Domowy i tani nawóz do roślin. Nie wyrzucaj fusów z kawy!

2022-09-29 14:24
Nawożenie roślin doniczkowych
Autor: GettyImages Fusy z kawy wzbogacają podłoże w składniki odżywcze

Nie wyrzucaj fusów z kawy! Fusy z kawy są świetną odżywką dla roślin - pełną fosforu, potasu, magnezu i związków azotu. Sprawdź, jak można wykorzystać fusy z kawy w uprawie roślin w ogrodzie i w domu.

Fusy z kawy działają na rośliny jak nawozy o przedłużonym działaniu, ponieważ zawarte w nich cenne substancje bardzo wolno się z nich uwalniają. Ponadto fusy spulchniają ziemię, sprawiają, że wolniej wysycha i mają świetny wpływ na rośliny kwasolubne, gdyż neutralizują wapń zawarty w „kranówce”. Z fusów z kawy można zrobić odżywkę do podlewania roślin, wymieszać je z ziemią i traktować jak nawóz lub delikatny zakwaszacz gleby w ogrodzie. Natomiast miłośnicy kawy powinni je magazynować i suszyć, a potem ściółkować nimi rośliny w ogrodzie i w doniczkach. Zobacz, jak można wykorzystać fusy z kawy - oszczędny sposób na nawożenie roślin.

Spis treści

 1. Fusy z kawy jako nawóz dla roślin
 2. Fusy z kawy - do podlewania
 3. Fusy z kawy – do ściółkowania
 4. Fusy z kawy – składnik podłoża
 5. Fusy z kawy – w kompoście
 6. Fusy z kawy - dodatek do nasion

Fusy z kawy jako nawóz dla roślin

Fusy z kawy z powodzeniem można wykorzystać jako nawóz zarówno dla domowych roślin doniczkowych, jak i warzyw czy roślin ozdobnych w ogrodzie. Fusy z kawy zawierają wiele cennych dla roślin mikroelementów, takich jak azot, potas, fosfor, a także (w mniejszych ilościach) wapń, magnez, żelazo i cynk. Dodatek fusów do podłoża wzbogaca je w składniki mineralne i poprawie jego pH, sprawia, że rośliny lepiej rosną i ładniej się prezentują (m.in. zieleń liści jest intensywniejsza).

Wykorzystać fusy z kawy jako nawóz można w różny sposób:

 • rozpuszczając fusy w wodzie,
 • ściółkując fusami ziemię wokół roślin,
 • mieszając fusy z podłożem,
 • wyrzucając na kompost,
 • mieszając z nasionami przed ich wysiewem.
Fusy z kawy
Autor: GettyImages Fusy z kawy świetnie sprawdzą się jako ściółka

Fusy z kawy - do podlewania

 • W ogrodzie. Zalewając szklankę fusów 10 litrami wody uzyskasz odżywkę do podlewania warzyw i roślin ozdobnych. Kiedy fusy napęcznieją, całość wymieszaj, a uzyskanym preparatem (raz na 1-2 tygodnie) podlewaj rośliny.
 • W domu. Podobny jest przepis na preparat do podlewania roślin doniczkowych. Inne są tylko proporcje – wystarczą 1-2 łyżeczki fusów na szklankę wody. Możesz też raz na dwa tygodnie podlewać kwiaty (zwłaszcza anturium, kamelię, paprocie, sępolie i kaktusy) niedopitą kawą rozcieńczoną w wodzie (1:5).
Fusy z kawy
Autor: GettyImages Fusy z kawy wzbogacą ziemię oraz dostarczą roślinie niezbędnych minerałów

Fusy z kawy – do ściółkowania

 • W ogrodzie. Fusy z kawy rozsyp wokół roślin i przysyp korą sosnową (nie rozdmucha ich wiatr). Najlepiej zrób to przed deszczem lub przez podlewaniem – wsiąkną wraz z wodą w ziemię. Z czasem, powoli się rozkładając, będą stopniowo zasilać wierzchnią warstwę gleby w drogocenny azot. Do ściółkowania możesz też użyć świeżej mielonej kawy, która ma lekko kwaśny odczyn i doskonale nadaje się pod pomidory, marchew i rzodkiewkę oraz pod rośliny kwasolubne (np. borówka amerykańska, hortensje, różaneczniki, róże).
 • W domu – Fusy z kawy możesz też raz w miesiącu rozłożyć cienką warstwą na powierzchni ziemi w doniczkach. Nie mogą one być jednak wilgotne, gdyż szybko pleśnieją i zaskorupiają się, ograniczając dostęp tlenu. 
Fusy z kawy
Autor: GettyImages Zmieloną, zaparzoną kawę można wykorzystywać do podlewania roślin

Fusy z kawy – składnik podłoża

W ogrodzie. Fusy wzbogacają glebę w składniki odżywcze, poprawiają jej strukturę, napowietrzenie i pojemność wodną. Staraj się więc 1-2 razy w miesiącu rozsypywać fusy z kawy wokół roślin i przekopywać je z ziemią na głębokość 15-20 cm.

W domu. Fusami z kawy możesz też wzbogacić ziemię w doniczkach, mieszając ją co miesiąc z wierzchnią warstwą podłoża. Na doniczkę o średnicy 20 cm wystarczy 1-2 łyżeczki fusów. Możesz też wsypać je na dno donicy lub wymieszać z ziemią w trakcie przesadzania roślin.

Fusy z kawy – w kompoście

Kawowe fusy możesz też wrzucać do kompostu - wzbogacą pryzmę w potas, magnez, miedź i azot przyspieszający proces kompostowania. Dzięki gruzełkowatej strukturze fusy z kawy rozluźnią też pryzmę i poprawią jej napowietrzenie. A ich zapach przyciągnie pożyteczne dżdżownice.

Fusy z kawy - dodatek do nasion

Fusy z kawy możesz też wymieszać przed wysiewem z nasionami marchewki czy rzodkiewki – pozytywnie wpłyną na kiełkowanie, jakość siewek i obfitość plonów.

Warsztaty malowania kawą
Sonda
Jakie działania na rzecz ekologii podejmujesz we własnym domu?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE