kiedy i jak sadzić selery do gruntu

Seler korzeniowy u nas uprawia się wyłącznie z rozsady. Jej przygotowanie trwa około dwóch miesięcy. Można to zrobić samodzielnie albo kupić gotową rozsadę dobrej jakości w sklepach lub centrach ogrodniczych bądź na targu.

Rozsadę selera sadzi się do gruntu, gdy temperatura na zewnątrz utrzymuje się powyżej 12 st. C - najlepiej sadzić po 15 maja (gdy minie niebezpieczeństwo wiosennych przymrozków). Rośliny sadzi się w rozstawie 40 x 40 cm (gdy jest uprawiany razem z przedplonem) lub 30 x 20 cm (gdy uprawiany jest bez przedplonu).

Seler
Autor: GettyImages Rozsadę selera sadzimy do gruntu po 15 maja
Warzywa w doniczkach. Uprawa cebuli i uprawa pietruszki
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE