Fusy z kawy – jak można wykorzystać fusy z kawy w ogrodzie i uprawie roślin doniczkowych?

2019-03-01 11:00 Aldona Zakrzewska
Fusy z kawy
Autor: GettyImages Fusy z kawy wzbogacają podłoże w składniki odżywcze

Nie wyrzucaj fusów z kawy! Fusy z kawy są bowiem świetną odżywką dla roślin - pełną fosforu, potasu, magnezu i związków azotu. Zobacz 5 sposobów na wykorzystanie właściwości fusów z kawy.

Fusy z kawy działają na rośliny jak nawozy o przedłużonym działaniu, ponieważ zawarte w nich cenne substancje bardzo wolno się z nich uwalniają. Ponadto fusy spulchniają ziemię, sprawiają, że wolniej wysycha i mają świetny wpływ na rośliny kwasolubne, gdyż neutralizują wapń zawarty w „kranówce”. Z fusów z kawy można zrobić odżywkę do podlewania roślin, wymieszać je z ziemią i traktować jak nawóz lub delikatny zakwaszacz gleby w ogrodzie. Natomiast miłośnicy kawy powinni je magazynować i suszyć, a potem ściółkować nimi rośliny w ogrodzie i w doniczkach. Zobacz, jak można wykorzystać fusy z kawy - oszczędny sposób na nawożenie roślin.

Fusy z kawy - do podlewania

  • W ogrodzie. Zalewając szklankę fusów 10 l. wody uzyskasz odżywkę do podlewania warzyw i roślin ozdobnych. Kiedy fusy napęcznieją, całość wymieszaj, a uzyskanym preparatem (raz na 1-2 tygodnie) podlewaj rośliny.

  • W domu. Podobny jest przepis na preparat do podlewania roślin doniczkowych. Inne są tylko proporcje – wystarczą 1-2 łyżeczki fusów na szklankę wody. Możesz też raz na 2 tygodnie podlewać kwiaty (zwłaszcza anturium, kamelię, paprocie, sępolie i kaktusy) niedopitą kawą rozcieńczoną w wodzie (1:5).
Fusy z kawy
Autor: GettyImages Fusy z kawy wzbogaci ziemię oraz dostarczy roślinie niezbędnych minerałów

Fusy z kawy – do ściółkowania

  • W ogrodzie. Fusy z kawy rozsyp wokół roślin i przysyp korą sosnową (nie rozdmucha ich wiatr). Najlepiej zrób to przed deszczem lub przez podlewaniem – wsiąkną wraz z wodą w ziemię. Z czasem, powoli się rozkładając, będą stopniowo zasilać wierzchnią warstwę gleby w drogocenny azot. Do ściółkowania możesz też użyć świeżej mielonej kawy, która ma lekko kwaśny odczyn i doskonale nadaje się pod pomidory, marchew i rzodkiewkę oraz pod rośliny kwasolubne (np. borówka amerykańska, hortensje, różaneczniki, róże).
  • W domu – Fusy z kawy możesz też raz w miesiącu rozłożyć cienką warstwą na powierzchni ziemi w doniczkach. Nie mogą one być jednak wilgotne, gdyż szybko pleśnieją i zaskorupiają się, ograniczając dostęp tlenu. 
Fusy z kawy
Autor: GettyImages Zmieloną, zaparzoną kawę można wykorzystywać do podlewania roślin

Fusy z kawy – składnik podłoża

W ogrodzie. Fusy wzbogacają glebę w składniki odżywcze, poprawiają jej strukturę, napowietrzenie i pojemność wodną. Staraj się więc 1-2 razy w miesiącu rozsypywać fusy z kawy wokół roślin i przekopywać je z ziemią na głębokość 15-20 cm.

W domu. Fusami z kawy możesz też wzbogacić ziemię w doniczkach, mieszając ją co miesiąc z wierzchnią warstwą podłoża. Na doniczkę o średnicy 20 cm wystarczy 1-2 łyżeczki fusów. Możesz też wsypać je na dno donicy lub wymieszać z ziemią w trakcie przesadzania roślin.

Fusy z kawy – w kompoście

Kawowe fusy możesz też wrzucać do kompostu - wzbogacą pryzmę w potas, magnez, miedź i azot przyspieszający proces kompostowania. Dzięki gruzełkowatej strukturze fusy z kawy rozluźnią też pryzmę i poprawią jej napowietrzenie. A ich zapach przyciągnie pożyteczne dżdżownice.

Fusy z kawy - dodatek do nasion

Fusy z kawy możesz też wymieszać przed wysiewem z nasionami marchewki czy rzodkiewki – pozytywnie wpłyną na kiełkowanie, jakość siewek i obfitość plonów.

"Ogrody i tarasy" - Multimedialny Numer specjalny Muratora
Ogrody i tarasy

Autor: Murator.pl

Z poradnika dowiesz się jak zaplanować i urządzić ogród w wybranym stylu, jaki taras zbudować, czym i w jaki sposób pielęgnować trawnik
które ogrodzenia są modne, dlaczego ścieżki i podjazdy muszą być trwałe, kiedy i jakie rośliny sadzić w ogrodzie.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE