Nieproszeni goście opanowali Twój ogród lub działkę? Dzielimy się skutecznymi sposobami na pozbycie się nornic

Nornice to szkodniki niemile widziane w ogrodzie – potrafią wyrządzić wiele szkód, siejąc spustoszenie na rabatach ozdobnych i grządkach z warzywami. Borykasz się z tym problemem? Twój ogród lub działkę opanowały gryzonie i nie masz pomysłu na to, jak je wypłoszyć? Przychodzimy z pomocą – dzielimy się sposobami na to, jak pozbyć się nornic z ogrodu.

Spis treści

  1. Jak wygląda nornica?
  2. Czym żywią się nornice i dlaczego są szkodnikami?
  3. Jakich roślin nie lubią nornice? Sięgnij po naturalne sposoby
  4. Jak pozbyć się nornic z ogrodu? Dzielimy się domowymi sposobami na wyproszenie niechcianych gości
  5. Skuteczny odstraszacz na nornice? Zrób go sam!
  6. Gdzie można spotkać nornicę rudą?
  7. Jak szybko rozmnaża się nornica?

Jak wygląda nornica?

Nornica ruda (Myodes glareolus) jest niewielkim gryzoniem nornikowatym. Długość głowy i wałeczkowatego tułowia wynosi do 11 cm. Sierść na grzbiecie jest szaroruda, żółtaworuda lub czerwonawordzawa. Boki są jaśniejsze, a brzuch biały lub popielaty, niekiedy o odcieniu kremowym. Oczy ma duże, a uszy wyraźnie wystają z sierści, są przygięte do przodu i sięgają oczu. Ogon jest skąpo owłosiony, stosunkowo długi (do 5 cm), z wierzchu ciemny, spodem jasny. Jasne są też stopy.

Czym żywią się nornice i dlaczego są szkodnikami?

Nornice są aktywne cały rok, nie zapadają w sen zimowy.

  • Wiosną i latem nornice zjadają liście roślin, owady i ich larwy, nasiona, pąki drzew, korę, porosty. Lubią ogryzać karpy i cebulki roślin ozdobnych, korzenie świeżo posadzonych drzew lub bulwy warzyw. 
  • Jesienią i zimą żywią się owocami, nasionami, nadziemnymi częściami roślin zielonych, a także kłączami oraz różnymi bezkręgowcami, w tym dżdżownicami.
  • Na zimę gromadzą zapasy nasion, jagód i młodych pędów drzew. Przy niedoborze pożywienia żerują na korze młodych drzew i krzewów liściastych, w tym róż.
  • W sadach zjadają owoce i ogryzają korę z cienkich gałęzi starszych drzew oraz pnia i kątów gałęzi młodych drzewek.

Jeśli zauważymy w ogrodzie duże szkody wyrządzone przez nornice, czyli powyjadane nasiona, bulwy, kłącza i cebule kwiatowe, uszkodzona korę drzew i krzewów, to warto pomyśleć o wypłoszeniu nornic z ogrodu.

Kret w ogrodzie? Oto sprawdzone sposoby, by wypłoszyć kreta raz na zawsze!

warto wiedzieć
Nornica ruda

Autor: GettyImages, Archiwum prywatne

Nornica ruda

Jakich roślin nie lubią nornice? Sięgnij po naturalne sposoby

Skuteczną metodą pozbycia się nornic z ogrodu jest posadzenie w nim roślin, których gryzonie te nie lubią. Są to przede wszystkim rozmaite gatunki i odmiany czosnku (czosnek pospolity, czosnki ozdobne, czosnek niedźwiedzi), szachownicę cesarską i szachownicę kostkową, wilczomlecz, nostrzyk, rącznik pospolity, inkarwillę, wilczomlecze, miętę, czarny bez, gorczycę, miętę, rumianek pospolity (lekarski), hyzop lekarski oraz krzewy czarnej porzeczki.

W sierpniu można wysiać jako poplon gorczycę i grykę, wiosną ściąć i przekopać (czyli wymieszać z wierzchnią warstwą gleby). Suszone roztarte pędy i kwiaty mięty i rumianku warto rozsypywać na rabatach. Do nor można wtykać liście orzecha włoskiego, czarnego bzu, pędy żywotnika zachodniego (czyli popularnej tui), ząbki czosnku. Można wlewać do nor wyciąg z przefermentowanych liści bzu czarnego lub z zalanych ciepłą wodą ząbków czosnku.

Jak pozbyć się nornic z ogrodu? Dzielimy się domowymi sposobami na wyproszenie niechcianych gości

Aby pozbyć się nornic z ogrodu, warto zastosować jednocześnie kilka metod, ponieważ zazwyczaj żadna z nich stosowana osobno nie jest w 100 procentach skuteczna. Starajmy się jednak, by skupić się na wypłoszeniu nornic z naszego ogrodu, a nie ich zabijaniu! Warto zapobiegać występowaniu nornic w sposób naturalny.

Sprawdzone sposoby na nornice:

  • usuwanie z ogrodu resztek roślin;
  • regularne odchwaszczanie rabat i grządek;
  • profilaktyczne przekopywanie i odchwaszczanie rabat oraz utrzymywanie ich w porządku;
  • unikanie ściółkowania grubą warstwą – choć ściółkowanie ziemi wokół roślin jest korzystne, to nie stosujmy zbyt grubej warstwy ściółki na rabatach i grządkach warzywnych, ponieważ może się ona stać doskonałym schronieniem dla nornic.
  • wykaszanie roślinności zielnej wokół ogrodów i usuwanie pokosu;
  • stworzenie właściwych warunków siedliska dla naturalnych wrogów gryzoni; zakładanie żywopłotów i skupisk drzew i krzewów, czyli miejsc w których znajdą dla siebie ostoje drapieżniki gryzoni: jeże, łasice, kuny, tchórze, ptaki drapieżne;
  • uprawianie roślin odstraszających nornice (czosnek, nostrzyk, wilczomlecz i korona cesarska) i wykładanie części tych roślin do nor gryzoni;
  • utrudnianie nornicom dostępu do pni drzewek owocowych – warto przed zimą szczelnie owinąć je słomą albo zastosować osłonki sadownicze z tworzywa sztucznego. Ten sposób jest szczególnie ważny w przypadku młodych drzewek, które zostały niedawno posadzone (ich miękka kora jest przysmakiem nornic);
  • sadzenie cebulek kwiatowych w specjalnych koszyczkach i osłonkach, które utrudniają dostęp nornicy;

Skuteczny odstraszacz na nornice? Zrób go sam!

Kolejną polecaną metodą na pozbycie się nornic z ogrodu jest wykorzystanie odstraszaczy dźwiękowych. Część z nich możesz wykonać samodzielnie, np. wkopując w ziemię skośnie butelkę – wpadający w nią wiatr będzie wydawać zawodzący dźwięk odstraszający nornice. Możesz również sięgnąć po gotowe rozwiązanie – w sklepach znajdziesz specjalne odstraszacze akustyczne przeciw gryzoniom, które emitują niesłyszalne dla ludzi sygnały dźwiękowe oraz wibracje, które odstraszają m.in. nornice.

Dobrym pomysłem na pozbycie się nornic z ogrodu czy działki jest także:

  • stosowanie bezpiecznego dla ogrodu koncentratu do odstraszania nornic zawierającego naturalne substancje otrzymywane z roślin (olej rycynowy, olejek lawendowy i ekstrakt z czosnku pospolitego) oraz mieszaniny alkoholi;
  • wyłapywanie gryzoni do umieszczanych w norach pułapek (np. w postaci wydłużonego cylindra z zapadającymi się po obu stronach wejściami).
#MuratorOgroduje: Nieproszeni goście w ogrodzie

Gdzie można spotkać nornicę rudą?

Nornica ruda jest pospolita w całej Polsce, zamieszkuje wilgotne lasy liściaste i mieszane, zarośla nadwodne, parki, ogrody i działki. Przebywa w bezpośredniej bliskości kopców, gniazda chętnie zakłada pod leżącymi pniami drzew. W miejscach odsłoniętych przebywa rzadziej. Żeruje głównie nocą, ale można ją też spotkać w dzień. Jej rewir wynosi około 1600 m2. Doskonale skacze i dobrze wspina się po gałązkach drzewek owocowych, z których ogryza korę. Kopie nory płytko, w wierzchniej warstwie ziemi, tworząc skomplikowaną sieć korytarzy z wieloma otworami wejściowymi. Kuliste gniazda z mchu i traw zakłada w spróchniałych drzewach, pod kłodami, między korzeniami starych pni oraz głębiej w ziemi.

Jak szybko rozmnaża się nornica?

Tempo rozrodu nornicy rudej jest ściśle związane z okresem największej dostępności pożywienia. Ciąża trwa około 21 dni. Samica rodzi 3–4 razy w roku po 3–5 (do 7) młodych. Młode przychodzą na świat ślepe i nieowłosione. Szybko rosną i po 12–14 dniach otwierają oczy, po około 25 dniach życia przestają się odżywiać mlekiem matki i opuszczają gniazdo. Młode uzyskują pełną dojrzałość płciową w wieku 8–9 tygodni. Nornica ruda w ciągu jednego roku może wyprowadzić 4 mioty, co daje średnio 20 potomstwa rocznie. Nornice żyją 2–3 lata, ale zwykle krócej w warunkach naturalnych.

Opracowanie: na podstawie tekstu prof. Stanisława Ignatowicza

Przeczytaj też:

Turkuć podjadek - co warto wiedzieć o turkuciu podjadku i jak go zwalczać?

Murator Google News
Murowane starcie
Narzędzia ogrodowe – spalinowe czy akumulatorowe? MUROWANE STARCIE