Rzodkiewka - uprawa w ogrodzie. Jak uprawiać rzodkiewkę w gruncie: siew, pielęgnacja, zbiór

Rzodkiewka to jedna z najpopularniejszych nowalijek, łatwa w uprawie i chętnie sadzona w przydomowych ogrodach warzywnych. Dowiedz się jak uprawiać rzodkiewkę w ogrodzie. Uprawa rzodkiewki w gruncie: poradnik.
Rzodkiewka (łac. Raphanus sativus) to jedno z ulubionych warzyw spożywanych na surowo. Jest dostępna już wczesną wiosną. To ceniony dodatek do kanapek, sałatek, surówek i chłodników.
Rzodkiewka ma krótki okres wegetacyjny, jest łatwa w uprawie, nadaje się nawet dla osób początkujących. Rośnie szybko, nadaje się jako przedplon i poplon dla głównych warzyw, dzięki czemu można lepiej wykorzystać daną powierzchnię w ogrodzie. W dodatku jest smaczna. Dlatego do uprawy rzodkiewki nie trzeba zachęcać, to jedno z podstawowych warzyw uprawianych na działce, a nawet na balkonie.
Przeczytaj też: Uprawa rzodkiewki na balkonie. Jak uprawiać rzodkiewkę w pojemnikach? >>>
Interesujące odmiany rzodkiewki
Poszczególne odmiany rzodkiewki różnią się kształtem zgrubienia korzeniowego, barwą skórki, a także ostrością. Do ciekawych odmian należą:
- 'De dix-huit jours' – bardzo szybko rośnie, daje plon po około 18 dniach od siewu. Zgrubienia są wydłużone, cylindryczne o czerwono-białej barwie.
- 'Afrodyta' – tworzy kuliste zgrubienia o białej barwie skórki. Jest odporna na parcenie.
- 'Zlata' – ma kuliste zgrubienie barwy słomkowej, a miąższ dosyć ostry w smaku.
- 'Malaga' – tworzy kuliste, lekko spłaszczone zgrubienia o fioletowej barwie skórki.
- 'Candela Di Fuoco' – ma podłużne, ostro zakończone zgrubienia czerwonego koloru, kształtem przypominają papryczki.
Autor: GettyImages
Rzodkiewkę można wysiewać do gruntu cały sezon, począwszy od wczesnej wiosny
Wymagania uprawowe rzodkiewki
- Rzodkiewka powinna być uprawiana w miejscach słonecznych. W cieniu i przy nadmiernym zagęszczeniu tworzy dużo liści i niewielkie zgrubienia korzeniowe. Jest rośliną dnia długiego, dlatego nie powinna być wysiewana w ciepłych miesiącach (szybko wchodzi w fazę kwitnienia).
- Rzodkiewka najlepiej rośnie w chłodzie. Optymalny zakres temperatur dla prawidłowego wzrostu i wykształcania zgrubień wynosi 12-14°C. W temp. powyżej 18°C dochodzi do deformacji, szybszego parcenia i wybijania w pędy kwiatostanowe.
- Rzodkiewka wytrzymuje przymrozki. Dłuższe utrzymywanie się ujemnej temperatury wpływa na nią niekorzystne.
- Rzodkiewka preferuje gleby żyzne, próchnicze, przepuszczalne, szybko nagrzewające się i umiarkowanie wilgotne o odczynie lekko kwaśnym do obojętnego. W zbyt kwaśnym podłożu więdnie pomimo podlewania. Na glebach suchych zgrubienie jest nadmiernie wydłużone i ostre, na mokrych dochodzi do występowania chorób (np. zgorzeli podstawy łodygi i mączniaka rzekomego).
Przeczytaj też: Warzywnik dla każdego. Jak założyć ekologiczny warzywnik: projekt, miejsce, ogrodzenie >>>
Rzodkiewka - siew nasion: kiedy i jak wysiewać rzodkiewkę?
Poszczególne odmiany rzodkiewki mają różną długość okresu wegetacyjnego. To wpływa na terminy siewu. Dlatego w pierwszej kolejności należy kierować się informacjami zawartymi na opakowaniu nasion.
Ogólnie nasiona rzodkiewki wysiewa się w marcu, kwietniu, sierpniu i wrześniu (do połowy miesiąca). Przestrzeganie terminów siewu jest konieczne, w przeciwnym wypadku roślina szybko przechodzi w fazę kwitnienia i staje się nieprzydatna. Nasiona można siać na raty, np. co 10 dni. W ten sposób zapewnimy sobie dłuższy termin zbioru.
Głębokość siewu wynosi maksymalnie 1 cm. Zbyt głęboki siew powoduje odkształcanie korzenia. Rzodkiewkę sieje się w rzędach oddalonych co 15-20 cm. Warto siać punktowo - nasiona w rzędzie umieszcza się co 1,5-2,5 cm. Jeśli siew jest gęstszy, konieczne jest przerywanie wschodów. Rzodkiewka nie może być przedplonem lub poplonem dla innych warzyw.

Uprawa rzodkiewki - pielęgnacja
Rzodkiewka ma duże potrzeby wodne i lubi wysoką wilgotność powietrza.
- Podlewanie i odchwaszczanie rzodkiewki
W okresie suszy powinno się rzodkiewkę podlewać. Podłoże musi być stale wilgotne, ale nie mokre. Nadmiernie zagęszczone kępy należy pikować. Regularnie należy wykonywać odchwaszczanie. Przy wczesnym siewie i przy mroźnej pogodzie zaleca się okrywać ją białą włókniną.
- Nawożenie rzodkiewki
Rzodkiewka źle reaguje na intensywne nawożenie, zwłaszcza nawozami mineralnymi. Ma tendencję do kumulacji azotanów, które w pewnych warunkach przekształcają się w szkodliwe dla człowieka azotyny. Dlatego przy uprawie w żyznym podłożu można zrezygnować ze stosowania nawozów. Ewentualnie rzodkiewkę warto uprawiać w 2-3 roku po zastosowaniu obornika. Rzodkiewki nie można siać w podłożu wymieszanym ze świeżym obornikiem lub świeżo wapnowanym. Słabsze typy gleb można również nawozić kompostem. To lekki nawóz, który w dodatku poprawi strukturę i przepuszczalność podłoża.
- Szkodniki i choroby rzodkiewki
Rzodkiewka jest dosyć odporna na choroby (o ile nie ma zbyt wilgotno). Ze szkodników mogą wystąpić pchełki. Problemem są także szkodniki glebowe, np. pędraki i drutowce. Można je ograniczyć naturalnym sposobem, np. siejąc rok wcześniej grykę i utrzymując ją aż do owocowania.
Polecany artykuł: