Ekologiczna ochrona roślin w ogrodzie: jak ochronić rośliny przed szkodnikami w zgodzie z naturą?
Szkodniki roślin to jeden z największych problemów i wyzwań dla właścicieli ogrodów. Przez cały sezon trzeba prowadzić profilaktyczne działania, a i tak nie można wykluczyć pojawienia się żarłocznych owadów, roztoczy czy ślimaków. Gdy wystąpią masowo, mogą spowodować prawdziwe spustoszenie w zieleni.
Autor: www.thinkstockphotos.com
W każdym ogrodzie ze szkodnikami można (i warto) walczyć w sposób naturalny. Wiele z ekologicznych sposobów sprawdza się w zupełności i wręcz zadziwia swoją skutecznością. Moda na nie powróciła i są powszechnie stosowane – uprawa roślin i produkcja zdrowej żywności w sposób jak najbardziej zbliżony do natury znajduje coraz więcej zwolenników. Na rynku można nabyć także gotowe preparaty, które znacznie ograniczają występowanie szkodników, a jednocześnie nie są zagrożeniem dla pszczół (czy innych zapylaczy) i środowiska naturalnego. Poszczególne rozwiązania warto ze sobą łączyć, aby skutecznie zwalczać pojawiające się problemy.
6 kroków do naturalnej ochrony roślin przed szkodnikami
1. Stworzenie optymalnych warunków uprawianej zieleni – dotyczy to m.in. doboru stanowiska (warto zwrócić uwagę, że w miejscach zbyt nasłonecznionych często pojawia się problem z przędziorkiem, a w cienistych – ze ślimakami) oraz podłoża (rośliny rosnące w niewłaściwie dobranej glebie chorują i są podatne na szkodniki). Istotne jest także regularne nawadnianie i stosowanie zrównoważonego nawożenia (najlepiej z mikroelementami).
2. Uprawa roślin wabiących i odstraszających – dobrym sposobem na ochronę roślin jest wprowadzenie do ogrodu roślin fitosanitarnych. Popularna roślina rabatowa – aksamitka – pozwala zwalczać chorobotwórcze nicienie glebowe, a nostrzyk odstrasza myszy i nornice. Dobrą pułapką na mszyce jest nasturcja – owady w pierwszej kolejności żerują na tej roślinie, dzięki czemu łatwiej można je zwalczyć.
3. Ogród prowadzony w zgodzie z naturą – w ogrodzie warto stworzyć optymalne warunki dla pożytecznych zwierząt. Wiele z nich to nasi sojusznicy w walce ze szkodnikami. W szczególności warto budować budki lęgowe dla ptaków, domki dla nietoperzy, złotooków oraz hotele dla owadów. Jesienią zaleca się wystawiać domki dla jeży lub układać stosy gałęzi i liści.
4. Ekologiczne preparaty na szkodniki – w sklepach można znaleźć skuteczne środki, które znacznie ograniczają występowanie różnorodnych grup niepożądanych organizmów i są przyjazne dla środowiska naturalnego. Warto rozejrzeć się za produktami, które mogą być stosowane do uprawy wielu grup roślin. Istotnym czynnikiem jest także brak okresu karencji, co pozwala korzystać z plonów i uroków ogrodu bezpośrednio po dokonaniu oprysków.
5. Stosowanie gnojówek z roślin – choroby i szkodniki można zwalczyć z użyciem preparatów domowej roboty. Receptury są różne – zwykle surowiec (rozdrobnione rośliny) zalewa się wodą i pozostawia na 1-14 dni, regularnie mieszając (im dłuższy czas produkcji, tym preparat jest mocniejszy). Najcenniejsze gatunki do odstraszania i zwalczania szkodników to pokrzywa i czosnek (mszyce i przędziorki), bylica piołun (gryzonie, przędziorki i ślimaki) oraz rumianek (przędziorki i gąsienice motyli).
6. Zachowanie czystości w ogrodzie – prace porządkowe ograniczą nie tylko ryzyko występowania chorób, ale także szkodników. W szczególności dotyczy to sadu oraz warzywniaka – zawsze należy zbierać resztki po zbiorach. Jeśli są „czyste” (bez śladów żeru i objawów chorobotwórczych), można je wykorzystać w kompostowniku, w przeciwnym wypadku należy je spalić. Bardzo ważne jest także dokładne (na głębokość szpadla) przekopywanie oraz spulchnianie gleby. W ten sposób można ograniczyć zachwaszczenie, a przy okazji zmniejszyć populację szkodników glebowych – pędraków i drutowców.
Artykuł przygotowany we współpracy z firmą Organika.