Pomidory w ogrodzie. Jak uprawiać to cenne warzywo. Uprawa pomidorów

Pomidory
Autor: GettyImages W ogrodzie można uprawiać wiele odmian pomidorów

Uprawa pomidorów: poradnik. Jak i kiedy sadzić pomidory, jak uprawiać pomidory. Pomidor to warzywo numer 1 na całym świecie. Rocznie uprawia się ok. miliona ton pomidorów. Walory smakowe pomidorów są nie do przecenienia. Warto znaleźć dla nich miejsce w ogrodzie warzywnym.

Uprawa pomidorów nie jest trudna, więc jeśli tylko macie miejsce w ogrodzie, posadźcie pomidory! Pomidory w ogrodzie przydomowym zazwyczaj uprawia się z rozsady.

Spis treści

 1. Skąd pozyskać rozsadę pomidorów
 2. Uprawa pomidorów: kiedy i jak sadzić pomidory w gruncie w ogrodzie
 3. Uprawa pomidorów - stanowisko i podłoże
 4. Uprawa pomidorów: pielęgnacja krzewów pomidorów
 5. Pomidory w kuchni

Skąd pozyskać rozsadę pomidorów

Pomidory to warzywa pochodzące z cieplejszej niż nasza strefy klimatycznej i w Polsce wysiane wiosną do gruntu nie zdążyłyby w odpowiedniej porze wydać owoców. Żeby przyspieszyć cykl wegetacyjny, pomidory (rozsadę) sadzi się, którą należy przygotowywać od lutego w ciepłym inspekcie, szklarni lub w domu na parapecie. Gotową rozsadę pomidorów można też kupić w sklepie lub centrum ogrodniczym, na targu bądź od lokalnych producentów. Wybierając rozsadę pomidorów do posadzenia w ogrodzie przydomowym zwróćmy uwagę na jej jakość:

 • rośliny powinny być jędrne i krępe,
 • nie mogą być wybiegnięte,
 • powinny mieć dobrze wybarwione na zielono liście,
 • liście nie mogą być jasnozielone lub bardzo ciemnozielone,
 • liście nie mogą mieć podwiniętych brzegów oraz plam,
 • pędy nie mogą być zgrubiałe.

Uprawa pomidorów: kiedy i jak sadzić pomidory w gruncie w ogrodzie

Rozsadę pomidorów sadzimy na wcześniej przygotowane zagony. Przed posadzeniem pomidorów glebę trzeba spulchnić i zasilić nawozami. Pomidory do gruntu sadzimy po 15 maja, gdy minie już niebezpieczeństwo wiosennych przymrozków. Przed sadzeniem rozsadę pomidorów trzeba zahartować, wystawiając ją na parę godzin na zewnątrz.

Przed posadzeniem rozsady pomidorów na grządce przeznaczonej na pomidory wykopujemy dołki w rozstawie około 40 cm. Przy każdym dołku – około 10 cm od niego – wbijamy palik, do którego później przywiążemy krzew pomidora. Rozsadę pomidorów sadzimy do wykopanych dołków nieco głębiej niż rosła w doniczce. Trzeba tylko pamiętać, aby nie obsypać ziemia dolnych liści. Sadząc pomidory należy uważać, aby korzenie nie zostały podwinięte – powinny być luźno rozłożone w dołku. Jeśli korzenie są zbyt długie, można je nieco przyciąć. Obsypujemy roślinę ziemią, dociskając ją do korzeni. Po posadzeniu pomidory należy obficie podlać, kierując zawsze strumień wody na glebę, a nie na rośliny.

Uprawa pomidorów - stanowisko i podłoże

Pomidory lubią stanowisko dobrze nasłonecznione, osłonięte od wiatru, np. pod żywopłotem, obok wysokiej fasoli czy kukurydzy, przy murze. Jak sadzić pomidory w ogrodzie? Pomidory dobrze rosną na glebie o średniej zawartości próchnicy, o odczynie obojętnym do lekko kwaśnego. Przed sadzeniem pomidorów można ją wymieszać z kompostem (4-5 kg/m2). Dobrze jest też zastosować obornik, ale w roku poprzedzającym uprawę pomidorów. Uprawa pomidorów: podłoże - zamiast nawozów organicznych glebę można zasilić wieloskładnikowym nawozem mineralnym (Azofoska, Fruktovit, Florovit) w ilości 30-60 g/m2. Należy go wymieszać z wierzchnią warstwą gruntu (10-20 cm). Zagon pod pomidory spulchniamy na głębokość 20 cm, żeby dobrze napowietrzyć glebę. Ponieważ pomidory sadzimy w dużych odstępach, można tak przygotować tylko dołki pod pojedyncze rośliny.

>>Przeczytaj też: Uprawa pomidorów w gruncie: jak przygotować glebę pod pomidory

Sadzenie pomidorów
Pomidory - sadzenie

Autor: GettyImages

Gotowe sadzonki pomidorów można kupić w sklepach ogrodniczych lub szkółkach, co daje gwarancję ich odpowiedniej jakości i zdrowia. Należy wybierać rozsady pomidorów o grubych i mocnych pędach, ze zdrowymi, nieprzesuszonymi korzeniami. Pomidory są bardzo wrażliwe na przymrozki, dlatego bezpiecznie jest wysadzać rozsadę pomidorów do gruntu po 15 maja, kiedy gleba jest już dobrze ogrzana (w szklarni lub tunelu – pod koniec kwietnia). Pomidory sadzimy dość głęboko, tak żeby najniższe liście znalazły się na poziomie gleby – wtedy roślina w dolnej części łodygi wypuści nowe korzenie, dzięki czemu będzie mogła lepiej pobierać z ziemi wodę i sole mineralne.

Uprawa pomidorów: pielęgnacja krzewów pomidorów

Pomidory wymagają obfitego podlewania, jednak nie lubią bezpośredniego polewania wodą liści ani zbyt dużej wilgoci w powietrzu (glebę wokół nich dobrze jest wyściółkować słomą, a jeśli uprawiamy pomidory w szklarni lub tunelu, codziennie należy je wietrzyć). Optymalna temperatura do wzrostu pomidorów wynosi 22-27 st. C.

Pomidory to rośliny obcopylne. Jeśli uprawiamy pomidory w tunelu czy szklarni, codziennie otwieramy osłony, żeby dać możliwość pracy owadom zapylającym, możemy też sami potrząsać kwiatami pomidorów, żeby pyłek uniósł się w powietrze, lub przenosić pędzelkiem pyłek z jednej rośliny na drugą.W miarę wzrostu pędów usuwamy dolne liście, zwłaszcza gdy pojawią się na nich jakiekolwiek plamy lub przebarwienia. Kiedy owoce pomidorów są już dobrze ukształtowane, możemy usunąć osłaniające je liście, żeby dotarło do nich więcej słońca, bez którego te warzywa nie nabiorą smaku i aromatu.

Pomidory są wrażliwe na wiele chorób, zwłaszcza grzybowych. Profilaktycznie można je co tydzień opryskiwać wywarem z czosnku (główkę posiekanego czosnku powoli gotować około 20 minut w 1 litrze wody), a w czasie owocowania mlekiem rozcieńczonym wodą (1:4). Pomidory lubią towarzystwo pietruszki, czosnku i aksamitek, a nie lubią sąsiedztwa kopru, kalarepy i rzodkiewek.

>>Przeczytaj też: UPRAWA POMIDORÓW: podwiązywanie pomidorów, uszczykiwanie pędów, ogławianie pomidorów

Pomidory w kuchni

Pomidory są świetnym składnikiem każdej diety. Mają małą wartość energetyczną i niską zawartość białka, ale są bogatym źródłem witamin i soli mineralnych. Piękny kolor zawdzięczają karotenoidom, naturalnym barwnikom roślinnym, będącym prowitaminami A. Wśród nich aż 83 proc. stanowi czerwony likopen. Jest to aktywny przeciwutleniacz, związek szczególnie cenny dla zdrowia człowieka, gdyż wykazuje działanie hamujące rozwój komórek rakowych chroniące przed zawałem serca. Owoce zawierają duże ilości witamin C oraz B1 i B2. Pomidory są dobrym źródłem soli mineralnych, szczególnie potasu, wapnia, fosforu, magnezu i żelaza.

>>Przeczytaj też: Zbiory pomidorów: kiedy i jak zbierać pomidory z ogrodu. Przetwory z pomidorów

Warzywa na balkon - pomidory
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Patrycja
|

Witam, również mam pomidory pod tunelem foliowym. W tym roku są bardzo duże, mam nadzieję że niedługo będę mogła je zebrać :) Gdyby ktoś chciał kupić dobry tunel w niskiej cenie to polecam firmę Das company.