Jak przyspieszyć zbiory warzyw. Sposoby na wcześniejsze plony

2016-04-02 1:40 Joanna Kapusta

Coraz więcej osób uprawia warzywa w ogrodzie przydomowym. Podpowiadamy,  jak uprawiać warzywa, żeby mieć wcześniejsze plony. Przyspieszenie plonowania warzyw - sposoby na wcześniejsze zbiory.

Kapryśna wiosenna pogoda, przymrozki i zimny wiatr często długo uniemożliwiają siew i sadzenie roślin w ogrodzie. Aby rozpocząć sezon wcześniej, można zastosować kilka prostych sposobów i wykorzystać osłony, które zapewnią dogodniejsze warunki wzrostu. W ten sposób warto uprawiać przede wszystkim warzywa (szybsze plonowanie!), ale można też przyspieszyć wzrost kwiatów jednorocznych

Jak przyspieszyć zbiory warzyw: uprawa w dobrym miejscu

Miejsce, w którym posadzimy rośliny, powinno być słoneczne i osłonięte od wiatru, żeby wiosną szybko się nagrzewało i było mniej narażone na przymrozki. Jeśli jesienią ziemia została okryta warstwą suchych liści lub kompostem, zimą zbyt głęboko nie zamarzła i wiosną można szybciej zacząć ją uprawiać. Można też dodać do niej kompostu i uformować podniesione zagony wysokości około 20 cm. To dodatkowo przyspieszy ogrzewanie gleby.
Temperaturę ziemi podniesie także ściółka z czarnej polietylenowej folii grubości 0,03-0,06 mm lub czarnej włókniny o masie 50-60 g/m². Przykrywa się nimi przekopane, nawiezione i wyrównane podłoże na kilka dni przed sadzeniem lub siewem roślin. Brzegi materiału przysypuje się ziemią, a w miejscach przeznaczonych na rośliny przecina się go nożem na krzyż. W otworach sadzi się rozsadę lub sieje nasiona. Dzięki ciepłu oddawanemu w nocy, a nagromadzonemu w dzień przez glebę, rośliny są w stanie przetrwać niższą temperaturę. Pomidory, ogórki i papryka uprawiane w ten sposób muszą być jednak sadzone już po ostatnich przymrozkach. Ściółka z folii lub włókniny nie chroni przed mrozem, ale przyspiesza plonowanie nawet o dwa tygodnie. Do ściółkowania można też używać materiałów organicznych takich jak kompost, skoszona trawa czy słoma.

Jak przyspieszyć zbiory warzyw: uprawa pod osłonami

Najprostszym, a jednocześnie bardzo skutecznym sposobem przyspieszenia wiosennej uprawy warzyw jest okrycie obsianych lub obsadzonych zagonów polietylenową folią perforowaną grubości 0,04-0,055 mm (powinna mieć ona 75-100 otworów średnicy 10 mm na 1 m²) lub włókniną polipropylenową  (agrowłókniną) o masie 17 g/m². Są one przepuszczalne dla wody i powietrza. Rośliny w miarę upływu czasu stają się coraz większe, dlatego materiał rozkłada się luźno, z 20-30-centymetrowym zapasem. Większy luz nie jest korzystny, ponieważ może dojść do uszkodzenia liści, gdy w czasie wiatru folia lub agrowłóknina będą falować i zaczepiać o rośliny. Po przykryciu zagonów brzegi osłon przysypuje się ziemią lub czymś obciąża, aby nie zerwał ich wiatr. Folię usuwa się z zagonów, gdy rośliny zaczynają szybko rosnąć, czyli zazwyczaj po trzech-czterech tygodniach od ich posadzenia lub siewu. W upalne wiosenne dni temperatura pod folią bardzo wzrasta, co może spowodować oparzenia liści. Dlatego w czasie słonecznej pogody należy zdjąć folię, a po ustaniu upałów ponownie ją założyć.
Włóknina jest bardziej uniwersalna. Ponieważ lepiej przepuszcza powietrze, osłoniętym roślinom nie zagraża przegrzanie i poparzenie. Może więc pozostać na zagonach nawet w czasie upałów. Jej wyjątkowa lekkość powoduje, że rośliny mogą pod nią swobodnie rosnąć bez narażenia na ucisk i złamania. To sprawia, że włóknina może przykrywać zagony znacznie dłużej niż folia. Rośliny odkrywa się w pochmurny dzień, gdy ostre promienie słońca nie przypalą delikatnych liści. Jeżeli pogoda jest słoneczna, ze zdejmowaniem osłon należy poczekać do popołudnia.
Folię można wykorzystać jeszcze trzy-, czterokrotnie w tym samym sezonie lub przez najbliższe dwa lata, pod warunkiem że po każdym użyciu będzie oczyszczana, rolowana i przechowywana w ciemnym pomieszczeniu. Włókninę można wykorzystać ponownie dwu-, trzykrotnie.
Folią perforowaną i włókniną okrywa się rzodkiewkę, sałatę, marchew, wczesne ziemniaki, kalafiory, kapustę, ogórki, dynię, cukinię, a także kwiaty jednoroczne oraz świeżo wyrastające pędy dalii, mieczyków czy pacioreczników. Ogórki posiane 10 maja lub wysadzone z rozsady między 20 a 25 maja zaczną plonować mniej więcej 15 dni wcześniej niż te uprawiane bez okrycia.
Rzodkiewkę można wysiewać już od połowy marca, by zebrać ją po upływie miesiąca. Na początku marca – jeśli pozwalają na to warunki atmosferyczne – wysiewamy pietruszkę, marchew i wysadzamy kępy szczypiorku, a na początku kwietnia rozsadę sałaty, której główki będzie można zebrać już po pięciu tygodniach. W kwietniu sadzi się też rozsadę kapusty i kalafiorów.

Jak przyspieszyć zbiory warzyw: uprawa w szklarni lub tunelu foliowym

Wiosenny sezon uprawy warzyw można rozpocząć w szklarni już na początku marca, sadząc w niej kupioną lub przygotowaną w mieszkaniu albo innym ogrzewanym pomieszczeniu rozsadę wczesnej kapusty, kalarepy i kalafiora. W tym samym czasie wysiewa się warzywa: rzodkiewkę, koper i rukolę. Koper będzie gotowy do zbioru po mniej więcej 40 dniach, a rukola i rzodkiewka – po miesiącu. Wczesną wiosną w szklarni można także przygotować rozsadę sałaty, porów, warzyw kapustnych do późniejszej uprawy. Po posadzeniu rozsady do gruntu na początku maja jej miejsce w szklarni mogą zająć warzywa ciepłolubne: pomidor, papryka, oberżyna i ogórki.
Ziemia w szklarni powinna być żyzna i o dużej zawartości materii organicznej (najlepiej kompostu). Powinniśmy ją co roku wymieniać, by zapobiec szerzeniu się chorób i szkodników. W sprzedaży są gotowe szklarenki o powierzchni już od kilku metrów kwadratowych, które zmieszczą się nawet w małym ogrodzie. Są zbudowane z profili aluminiowych lub stalowych i szkła albo plastiku. Połać dachu powinna mieć kąt nachylenia 25-35°, bo wtedy do wnętrza wpada najwięcej promieni w okresie krótkiego dnia, gdy słońce jest nisko nad horyzontem. Z tego samego powodu szklarnię najlepiej ustawić dłuższym bokiem na osi wschód-zachód. Dobrze, jeżeli ma otwierane okna dachowe, bo to ułatwia jej wietrzenie. Podobne zastosowanie mają wysokie tunele foliowe.
W ogrodzie wykorzystuje się także niskie tunele wysokości 25-60 cm. Chroniąc rośliny przed wiosennym chłodem, przymrozkami i wiatrem, stwarzają dobre warunki do szybszego wzrostu. Bardzo łatwo je zrobić samemu – wygięte w pałąk kawałki drutu wsuwa się w ziemię i konstrukcję przykrywa folią grubości 0,2 mm lub agrowłókniną. Z jednej strony brzeg materiału przysypuje się na stałe ziemią, a z drugiej – obciąża deskami, cegłami lub kamieniami, by w każdej chwili można było podnieść okrycie i przewietrzyć rośliny. W małych tunelach wczesną wiosną uprawia się rzodkiewki, sałatę, cebulę, warzywa kapustne, a w maju przenosi się je na zagony obsadzone rozsadą ogórków czy pomidorów (osłonięte warzywa plonują nawet o 25 dni wcześniej).

Jak przyspieszyć zbiory warzyw: uprawa w zimnym inspekcie

Skrzynie inspektowe ustawia się w nasłonecznionym, zacisznym miejscu (wyższą ścianką od północy – wtedy do wnętrza będzie wpadało dużo słońca) i wypełnia żyznym podłożem (na przykład gotową ziemią uniwersalną). Następnie sieje lub sadzi w nich rośliny. Skrzynie należy przykryć oknem inspektowym (kiedyś zrobione było ono ze szkła, dziś częściej zastępuje je folia). Pod koniec marca w inspekcie można uprawiać rzodkiewkę, sałatę, dymkę, a także rozsadę warzyw i kwiatów jednorocznych. Inspekty, podobnie jak namioty foliowe i szklarnie, muszą być wietrzone w upalne dni, aby rosnące w nich rośliny nie zostały poparzone.

Jak przyspieszyć zbiory warzyw: uprawa pod kołpakami z folii

Cenne rośliny można ochraniać różnego rodzaju kołpakami wykonanymi własnoręcznie ze sztywnej przezroczystej folii. Do okrycia mniejszych egzemplarzy nadają się 5-litrowe lub 1,5-litrowe plastikowe butelki po wodzie – odcinamy ich dolne części, odkręcamy zakrętki i nakrywamy nimi rośliny. Powinny one być wsunięte w ziemię, aby wiatr nie zrzucił ich z roślin. Podobne zastosowanie mają specjalne szklane klosze – nie tylko chronią rośliny, ale także ładnie wyglądają na zagonach (kupuje się je w sklepach internetowych). Rośliny można też chronić przed niesprzyjającą pogodą różnego rodzaju konstrukcjami z drutu, wikliny lub listewek, na których rozpięta jest folia lub agrowłóknina. Będą one działały jak minitunele.
Klosze i kołpaki rozstawia się w ogrodzie kilka dni przed siewem lub sadzeniem roślin, żeby ziemia zdążyła się ogrzać. Sprawdzają się one również jako ochrona przed zapowiadanymi późnymi przymrozkami.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE