Czym nawozić kwiaty, by pięknie kwitły? Ten sposób Cię zaskoczy, a jest bardzo skuteczny!

2022-09-29 15:02
Skórki bananów
Autor: GettyImages Skórki bananów mogą być dobrym surowcem do przygotowania ekologicznego nawozu

Jak zrobić nawóz ze skórki bananów. Skórki bananowe to nie tylko niepotrzebny bio-odpad kuchenny. Można być „eko” i jednocześnie mieć z tego dużą praktyczną korzyść. Coraz więcej osób używa skórek do produkcji cennego, naturalnego nawozu.

Wyrzucanie skórki od banana to marnotrawstwo, szczególnie jeśli posiada się rośliny w domu, na balkonie lub w ogrodzie. To cenny odpad organiczny, który może posłużyć do produkcji jednorodnego lub mieszanego naturalnego nawozu. Skórki od banana są przede wszystkich cennym źródłem potasu i fosforu, ponadto kwasu krzemowego, wapnia, magnezu i siarki. Wykorzystanie ich w uprawie poprawia ukorzenianie, krzewienie, a także kwitnienie roślin. Tradycyjnie nawóz z bananów stosuje się doglebowo. Co ciekawe – przy mniej popularnym nawożeniu dolistnym można przy okazji odstraszyć niektóre szkodniki, np. mszyce.

W formie 24: zastosowania skórki od banana

Nawozy i wyciąg ze skórek bananów jak zrobić

Nawozy z użyciem skórki z bananów można przygotowywać na różne sposoby:

  • Nawóz z bananów w formie zmielonej

Skórki z bananów można pociąć na małe kawałki i wysuszyć. Aby przyśpieszyć proces, warto je umieścić w piekarniku. Po wysuszeniu można je po prostu rozkruszyć na małe kawałki lub zmielić. Taki nawóz z bananów wykorzystuje się do produkcji zawiesiny. Rozrabia się go z wodą i podlewa rośliny. Można stosować go dolistnie (także jako ochronę przed szkodnikami). Ze względu na sposób aplikacji, jest w szczególności polecany do pielęgnacji roślin uprawianych w pojemnikach – w domu, na balkonie oraz tarasie.

  • Jak zrobić wyciąg ze skórek bananów do podlewania roślin

Skórki bananów idealnie nadają się też do zrobienia wyciągu do podlewania roślin doniczkowych. Aby go zrobić świeżą skórkę z banana umieszczamy w litrowym słoiku, następnie zalewamy ciepłą wodą i odstawiamy na 1-2 dni. Po tym czasie woda zrobi się zawiesista. I takim wyciągiem z bananów możemy podlewać rośliny. Do przygotowania płynnego nawozu dla roślin można też wykorzystać skórkę banana uprzednio wysuszoną (np. na papierze na grzejniku), podzieloną na mniejsze kawałki, którą wkładamy do słoika o pojemności 1 litra wypełnionego letnią wodą. Przykrywamy folią i i odstawiamy w chłodne, ciemne miejsce na dwa dni (jeszcze lepiej na siedem dni). Po tym czasie płynny nawóz jest gotowy i można nim podlewać rośliny (domowe rośliny doniczkowe albo rośliny ogrodowe).

  • Nawóz z bananów mieszany z glebą

W czasie sadzenia/przesadzania roślin świeże skórki z banana warto pociąć na drobne kawałki i umieścić w podłożu. Najlepiej usypać wcześniej warstwę drenażową, pokryć ją odrobiną żyznej ziemi, na którą wyłożyć pozostałości po bananach i przysypać ziemią - dopiero wtedy należy posadzić roślin. Skórki rozkładają się, powoli uwalniając składniki pokarmowe. Ponadto wpływają na polepszenie struktury gleby. Z podłożem można też wymieszać wysuszone i zmielone skórki banana. 

  • Gnojówka ze skórek bananów

Skórki z bananów można wykorzystywać podobnie jak ekologiczne gnojówki z pokrzywy, skrzypu, krwawnika, czosnku lub mniszka. Rozdrobnione skórki bananów zalewa się wodą i odstawia na około 2 tygodnie pod przykryciem. Roztwór zaleca się codziennie mieszać. Prace najlepiej wykonywać w odległym miejscu w ogrodzie, gdyż gnojówka wydziela intensywny, specyficzny zapach. Po tym czasie gnojówkę z bananów można wykorzystywać do podlewania roślin (najlepiej w rozcieńczeniu 1:10). Dużo szybciej można wyprodukować nawóz z bananów, który stosuje się bez rozcieńczenia. Sposób sporządzania jest podobny, skórki bananów zalane wodą pozostawia się na 1-2 doby.

  • Wzbogacony nawóz kompostowy z bananów

Skórki z bananów warto dodawać do pryzm kompostowych, gdyż wzbogacają je w fosfor i potas. To istotne, gdyż w kompostowniku bardzo często dominują „frakcje” azotu i węgla. Poza bezpośrednim umieszczaniem skórek przydatne jest także podlewanie różnymi wyciągami ze skórek banana.

  • Ściółkowanie roślin skórkami z bananów

Jeśli dysponujemy skórkami bananowymi w większej ilości, można je rozdrobnić, ususzyć lub upiec i wykorzystać do ściółkowania roślin. Warto stosować przynajmniej kilkucentymetrowe warstwy (dlatego potrzeba dużo materiału). Takie rozwiązanie pozwoli ograniczyć wzrost chwastów, zmniejszyć wyparowywanie wody gleby, a przy okazji jest lekko działającym nawozem. Ze względu na dwa pierwsze powyżej wskazane działania tak zrobiony nawóz z bananów jest szczególnie cenny na glebach lekkich, piaszczystych.

Skórki bananów
Autor: GettyImages Skórki od banana są cennym źródłem potasu i fosforu

Powyższe nawozy można zrobić wykorzystując skórki z bananów, ale też całe banany, np. te przejrzałe. Nawozy z bananów nadają się do nawożenia różnych roślin – warzyw, drzew i krzewów owocowych, ozdobnych roślin jednorocznych, bylin, róż, a także roślin doniczkowych. Można je stosować również do zasilania roślin w początkowej fazie wzrostu: przy wschodach, wzroście siewek i ukorzenianiu.

Przeczytaj też: 10 najładniejszych roślin pokojowych

Dzięki zawartości kwasu krzemowego nawozy z bananów zwiększają odporność roślin na niekorzystne czynniki, np. choroby. Stosowanie naturalnych nawozów - nie tylko z bananów, ale także nawozów z chwastów (np. skrzypu), skorupek jaj, popiołu drzewnego, fusów z kawy i herbaty, to dobry sposób na wzorową pielęgnacje roślin, ekologiczna uprawę, oszczędzanie pieniędzy i rezygnację z plastykowych opakowań. Pozostawienie skórki z banan w ogrodzie – na ziemi - wabi ptaki i motyle. Banany przyciągają swoim zapachem. Niestety, mogą zainteresować się nią także osy.

Przeczytaj też: Jak wykorzystać fusy z kawy w ogrodzie i uprawie roślin doniczkowych?

Ciekawostką jest fakt, że żółte banany – takie jakie znamy w obecnej formie – są znane od lat 40-tych XIX wieku. Wcześniej owoce miały mniej słodki smak i były głównie czerwone bądź zielone.

Galeria: najładniejsze rośliny doniczkowe w kolorze różowym

QUIZ o owocach. Pytania nie tylko o truskawki

Pytanie 1 z 10
Za najbardziej śmierdzący owoc uznano:
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE