Rzodkiewka - uprawa w ogrodzie. Jak uprawiać rzodkiewkę w gruncie: siew, pielęgnacja, zbiór

2021-06-28 11:32
Rzodkiewka
Autor: GettyImages Rzodkiewka to jedno z najpopularniejszych warzyw rzepowatych

Rzodkiewka to jedna z najpopularniejszych nowalijek, łatwa w uprawie i chętnie sadzona w przydomowych ogrodach warzywnych. Dowiedz się jak uprawiać rzodkiewkę w ogrodzie. Uprawa rzodkiewki w gruncie: poradnik.

Rzodkiewka (łac. Raphanus sativus) to jedno z ulubionych warzyw spożywanych na surowo. Jest dostępna już wczesną wiosną. To ceniony dodatek do kanapek, sałatek, surówek i chłodników.

Rzodkiewka ma krótki okres wegetacyjny, jest łatwa w uprawie, nadaje się nawet dla osób początkujących. Rośnie szybko, nadaje się jako przedplon i poplon dla głównych warzyw, dzięki czemu można lepiej wykorzystać daną powierzchnię w ogrodzie. W dodatku jest smaczna. Dlatego do uprawy rzodkiewki nie trzeba zachęcać, to jedno z podstawowych warzyw uprawianych na działce, a nawet na balkonie.

Przeczytaj też: Uprawa rzodkiewki na balkonie. Jak uprawiać rzodkiewkę w pojemnikach? >>>

Interesujące odmiany rzodkiewki

Poszczególne odmiany rzodkiewki różnią się kształtem zgrubienia korzeniowego, barwą skórki, a także ostrością. Do ciekawych odmian należą:

 • 'De dix-huit jours' – bardzo szybko rośnie, daje plon po około 18 dniach od siewu. Zgrubienia są wydłużone, cylindryczne o czerwono-białej barwie.
 • 'Afrodyta' – tworzy kuliste zgrubienia o białej barwie skórki. Jest odporna na parcenie.
 • 'Zlata' – ma kuliste zgrubienie barwy słomkowej, a miąższ dosyć ostry w smaku.
 • 'Malaga' – tworzy kuliste, lekko spłaszczone zgrubienia o fioletowej barwie skórki.
 • 'Candela Di Fuoco' – ma podłużne, ostro zakończone zgrubienia czerwonego koloru, kształtem przypominają papryczki.

Wymagania uprawowe rzodkiewki

 • Rzodkiewka powinna być uprawiana w miejscach słonecznych. W cieniu i przy nadmiernym zagęszczeniu tworzy dużo liści i niewielkie zgrubienia korzeniowe. Jest rośliną dnia długiego, dlatego nie powinna być wysiewana w ciepłych miesiącach (szybko wchodzi w fazę kwitnienia).
 • Rzodkiewka najlepiej rośnie w chłodzie. Optymalny zakres temperatur dla prawidłowego wzrostu i wykształcania zgrubień wynosi 12-14°C. W temp. powyżej 18°C dochodzi do deformacji, szybszego parcenia i wybijania w pędy kwiatostanowe.
 • Rzodkiewka wytrzymuje przymrozki. Dłuższe utrzymywanie się ujemnej temperatury wpływa na nią niekorzystne.
 • Rzodkiewka preferuje gleby żyzne, próchnicze, przepuszczalne, szybko nagrzewające się i umiarkowanie wilgotne o odczynie lekko kwaśnym do obojętnego. W zbyt kwaśnym podłożu więdnie pomimo podlewania. Na glebach suchych zgrubienie jest nadmiernie wydłużone i ostre, na mokrych dochodzi do występowania chorób (np. zgorzeli podstawy łodygi i mączniaka rzekomego).

Przeczytaj też: Warzywnik dla każdego. Jak założyć ekologiczny warzywnik: projekt, miejsce, ogrodzenie >>>

Rzodkiewka - siew nasion: kiedy i jak wysiewać rzodkiewkę?

Poszczególne odmiany rzodkiewki mają różną długość okresu wegetacyjnego. To wpływa na terminy siewu. Dlatego w pierwszej kolejności należy kierować się informacjami zawartymi na opakowaniu nasion.

Ogólnie nasiona rzodkiewki wysiewa się w marcu, kwietniu, sierpniu i wrześniu (do połowy miesiąca). Przestrzeganie terminów siewu jest konieczne, w przeciwnym wypadku roślina szybko przechodzi w fazę kwitnienia i staje się nieprzydatna. Nasiona można siać na raty, np. co 10 dni. W ten sposób zapewnimy sobie dłuższy termin zbioru.

Głębokość siewu wynosi maksymalnie 1 cm. Zbyt głęboki siew powoduje odkształcanie korzenia. Rzodkiewkę sieje się w rzędach oddalonych co 15-20 cm. Warto siać punktowo - nasiona w rzędzie umieszcza się co 1,5-2,5 cm. Jeśli siew jest gęstszy, konieczne jest przerywanie wschodów. Rzodkiewka nie może być przedplonem lub poplonem dla innych warzyw.

Rzodkiewka
Autor: www.thinkstockphotos.com Przerzedzanie rzodkiewki można wykonać kilka razy, w miarę dorastania roślin

Uprawa rzodkiewki - pielęgnacja

Rzodkiewka ma duże potrzeby wodne i lubi wysoką wilgotność powietrza.

 • Podlewanie i odchwaszczanie rzodkiewki

W okresie suszy powinno się rzodkiewkę podlewać. Podłoże musi być stale wilgotne, ale nie mokre. Nadmiernie zagęszczone kępy należy pikować. Regularnie należy wykonywać odchwaszczanie. Przy wczesnym siewie i przy mroźnej pogodzie zaleca się okrywać ją białą włókniną.

 • Nawożenie rzodkiewki

Rzodkiewka źle reaguje na intensywne nawożenie, zwłaszcza nawozami mineralnymi. Ma tendencję do kumulacji azotanów, które w pewnych warunkach przekształcają się w szkodliwe dla człowieka azotyny. Dlatego przy uprawie w żyznym podłożu można zrezygnować ze stosowania nawozów. Ewentualnie rzodkiewkę warto uprawiać w 2-3 roku po zastosowaniu obornika. Rzodkiewki nie można siać w podłożu wymieszanym ze świeżym obornikiem lub świeżo wapnowanym. Słabsze typy gleb można również nawozić kompostem. To lekki nawóz, który w dodatku poprawi strukturę i przepuszczalność podłoża.

 • Szkodniki i choroby rzodkiewki

Rzodkiewka jest dosyć odporna na choroby (o ile nie ma zbyt wilgotno). Ze szkodników mogą wystąpić pchełki. Problemem są także szkodniki glebowe, np. pędraki i drutowce. Można je ograniczyć naturalnym sposobem, np. siejąc rok wcześniej grykę i utrzymując ją aż do owocowania.

Warzywa na balkon - pomidory
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE