Pomidory na balkonie - odmiany, pielęgnacja i uprawa pomidorów na balkonie

2022-05-06 12:14
Pomidory na balkonie
Autor: GettyImages Stanowisko dla pomidorów na balkonie musi być słoneczne, w przeciwnym razie owoce będą małe, kwaśne i słabo wybarwione

Pomidory na balkonie - czy to się uda? Uprawa pomidorów na balkonie powiedzie się, jeśli będziemy przestrzegać kilku zasad i wybierzemy odpowiednie odmiany pomidorów na balkon. Uprawa pomidorów na balkonie, czyli jak mieć własne pomidory z balkonu.

Uprawa pomidorów na balkonie staje się coraz bardziej popularna. Chcemy mieć własne pomidory, nawet nie mając ogrodu. Jakie wybrać pomidory na balkon? Radzimy, co zrobić, by uprawa pomidorów na balkonie się powiodła. Nawet posiadacze niewielkiego balkonu mogą spróbować uprawy pomidorów w doniczkach. Wystarczy jedynie wybrać karłowe odmiany pomidorów koktajlowych, odpowiednią doniczkę, a przede wszystkim troskliwie pielęgnować swój warzywnik na balkonie.

>>Przeczytaj też:

Jak uprawiać pomidory na balkonie?

Jakie posadzić pomidory na balkonie? Czy są polecane odmiany pomidorów do uprawy na balkonie?

Większość odmian pomidorów to rośliny wielko- lub średnioowocowe, charakteryzujące się szybkim i silnym wzrostem. Myśląc o uprawie pomidorów na balkonie potrzebujemy czegoś zupełnie innego. Na szczęście hodowcy stworzyli wiele odmian pomidorów przeznaczonych do uprawy w doniczkach, pojemnikach, na balkonach, tarasach, patio. Są to przede wszystkim karłowe, pomidory koktajlowe. Co roku pojawiają się nowe odmiany pomidorów koktajlowych.

Pomidory koktajlowe na balkon - odmiany pomidorów

Dobre odmiany pomidora na balkon to:

  • Awizo F2 – odmiana wczesna, o czerwonych cylindrycznych owocach, odporna na zarazę ziemniaka, chłód i suszę,
  • Balkoni Red – odmiana o dość dużych, czerwonych owocach zebranych w luźne grona. To jedna z najlepszych odmian pomidora do uprawy na balkonie,
  • Batory F1 – odmiana wczesna, o czerwonych, lekko spłaszczonych owocach, dobrych na przetwory,
  • Etna F1 – odmiana wczesna, tworząca dużo czerwonych owoców,
  • Piko F1 – odmiana wczesna o długich owocach i równo dojrzewających gronach,
  • Pinokio – odmiana wczesna, o pomarańczowych owocach, słodkich w smaku, zabranych w długie grona.

Pomidory na balkonie - ważne zasady uprawy

Jeśli chcesz mieć pomidory na balkonie, przestrzegaj zasad dotyczących odpowiedniej pielęgnacji: sadzenia, podlewania, nawożenia i uprawy pomidorów.

1. Uprawa pomidorów na balkonie - nasiona pomidorów koktajlowych można kupić w centrach ogrodniczych lub supermarketach. Najlepiej wcześniej przygotować rozsadę lub kupić ją w centrum ogrodniczym.

2. Uprawa pomidorów na balkonie - doniczki. Doniczki do uprawy pomidorów na balkonie powinny być duże, stabilne i ciężkie. Rośliny powinny mieć podporę w postaci palika lub kratki aby nie przewróciły się na wietrze.

3. Uprawa pomidorów na balkonie - stanowisko. Stanowisko dla pomidorów na balkonie musi być słoneczne, w przeciwnym razie owoce będą małe, kwaśne i słabo wybarwione.

4. Uprawa pomidorów na balkonie - ziemia. Pomidory wymagają żyznej i przepuszczalnej ziemi. Do uprawy pomidorów na balkonie dobra będzie ziemia ogrodnicza do uprawy warzyw dostępna w sklepach i centrach ogrodniczych.

5. Uprawa pomidorów na balkonie - drenaż. Na spodzie doniczki niezbędna jest warstwa drenażu, dzięki której nadmiar wody będzie szybko wypływał przez otwory w dnie.

6. Uprawa pomidorów na balkonie - podlewanie. Pomidory rosnące w doniczkach na balkonie najlepiej podlewać rano lub wieczorem, co 2–3 dni, a w upalne lato nawet codziennie. W chłodniejsze dni możemy podlewać je rzadziej ale obficie. Podczas podlewania zwracamy uwagę, aby strumień wody nie był kierowany na liście, gdyż może to doprowadzić do problemów z chorobami grzybowymi.

7. Uprawa pomidorów na balkonie - susza. Ziemia w doniczkach szybko się nagrzewa, i może często przesychać, dlatego należy często sprawdzać jej wilgotność. Należy także unikać doniczek w ciemnych kolorach.

8. Uprawa pomidorów na balkonie - nawożenie. Pomidory potrzebują dużej ilości składników pokarmowych. Już podczas sadzenia pomidorów warto zastosować długodziałający nawóz wieloskładnikowy. W okresie wzrostu pomidory na balkonie warto podlewać roztworem biohumusu.

9. Uprawa pomidorów na balkonie - pielęgnacja. Ważnym zabiegiem jest wyłamywanie przyrostów bocznych, zwłaszcza u odmian wysokich, dzięki czemu roślina skupia się na wytwarzaniu owoców, a nie na wytwarzaniu zielonej masy liści.

Pomidory na balkonie
Autor: GettyImages Stworzono wiele odmian pomidorów przeznaczonych do uprawy w pojemnikach
Warzywa na balkon - pomidory

Pomidory - co o nich wiesz?

Pytanie 1 z 11
Skąd pochodzą pomidory?
Pomidory
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE