Choroby pomidorów - jak wyglądają te najczęstsze? Co najczęściej atakuje pomidory?

2024-06-03 14:07

Choroby pomidorów niestety występują często i potrafią skutecznie pozbawić nas plonów. Najczęstsze choroby pomidorów uprawianych w ogrodzie to zaraza ziemniaka, mączniak prawdziwy pomidora, szara pleśń na pomidorach. Radzimy, jak je rozpoznać i zwalczać.

Spis treści

  1. Choroby pomidorów - zaraza ziemniaka na pomidorze
  2. Choroby pomidorów - mączniak prawdziwy pomidora
  3. Choroby pomidorów - szara pleśń na pomidorze
  4. Galeria zdjęć: choroby pomidorów

Pomidory to bardzo popularne warzywa uprawiane w gruncie w przydomowych warzywnikach. Niestety są porażane przez różne choroby, a ich lista jest długa. Jak rozpoznać najczęściej występujące choroby pomidorów? Jak zwalczać choroby pomidorów?

Choroby pomidorów - zaraza ziemniaka na pomidorze

Wbrew swojej nazwie to najgroźniejsza choroba pomidora (jest on spokrewniony z ziemniakiem). Zaraza ziemniaka jest szczególnie groźna w chłodne i deszczowe lata. Pierwsze infekcje tej choroby pomidora widoczne są już w czerwcu. Na liściach pomidorów pojawiają się szybko rozrastające się szare plamy. Nerwy liściowe i pędy czernieją i zamierają. Podobne plamy pojawiają się także na owocach. Przy dużej wilgotności na plamach pojawia się biały nalot.

Porażone zarazą ziemniaka pomidory zamierają w ciągu kilku dni. Od pojawienia się pierwszych objawów choroby pomidory należy opryskać fungicydami – Amistar (zwalcza także szarą pleśń), Previcur.

Choroby pomidorów - mączniak prawdziwy pomidora

Objawy porażenia pomidora mączniakiem prawdziwym widoczne są w postaci białego naloty, najpierw są to białe plamki na górnej stronie liścia, które szybko zlewają się ze sobą i stopniowo pokrywają cały liść. Biały nalot może pojawić się także na ogonkach liściowych i pędach pomidorów. Ta choroba pomidorów sukcesywnie przemieszcza się od dołu do góry rośliny. Zarodniki przemieszczają się z prądem powietrza zarażając sąsiednie rośliny.

Zwalczanie rozpoczynamy już w momencie zauważania pierwszych drobnych plamek na liściach pomidorów. Stosujemy np. fungicyd.

Nie należy uprawiać pomidorów rok po roku po sobie oraz w bliskim sąsiedztwie papryki lub ziemniaków, ani na stanowisku po tych roślinach.

Choroby pomidorów - szara pleśń na pomidorze

Grzyb wywołujący szarą pleśń poraża najczęściej resztki okwiatu, szypułki kwiatowe oraz miejsca po oberwanych liściach. Na łodygach pomidorów tworzą się szare, stopniowo powiększające się plamy, pokryte są charakterystycznym białym nalotem. Roślina bardzo często zamiera powyżej porażenia. Związki owoców i same owoce gniją od piętki. Tej chorobie pomidorów sprzyjają długotrwałe opady oraz duże zagęszczenie roślin.

Zabieg opryskiwania powinno się wykonać zapobiegawczo lub bezpośrednio po zauważeniu pierwszych objawów szarej pleśni na pomidorach jednym z preparatów Amistar (zwalcza także zarazę ziemniaka), Polyram, Switch.

Galeria zdjęć: choroby pomidorów

#MuratorOgroduje: Sadzenie pomidorów
Materiał sponsorowany

Pomidory - co o nich wiesz?

Pytanie 1 z 11
Skąd pochodzą pomidory?
Pomidory