Szklarnia nie musi być ze szkła! Poznaj zalety szklarni z poliwęglanu

2024-10-07 12:24

Szklarnia z poliwęglanu jest bardziej funkcjonalna i bezpieczniejsza od konstrukcji ze szkła. Poszczególne modele szklarni poliwęglanowych różnią się parametrami oraz jakością. Czym kierować się przy zakupie szklarni poliwęglanowej? Co daje posiadanie własnej szklarni z poliwęglanu w ogrodzie?

Spis treści

  1. Zalety szklarni z poliwęglanu – przewaga nad konstrukcjami ze szkła i pleksi
  2. Jak wybrać szklarnię z poliwęglanu? Na co zwrócić uwagę przy zakupie?
  3. Cena i montaż szklarni z poliwęglanu

Szklarnia z poliwęglanu to obiekt, który nie straszy swoim wyglądem, a daje duże możliwości uprawy roślin. Pozwala na produkcję rozsady, wcześniejsze uzyskanie plonów z warzyw czy uprawę warzyw ciepłolubnych. Może także pełnić funkcję oranżerii, udekorowana atrakcyjnymi roślinami egzotycznymi.

Zalety szklarni z poliwęglanu – przewaga nad konstrukcjami ze szkła i pleksi

Szklarnia z poliwęglanu ma dużą przepuszczalność świetlną, a przy tym dobrze rozprasza promienie świetlne (lepiej od szkła, które "skupia" światło). To ogranicza ryzyko poparzenia roślin w upały przy braku stosowania odpowiednich technologii (tj. cieniowania). Większość roślin lubi miejsca słoneczne, ale ze światłem rozproszonym. To najkorzystniejsze dla nich warunki.

Poliwęglan:

  • jest dużo odporniejszy na zniszczenia mechaniczne niż szkło,
  • znacznie trudniej go stłuc,
  • nawet w przypadku rozbicia nie stanowi zagrożenia – tak jak szkło,
  • oderwane kawałki poliwęglanu nie kaleczą,
  • można go przekazać do recyklingu,
  • jest lekki, dlatego swoboda wyboru materiału konstrukcyjnego jest większa.

Szklarnia z poliwęglanu jest względnie łatwa do montażu, nie potrzeba do tego specjalistycznych narzędzi. Ma dobre parametry wytrzymałościowe względem temperatur, ognia i substancji chemicznych.

Pewnym mankamentem jest cena. Szklarnie z poliwęglanu są dość drogie. Co prawda małe konstrukcje są w zasięgu większości właścicieli ogrodów, lecz większe to już poważna inwestycja. Poliwęglan lity jest droższy od komorowego. Ogólnie jest to jednak jakość, za którą warto zapłacić.

Szklarnie z poliwęglanu wyglądają estetycznie, bardziej od konstrukcji z pleksi, a na podobnym poziomie co szklanych (przynajmniej jeśli chodzi o poliwęglan lity). Najważniejsze – nie straszą swoim wyglądem.

Przeczytaj też: Szklarnia w ogrodzie - wykorzystanie, budowa i wyposażenie ogrodowej szklarni

Jak wybrać szklarnię z poliwęglanu? Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Wybór szklarni poliwęglanowej zależy przede wszystkim od potrzeb, możliwości finansowych i zastosowania. W przypadku, gdy szklarnia ma służyć wyłącznie do produkcji rozsady, wystarczy mała konstrukcja. Większą wybiera się m.in. przy uprawie warzyw, w tym ciepłolubnych. Szklarnie można także traktować jako ogród zimowy. Często instaluje się je na tarasach (a mini-szklarnie poliwęglanowe na dużych balkonach).

Decydując się na zakup szklarni z poliwęglanu warto wziąć pod uwagę:

  • Rozmiar szklarni z poliwęglanu - mini szklarnie zakładane w przydomowych ogrodach mają powierzchnie oscylującą w granicach 3 m2. W tej półce często wybiera się konstrukcje przyścienne. Szklarnie dające większą elastyczność uprawy przekraczają 9-10 m2. Wybór to sprawa indywidualna.
  • Kształt szklarni z poliwęglanu – zwykle szklarnie mają proste kształty, oparte są na planie węższych lub szerszych prostokątów. Ma to uzasadnienie praktyczne – ułatwia uprawę roślin. W sprzedaży można także dostać szklarnie oparte na planie kwadratów. Zwykle są to małe konstrukcje. Czasem imitują kształt tunelu foliowego. Szklarnie o nietypowym kształcie, np. półkulistym, służą jako oranżerie. Wybór na rynku nie jest duży, często są wykonywane na specjalne zlecenie.
  • Materiał konstrukcyjny szklarni z poliwęglanu – standardowo konstrukcja szklarni jest zbudowana z metalu lub aluminium. Pierwsza jest wytrzymała, druga lekka i łatwa do konserwacji. Metal jest pożądany, gdy przeszklenia są duże, a w szklarni montuje się dużo półek czy pojemników wiszących. Dodatkowo w przypadku szklarni z poliwęglanu można wybierać modele oparte na konstrukcji z PCV.
  • Materiał pokryciowy szklarni z poliwęglanu – do wyboru jest poliwęglan lity lub komorowy. Pierwszy lepiej przepuszcza światło i bardziej przypomina szkło. Jest łatwy do czyszczenia. Poliwęglan komorowy jest chętnie wykorzystywany jako pokrycia dachowe, ale czasem używa się go w szklarni. Ma mniejszą przepuszczalność światła, powoduje duże rozproszenie. Płyty po cięciu należy solidnie zabezpieczyć przed wnikaniem zanieczyszczeń do środka.
  • Elementy dodatkowe szklarni z poliwęglanu – warto zwrócić uwagę na rodzaj drzwi (pojedyncze, podwójne, przesuwne). Przydatne są okna, dzięki którym można wietrzyć szklarnie.
Szklarnia z poliwęglanu
Autor: GettyImages Szklarnia z poliwęglanu

Cena i montaż szklarni z poliwęglanu

Najprostsze szklarnie z poliwęglanu to koszt 1500-2000 zł. Przy zakupie średniej konstrukcji trzeba się jednak liczyć z kwotą kilkukrotnie wyższą. Koszt dużych szklarni, umożliwiających efektywną uprawę różnych grup roślin wynosi od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Małe szklarnie można montować samemu (zakładając, że ma się zmysł majsterkowicza). Instalację tych bardziej zaawansowanych lepiej zlecić specjalistom. Szklarnie z poliwęglanu są łatwo dostępne w sklepach online i bezpośrednio u producentów.

Nie przegap:

#MuratorOgroduje: Jak prawidłowo zaimpregnować drewno?
Materiał sponsorowany

To owoc czy warzywo? Zapomnij, że zdobędziesz 10 punktów

Pytanie 1 z 10
Fenkuł to:
Listen to "Murowane starcie" on Spreaker.
Murator Google News
Autor:
Nasi Partnerzy polecają