Szklarnia ogrodowa - jaka szklarnia do ogrodu jest najlepsza? Jak uprawiać rośliny w szklarni? Gdzie postawić szklarnię w ogrodzie i w co wyposażyć?

2024-02-28 16:18

Szklarnia ogrodowa pozwala na uprawę roślin od lutego aż do listopada. Podpowiadamy, gdzie ustawić ogrodową szklarnię i jak ją wyposażyć. Jakie warzywa są najlepsze do uprawy w szklarni ogrodowej?

Spis treści

  1. Co można uprawiać w szklarni ogrodowej?
  2. Jaka szklarnia jest najlepsza?
  3. Miejsce na szklarnię ogrodową
  4. Wyposażenie szklarni ogrodowej
  5. Jak uprawiać warzywa w szklarni?

Co można uprawiać w szklarni ogrodowej?

W szklarni wszystko szybciej rośnie i dojrzewa, dlatego przyda się ona do przygotowania rozsady, uprawy nowalijek czy roślin ciepłolubnych, takich jak pomidor czy papryka. W ogrzewanej szklarni mogą też zimować rośliny wrażliwe na mróz.

W szklarni ogrodowej zbiory pomidorów, papryki, ogórków, melonów czy bakłażanów zaczynają się mniej więcej półtora miesiąca wcześniej niż w ogrodzie i są bardziej pewne (w zimne i deszczowe lata plony gruntowych pomidorów czy papryki mogą być bardzo małe). Nowalijki – rzodkiewkę, cebulę, szczypiorek, natkę, koperek, szpinak, sałatę, rukolę (poprawnie zwaną rokiettą siewną) – można zrywać już w maju.

Jaka szklarnia jest najlepsza?

Szkielet szklarni najczęściej jest zrobiony z aluminium, ale bywa też stalowy oraz – rzadko – drewniany (jego wadą jest mniejsza trwałość i konieczność konserwacji, zaletą – niski współczynnik przenikania ciepła). Przeszklona połać dachu powinna mieć kąt nachylenia 25-35 stopni, bo wtedy do wnętrza wpada najwięcej promieni, gdy nastają krótkie dni i słońce jest nisko nad horyzontem. Z tego samego powodu szklarnię trzeba ustawić dłuższym bokiem na osi wschód – zachód.

Miejsce na szklarnię ogrodową

Miejsce pod szklarnię powinno być zaciszne, osłonięte od wiatru (znacznie obniża temperaturę powietrza), ale słoneczne. Można ją osadzić na metalowej podstawie (zazwyczaj jest oferowana razem ze szklarnią), którą umieszcza się na wypoziomowanym gruncie. Jednak lepszym rozwiązaniem jest fundament betonowy sięgający poniżej strefy zamarzania gruntu, ponieważ skuteczniej chroni szklarnię przed wychłodzeniem, zwłaszcza jeśli od strony ogrodu jest zaizolowany, na przykład warstwą styropianu.

Przez środek szklarni dobrze jest poprowadzić ścieżkę szerokości około 60 cm utwardzoną na przykład betonowymi płytami. Warto też zwrócić uwagę, czy przez drzwi przejedzie taczka (szerokość minimum 90 cm).

Wyposażenie szklarni ogrodowej

Dobrze, jeżeli jest możliwość wietrzenia wnętrza szklarni przez uchylanie okien dachowych, a nie tylko otwieranie drzwi. Warunki wzrostu roślin polepszy możliwość cieniowania szklarni. Pozwoli to regulować ilość docierającego do jej wnętrza słońca. Należy pamiętać, że latem w przeszklonych pomieszczeniach temperatura osiąga nawet 60 st.C, a to może spowodować poparzenie roślin.

W nieogrzewanych szklarniach temperatura zimą spada poniżej 0 st.C, co sprawia, że mogą one być wykorzystywane dopiero od połowy lutego i nie dłużej niż do końca listopada. Dzięki zainstalowaniu ogrzewania okres użytkowania szklarni może trwać cały rok, trzeba się jednak zastanowić, czy jest to ekonomicznie uzasadnione.

Jak uprawiać warzywa w szklarni?

Warzywa w szklarni można uprawiać na grządkach w gruncie albo na stołach w kuwetach wypełnionych żyznym podłożem (gotowa ziemia uniwersalna lub mieszanka dojrzałego kompostu, torfu i piasku w proporcji 2:1:1) czy w donicach.

Najlepsze są stoły aluminiowe, ponieważ są lekkie i łatwe do utrzymania w czystości. Część ich powierzchni warto przeznaczyć na stanowisko pracy – miejsce siewu, pikowania i przesadzania roślin.

Istotną sprawą jest podlewanie roślin uprawianych w szklarni. Można to robić ręcznie, ale pielęgnację znacznie ułatwi zamontowanie systemu automatycznego nawadniania, najlepiej kropelkowego, w którym woda dociera bezpośrednio do strefy korzeni.

Przeczytaj też: