Szklarnia, inspekt, tunel foliowy. Jak przyspieszyć uprawę roślin

2012-02-23 11:49 Anna Śmiałek

Szklarnia, inspekt czy tunel foliowy pomogą w przyspieszeniu uprawy roślin. Aby jak najszybciej móc cieszyć się nowalijkami, kwiatami, a potem warzywami, warto mieć w ogrodzie inspekt lub foliowy tunel. Jeszcze szybciej wszystko będzie rosło w szklarni.

Polski klimat wymaga takiego wspomagania, bo w inspekcie możemy szybko doczekać się dorodnej rozsady kwiatów albo wczesnych zbiorów warzyw. Łatwy do postawienia tunel foliowy, choć nieogrzewany, także bardzo przyspiesza wegetację i chroni rośliny przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Szklarnia, którą można ogrzewać, w dużej mierze pozwala zignorować niesprzyjające roślinom pory roku. Jesień to dobry czas na budowę inspektu, tunelu lub szklarni, ponieważ kiedy ziemia zamarznie, ciężko będzie je ustawić i wiosną stracimy możliwość ich pełnego wykorzystania.

>>Przeczytaj też: Jak przyspieszyć zbiory warzyw. Sposoby na wcześniejsze plony

Inspekt - uprawa roślin w inspekcie

Inspekt może mieć nawet początkujący ogrodnik, bo jest łatwy w budowie. Tworzy go drewniana rama bez dna z ruchomym przeszklonym przykryciem (oknem), które można unosić na wymaganą wysokość w celu wietrzenia wnętrza. Tylna ściana ramy jest wyższa niż przednia. Dzięki temu okno inspektowe, które ją przykrywa, jest ułożone ze spadkiem. Gdy ustawimy je w kierunku południowym, do wnętrza inspektu będzie wpadało więcej słońca. Aby spełniał on swoje zadanie, powinien stać w zacisznym i dobrze nasłonecznionym miejscu.

>>Przeczytaj też: Inspekt do ogrodu - jak zbudować. Instrukcja krok po kroku

Inspekt może być albo zimny albo ciepły. W zimnym inspekcie po przekopaniu gleby i nasypaniu około 20 cm żyznego podłoża można siać nasiona na rozsadę lub nowalijki. Siew możemy rozpocząć już w drugiej połowie lutego. Zbiory kończymy w połowie listopada. W ciepłym, zanim cokolwiek posiejemy, układamy na dnie warstwę końskiego obornika. W efekcie procesów biologicznych w nim zachodzących inspekt jest podgrzewany. Po trzech dniach obornik przykrywa się warstwą żyznego podłoża i wtedy sieje w nim nasiona.
Jesienią warto przygotować inspekt do przyszłej wiosny. Trzeba z niego usunąć wszelkie rośliny (zarówno te pożyteczne, jak i chwasty). Można wzbogacić podłoże, przekopując z nim obornik albo dodając kompostu. Na koniec inspekt warto okryć np. słomianymi matami, żeby zimą ziemia wewnątrz skrzyni nie zamarzła. Można też okryć podłoże matami, liśćmi czy stroiszem.

Tunel foliowy
Autor: GettyImages W wielu ogrodach funkcjonują samodzielnie wykonane tunele foliowe

Tunel foliowy - uprawa roślin w tunelu foliowym

Foliowy tunel potrzebuje w ogrodzie więcej miejsca niż inspekt. Warto go mieć, bo uprawę roślin pod folią możemy rozpocząć już pod koniec lutego. Zbiory są szybsze przynajmniej o miesiąc, a na dodatek pewniejsze, bo w tunelu rośliny nie są zależne od pogody, np. od deszczu. Można kupić gotowe tunele foliowe. Do wyboru jest wiele rozmiarów – są wśród nich takie, które będą pasować nawet do małego ogrodu. Zestaw do samodzielnego złożenia składa się z rurek (PCW, metal) i odpowiednich kształtek (kolana, trójniki, czwórniki, zawiasy), które tworzą konstrukcję. Jest ona odporna na wysoką i niską temperaturę, dlatego może pozostać na działce przez cały rok. Montaż takiego tunelu jest bardzo prosty, przypomina rozkładanie namiotu. Na złożony stelaż nakłada się folię ogrodniczą i przypina ją specjalnymi spinkami. Całość mocuje się do podłoża metalowymi szpilkami.

Tunele foliowe mają tę zaletę, że są dość lekkie, w związku z tym można je przemieszczać w dowolne miejsce. To ważne, bo niektórzy twierdzą, że tunel należy przestawiać co roku, inni – że trzeba to robić przynajmniej raz na trzy lata. To potrzebne, bo w tunelu uprawa jest bardzo intensywna i ziemia szybko ubożeje. Na dodatek w okresie wegetacji panują tam inne warunki niż na zewnątrz: jest wyższa temperatura i wilgotność, nie ma wiatru. Sprawia to, że w jego wnętrzu łatwiej rozwijają się niekorzystne mikroorganizmy. Mogą one pozostać w glebie, ale zamiast wymieniać ziemię, lepiej przenieść tunel w inne miejsce ogrodu. Mimo tej możliwości w sezonie trzeba usuwać rośliny porażone chorobami grzybowymi czy pasożytami, a po zakończeniu upraw szybko tunel opróżnić i dobrze przewietrzyć. Można umyć jego ściany od wewnątrz. Warto także przed zimą nawieźć podłoże, by na wiosnę było gotowe do sadzenia. Można też wysiać w tunelu nawozy zielone i je przekopać.

Szklarnia - uprawa roślin w szklarni

W nieogrzewanej szklarni rośliny można uprawiać niemal cały rok, zbiory zaczynają się mniej więcej półtora miesiąca wcześniej niż w ogrodzie i są bardziej pewne. Zaczynamy siew już w połowie lutego, a sezon wegetacji kończy się w listopadzie.

>>Przeczytaj też: Szklarnia w ogrodzie - do czego służy i jak ją wyposażyć

Postawienie szklarni nie jest problemem, bo można już je kupić gotowe, ale do ich montażu najczęściej zatrudnia się ekipę producenta. Szkielet szklarni najczęściej jest zrobiony z aluminium, ale bywa też stalowy bądź drewniany (jego wadą jest mniejsza trwałość i konieczność konserwacji, zaletą – niski współczynnik przenikania ciepła). Przeszklona połać dachu powinna mieć kąt nachylenia 25-35 stopni, bo wtedy do wnętrza wpada najwięcej słońca, gdy dni są jeszcze krótkie. Szklarnię najlepiej ustawić dłuższym bokiem na osi wschód-zachód, w zacisznym, słonecznym miejscu. Można ją osadzić na metalowej podstawie (zazwyczaj jest oferowana razem ze szklarnią), którą umieszcza się na wypoziomowanym gruncie. Jednak lepszym rozwiązaniem jest fundament betonowy sięgający poniżej strefy przemarzania gruntu. Warunki wzrostu roślin polepszy możliwość cieniowania szklarni (regulowania ilości docierającego do niej słońca). Latem w przeszklonych pomieszczeniach temperatura osiąga nawet 60 st. C, a to może spowodować poparzenie roślin.

Korzystne warunki mikroklimatyczne występujące w szklarniach sprzyjają także występowaniu chorób przenoszonych przez glebę oraz na elementach konstrukcyjnych szklarni. Dlatego szczególnie w szklarni, której nie można przestawić, konieczne są wymiana lub odkażanie gleby oraz odkażanie konstrukcji i wyposażenia wnętrza. Robimy to po zakończeniu sezonu wegetacyjnego i po usunięciu roślin. Wymiana ziemi jest kłopotliwa i bardzo pracochłonna. Dlatego w szklarni warto uprawiać rośliny na stołach, w kuwetach wypełnionych żyznym podłożem, które łatwo wymienić.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
luiza82
|

Warto odpowiednio oświetlić szklarnię. Ja skorzystałam z oferty firmy Przemysłowe Lampy Led. Zakupiłam tam oświetlenie led do moich szklarni. Wegetacja została skrócona o około 30 %. Zaoszczędziłam do 80% energii elektrycznej, a w związku z tym spadły koszty produkcji.

grzchu7
|

Sposobem na to, aby nie przegrzać roślin, jak słusznie zauważa autor, można postawić u siebie w ogródku tunel wielowegetacyjny. Tunel ten oprócz drzwi wejściowych posiada boczne wietrzenie. Dzięki zastosowaniu systemu obustronnego wietrzenia bocznego rośliny mają właściwą wentylację, co przy zachowaniu korzystnych warunków daje możliwość zbioru kilku wegetacji roślin w ciągu jednego roku.