Nasturcja większa – zastosowanie i uprawa nasturcji

2021-04-07 11:42
Nasturcja
Autor: GettyImages Nasturcja to roślina od lat uprawiana w polskich ogrodach - jest ceniona za intensywnie kolorowe kwiaty i oryginalne liście

Nasturcja większa to jedna z najpopularniejszych roślin jednorocznych, znana niemal każdemu miłośnikowi ogrodów. Jej zaletą jest nie tylko atrakcyjny wygląd, ale także małe wymagania uprawowe i uniwersalne zastosowanie. Co warto wiedzieć o tym gatunku?

Nasturcja większa (łac. Tropaeolum majus) ma pokrój pnący i osiąga zazwyczaj 20-30 cm wysokości. Ma charakterystyczne tarczowate liście i grzbieciste kwiaty. Kwitnie od czerwca nawet do późnej jesieni. Najczęściej uprawiane są odmiany nasturcji o kwiatach pomarańczowych, ale na rynku można znaleźć także okazy kwitnące na żółto, czerwono-żółto a nawet brązowo.

Najpopularniejsze pnącza jednoroczne do ogrodu i na balkon >>>

Nasturcja - wymagania i uprawa

Nasturcję najlepiej uprawiać na stanowiskach słonecznych, ciepłych, osłoniętych. Preferuje podłoża gliniasto-piaszczyste, średnio żyzne. W zbyt zasobnej glebie może wytwarzać mniej kwiatów na korzyść części zielonych. Gatunek rozmnaża się z nasion – zaleca się je wysiewać od drugiej połowy kwietnia. Prawidłowa odległość między roślinami wynosi 15-20 cm. Trzeba dobrze przemyśleć miejsce uprawy nasturcji, gdyż roślina nie powinna być później przesadzana.

W czasie sezonu należy dbać o regularne podlewanie nasturcji, ponieważ roślina źle znosi suszę. Nasturcję można nawozić – od wiosny do końca lata – dawki nawozów powinny być jednak rozcieńczone. Ważna jest także profilaktyka ochrony przed szkodnikami (można wykorzystywać ekologiczne gnojówki z pokrzyw). Dużym zagrożeniem są w szczególności mszyce. Nasturcja większa jest także wrażliwa na przymrozki.

Wiosenny wysiew pnączy jednorocznych. Kiedy siać jednoroczne pnącza >>>

Wysiew roślin na działce - rośliny jednoroczne

Nasturcja - zastosowanie w ogrodzie i na balkonie

Nasturcję można wykorzystywać jako roślinę rabatową oraz roślinę pojemnikową (na balkony i tarasy). Dobrze wygląda w szczególności w ogrodach urządzanych w stylu wiejskim. Można ją prowadzić na kratownicach. Czasem roślinę sadzi się w pobliżu warzywniaka, aby służyła jako pułapka na mszyce.

Kwiaty nasturcji są jadalne – dodaje się je do potraw i ciast. Często służą jako ozdoba dań. Mają lekko pikantny smak. Można sporządzać z nich także ocet kwiatowy.

Rośliny do ogrodu wiejskiego - najpopularniejsze kwiaty, pielęgnacja, ochrona >>>

Co to za kwiaty?

Pytanie 1 z 10
Co to za kwiaty?
aster chiński
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE