Rośliny w pojemnikach. Jakie sadzić rośliny w pojemnikach: przegląd roślin
Rośliny w pojemnikach dobrze się prezentują w ogrodzie i na tarasie. Radzimy, jakie rośliny sadzić w pojemnikach. Rośliny w pojemnikach dobrze dobrane i uprawiane będą prawdziwą ozdobą ogrodu.
Rośliny w pojemnikach mogą być najważniejszą ozdobą tarasu, czy wybranego miejsca w ogrodzie. Rośliny w pojemnikach posadzone w ładnych donicach, czy skrzynkach mogą dzielić przestrzeń ogrodu na mniejsze zakątki. Jakie rośliny można sadzić w pojemnikach? Zobacz nasz przegląd: rośliny do pojemników.
Rośliny w pojemnikach: sezonowe
W pojemnikach można sadzić rośliny sezonowe. Możemy samodzielnie przygotować rozsadę roślin do uprawy pojemnikowej albo kupić rośliny w sklepie ogrodniczym. Do tej grupy należą:
- Rośliny w pojemnikach - jednoroczne uprawiane z rozsady: aksamitki, heliotrop, tytoń ozdobny, smagliczka, lobelia, cynie, werbeny, koleusy i petunie, a także pnącza – bujnie rosnąca kobea, wilce. Co roku na rynku pojawiają się też nowe odmiany i zachwycające krzyżówki gatunków, takie jak pochodzące od petunii surfinie, million bells, supertunia, petu-brachoa, od werbeny – temari, tapien, superbena, oraz rośliny o ozdobnych, barwnych liściach: glechoma, dichondra i odmiany wilca klapowanego;
- Rośliny w pojemnikach - dwuletnie: stokrotki i bratki: nie tylko tradycyjne mieszańce, ale też drobno i wielkokwiatowe oraz nowa odmiana bujnie się krzewiąca;
- Rośliny do pojemników - wieloletnie zimujące w pomieszczeniach: pelargonie, fuksje, plektrantrusy, scewole, lantany, koleusy, dalie (zimują kłącza), begonie bulwiaste (zimują bulwy).
Rośliny do pojemników: drzewa i krzewy
Drzewa, krzewy, byliny i pnącza również można sadzić w pojemnikach. W ofercie szkółek ogrodniczych jest wiele karłowych roślin przeznaczonych do ogrodów skalnych i uprawy pojemnikowej. Są to drzewa i krzewy iglaste do pojemników oraz krzewy i drzewa liściaste szczepione na podkładkach. W dużych donicach czy skrzyniach mogą rosnąć odmiany drzew owocowych osiągające niewielkie rozmiary lub prowadzone w formie kolumnowej, róże miniaturowe, pnące, rabatowe i szczepione na pniu, krzewy liściaste osiągające nieduże rozmiary oraz zimozielone znoszące formowanie, jak bukszpany i ostrokrzewy. Szkółki przygotowują także drzewa strzyżone i formowane na podporach i stelażach, które nadają się do sadzenia w pojemnikach. Przez kilka lat zniosą też uprawę w pojemniku rajskie jabłonie, aronie, żywotniki kolumnowe, odmiany lilaka pospolitego. Bardzo efektownie wyglądają w pojemnikach pnącza: powojniki, wiciokrzewy, bluszcz, winobluszcze trójklapowy i pięciolistkowy. Dobrze sprawdzają się również w aranżacjach pojemnikowych byliny: astry krzaczaste, bergenie, funkie, goździki ogrodowe, lawendy, liliowce, rozchodniki, rojniki, żurawki.
Rośliny w pojemnikach: cebulowe, bulwiaste i kłączowe
Rośliny do pojemników cebulowe, bulwiaste i kłączowe - uprawianie ich w pojemnikach nie jest u nas popularne, a szkoda, bo wyglądają bardzo efektownie. Można sadzić je w pojemnikach wśród innych roślin albo oddzielnie, gęsto umieszczając cebule w donicy. We wrześniu i w październiku sadzi się te, które zakwitną wiosną, czyli hiacynty, krokusy, tulipany, narcyzy. Te, które zakwitną w lipcu lub sierpniu, czyli accidantery czy mieczyki – najlepiej sadzić w kwietniu i maju. Gdy przekwitną, należy przenieść pojemnik w mało eksponowane miejsce i pozwolić roślinom przejść w okres spoczynku.
Rośliny w pojemnikach: jednoroczne siane do gruntu
Jednoroczne siane do gruntu. Bardzo efektownie wyglądają w pojemnikach rośliny takie jak czarnuszka, dziwaczek, kosmos, maciejka, nagietek, nasturcja, ośmiał, ślazówka oraz pnące: groszek pachnący, fasola ozdobna, wilec. Sieje się je najczęściej w kwietniu lub maju.
Rośliny w pojemnikach: zioła
Zioła i rośliny przyprawowe można sadzić w pojemnikach. Przydają się nie tylko w kuchni, można też tworzyć z nich kompozycje. Rozrastają się w bujne kępy, ładnie kwitną, mają dekoracyjne liście i przyjemnie pachną.
Rośliny w pojemnikach: jakie rośliny pokojowe można sadzić w pojemnikach
Rośliny pokojowe. Wiele roślin zdobiących zimą nasze mieszkania warto wynieść na świeże powietrze. Robimy to, gdy mija zagrożenie przymrozkami, i pozostawiamy je aż do jesieni. Takie wakacje lubią azalie doniczkowe, bugenwille, oleandry, a także passiflory, papirusy, zielistki, trzykrotki, paprocie, kaktusy i juki.