Ekologiczny sposób na mszyce - naturalne zwalczanie mszyc

2022-04-23 7:14
Mszyce na różach
Autor: GettyImages W ogrodach ekologicznych mszyce zwalczamy naturalnymi sposobami

Jakie naturalne metody są skuteczne na mszyce - poradnik ekologiczne zwalczanie mszyc. Przepis, jak zrobić preparaty na mszyce z czosnku, cebuli, preparat na mszyce z pokrzywy, mniszka lekarskiego.

Do zwalczania mszyc najczęściej stosujemy preparaty chemiczne. Ale co zrobić, gdy nie chcemy stosować chemii, na przykład na grządkach z koprem, który mszyce szczególnie sobie upodobały? Czy jest jakiś ekologiczny sposób na mszyce? Jak zwalczać mszyce: poradnik. Co na mszyce: naturalne metody, radzimy jak zrobić preparaty na mszyce. Domowe sposoby na mszyce: wyciąg z czosnku, cebuli, mniszka lekarskiego, pokrzywy.

Ekologiczna ochrona roślin w ogrodzie: jak ochronić rośliny przed szkodnikami w zgodzie z naturą? >>>

Sposób na mszyce - rośliny odstraszające mszyce

Między grządkami warzyw i roślinami ozdobnymi, które są szczególnie lubiane przez mszyce, warto posadzić rośliny, które mszyce odstraszają. To jeden ze skutecznych sposobów na mszyce.

Do roślin, których mszyce nie lubią należą między innymi: cebula, czosnek, lawenda, mięta.

Rośliny tego samego gatunku posadzone w dużych skupiskach tworzą wymarzone miejsce do żerowania i rozwoju mszyc, podczas gdy rozproszone w ogrodzie są dla nich znacznie mniej dostępne. Dlatego zamiast na grządkach lepiej posiać koper na przykład między roślinami ozdobnymi, traktując jego delikatne, strzępiasto ulistnione pędy jako dekorację.

Sposób na mszyce - roślinne preparaty na mszyce

Jeśli mszyce już się zadomowiły w ogrodzie, można je opryskać roślinnymi preparatami, które łatwo jest wykonać samemu. Takie domowe sposoby na mszyce mają tę zaletę, że są nieszkodliwe dla ludzi i dla środowiska naturalnego.

Przeciwko mszycom działają rośliny:

  • czosnek na mszyce

  wyciąg z czosnku (200 g roztartych ząbków zalać 10 l wody i pozostawić na 24 godziny) oraz wywar z czosnku (wyciąg gotować przez 20 minut). Stosuje się je bez rozcieńczania, także przeciwko innym szkodnikom oraz chorobom roślin;

  • cebula na mszyce

  preparat na mszyce z cebuli – wywar (75 g pociętej cebuli zalać 10 l wody i gotować przez 30 minut) stosuje się bez rozcieńczania, również przeciwko chorobom grzybowym;

  • mniszek lekarski na mszyce

  preparat na mszyce z mniszka lekarskiego – wyciąg (400 g liści zalać 10 l wody i zostawić na trzy godziny) stosuje się bez rozcieńczania; niszczy również inne szkodniki.

  Przeczytaj też:

  Jak wyglądają mszyce i jakie atakują rośliny: objawy żerowania mszyc >>>

  • pokrzywa na mszyce

  preparat na mszyce z pokrzywy – wyciąg (1 kg roślin zebranych przed kwitnieniem zalać 10 l wody i pozostawić na 24 godziny) stosuje się bez rozcieńczania. Skuteczny jest także oprysk z gnojówki (1 kg roślin zebranych przed kwitnieniem zalać 10 l wody i pozostawić na dwa-trzy tygodnie, aż roztwór stanie się klarowny). Fermentujący roztwór trzeba codziennie mieszać. Żeby pozbyć się nieprzyjemnego zapachu, należy do niego dodać 500 g dolomitu. Gnojówkę z pokrzywy trzeba przed użyciem rozcieńczyć, mieszając 0,5 l roztworu z 10 l wody.

  Wyciągi roślinne na mszyce należy zużyć w ciągu jednego dnia, gnojówkę na mszyce można przechowywać przez jeden-dwa miesiące, a wywary na mszyce przez trzy-cztery miesiące (gorące należy przelać do szczelnych butelek lub słoików i trzymać w ciemnym miejscu).

  Czy artykuł był przydatny?
  Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
  Nasi Partnerzy polecają
  Podziel się opinią
  Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE