Ekologiczny sposób na mszyce - naturalne zwalczanie mszyc

Jakie naturalne metody są skuteczne na mszyce - poradnik ekologiczne zwalczanie mszyc. Przepis, jak zrobić preparaty na mszyce z czosnku, cebuli, preparat na mszyce z pokrzywy, mniszka lekarskiego.
Do zwalczania mszyc najczęściej stosujemy preparaty chemiczne. Ale co zrobić, gdy nie chcemy stosować chemii, na przykład na grządkach z koprem, który mszyce szczególnie sobie upodobały? Czy jest jakiś ekologiczny sposób na mszyce? Jak zwalczać mszyce: poradnik. Co na mszyce: naturalne metody, radzimy jak zrobić preparaty na mszyce. Domowe sposoby na mszyce: wyciąg z czosnku, cebuli, mniszka lekarskiego, pokrzywy.
Sposób na mszyce - rośliny odstraszające mszyce
Między grządkami warzyw i roślinami ozdobnymi, które są szczególnie lubiane przez mszyce, warto posadzić rośliny, które mszyce odstraszają. To jeden ze skutecznych sposobów na mszyce.
Do roślin, których mszyce nie lubią należą między innymi: cebula, czosnek, lawenda, mięta.
Rośliny tego samego gatunku posadzone w dużych skupiskach tworzą wymarzone miejsce do żerowania i rozwoju mszyc, podczas gdy rozproszone w ogrodzie są dla nich znacznie mniej dostępne. Dlatego zamiast na grządkach lepiej posiać koper na przykład między roślinami ozdobnymi, traktując jego delikatne, strzępiasto ulistnione pędy jako dekorację.
Autor: GettyImages
Jeśli mszyce już się zadomowiły na ogrodowych roślinach, można je opryskać roślinnymi preparatami, które łatwo jest wykonać samemu
Sposób na mszyce - roślinne preparaty na mszyce
Jeśli mszyce już się zadomowiły w ogrodzie, można je opryskać roślinnymi preparatami, które łatwo jest wykonać samemu. Takie domowe sposoby na mszyce mają tę zaletę, że są nieszkodliwe dla ludzi i dla środowiska naturalnego.
Przeciwko mszycom działają rośliny:
- czosnek na mszyce
wyciąg z czosnku (200 g roztartych nasion zalać 10 l wody i pozostawić na 24 godziny) oraz wywar z czosnku (wyciąg gotować przez 20 minut). Stosuje się je bez rozcieńczania, także przeciwko innym szkodnikom oraz chorobom roślin;
- cebula na mszyce
preparat na mszyce z cebuli – wywar (75 g pociętej cebuli zalać 10 l wody i gotować przez 30 minut) stosuje się bez rozcieńczania, również przeciwko chorobom grzybowym;
- mniszek lekarski na mszyce
preparat na mszyce z mniszka lekarskiego – wyciąg (400 g liści zalać 10 l wody i zostawić na trzy godziny) stosuje się bez rozcieńczania; niszczy również inne szkodniki.
Przeczytaj też:
Jak wyglądają mszyce i jakie atakują rośliny: objawy żerowania mszyc >>>
- pokrzywa na mszyce
preparat na mszyce z pokrzywy – wyciąg (1 kg roślin zebranych przed kwitnieniem zalać 10 l wody i pozostawić na 24 godziny) stosuje się bez rozcieńczania. Skuteczny jest także oprysk z gnojówki (1 kg roślin zebranych przed kwitnieniem zalać 10 l wody i pozostawić na dwa-trzy tygodnie, aż roztwór stanie się klarowny). Fermentujący roztwór trzeba codziennie mieszać. Żeby pozbyć się nieprzyjemnego zapachu, należy do niego dodać 500 g dolomitu. Gnojówkę z pokrzywy trzeba przed użyciem rozcieńczyć, mieszając 0,5 l roztworu z 10 l wody.
Wyciągi roślinne na mszyce należy zużyć w ciągu jednego dnia, gnojówkę na mszyce można przechowywać przez jeden-dwa miesiące, a wywary na mszyce przez trzy-cztery miesiące (gorące należy przelać do szczelnych butelek lub słoików i trzymać w ciemnym miejscu).