Maciejka – kiedy i jak wysiewać maciejkę, uprawa maciejki w ogrodzie i na balkonie

2021-05-13 10:34
Maciejka
Autor: GettyImages Maciejka jest chętnie uprawiana w ogrodach, na balkonach i tarasach ze względu na przyjemny zapach kwiatów

Maciejka uprawiana jest przede wszystkim ze względu na piękny zapach kwiatów, który umila chwile spędzane w ogrodzie, na balkonie czy tarasie. Podpowiadamy, kiedy i jak wysiewać maciejkę i jak ją pielęgnować, by kwitła długo i obficie.

Poprawna nazwa maciejki to lewkonia długopłatkowa (łac. Matthiola longipetala). Choć nie jest rośliną zbyt dekoracyjną, to od dawna jest chętnie uprawiana w ogrodach, na balkonach i tarasach ze względu na przyjemny zapach kwiatów.

Maciejka – jak wygląda

Maciejka dorasta do 30–40 cm wysokości. Kwitnie latem: od czerwca do września. Kwiaty są drobne, czteropłatkowe, liliowego lub różowego koloru, zebrane w luźne, groniaste kwiatostany. Kwiaty maciejki otwierają się wieczorem wydzielając intensywny, piękny zapach, a zamykają nad ranem. Małe lancetowate liście maciejki pokryte są popielatym kutnerem.

Warunki uprawy maciejki

Maciejka do prawidłowego wzrostu i obfitego kwitnienia potrzebuje słonecznego stanowiska i żyznej, próchnicznej, umiarkowanie wilgotnej i dobrze spulchnionej gleby, o odczynie od lekko kwaśnego do lekko zasadowego. Roślinę należy podlewać regularnie i umiarkowanie (dobrym rozwiązaniem jest zraszanie). W sezonie roślinę można zasilać nawozami dla roślin kwitnących.

Najpopularniejsze kwitnące rośliny jednoroczne na rabaty >>>

Kiedy i jak wysiewać maciejkę

Maciejka to roślina jednoroczna. Nasiona maciejki wysiewa się wprost do gruntu lub do pojemników w kwietniu lub w maju. Źle znosi przesadzanie, dlatego siać należy od razu w miejscu docelowym. Maciejka nie powtarza kwitnienia. Aby zatem zapach maciejki cieszył całe lato, warto wysiewać roślinę w dwutygodniowych odstępach. Nasiona maciejki wysiewa się w rzędach odległych od siebie o około 30 cm.

Maciejka – zastosowanie

Maciejkę najlepiej uprawiać w pobliżu miejsc, w których często przebywamy wieczorami (przy tarasach, altanach, miejscach wypoczynku), aby cieszyć się jej pięknym zapachem. Najlepiej wygląda posadzona w grupie. Doskonale nadaje się do uprawy w pojemnikach ustawianych na balkonach bądź tarasach. Ponieważ wygląd maciejki nie jest atrakcyjny, warto sadzić ją w kompozycjach z bardziej dekoracyjnymi roślinami (z wyjątkiem gatunków o intensywnym zapachu).

>>Poznaj też: Pachnące powojniki - najciekawsze gatunki i odmiany

Maciejka
Autor: photos.com Maciejka nie jest rośliną zbyt dekoracyjną, uprawiana jest przede wszystkim ze względu na przyjemny zapach kwiatów
Polecamy!
Ogród dla każdego

Autor: Murator

"Ogród dla każdego" - Numer Specjalny Muratora w wersji cyfrowej

Najnowszy poradnik dla urządzających ogrody już do pobrania! Dowiesz się z niego między innymi jak urządzić piękny ogród, by cieszył przez lata, czym się kierować, wybierając styl ogrodu i rośliny, jak założyć i pielęgnować trawnik, które urządzenia i narzędzia przydadzą się do pielęgnacji ogrodu, czym wykończyć ścieżki i podjazdy, z czego wybudować taras i jaką nawierzchnię na nim położyć.

Urządzanie ogrodu: jakie rośliny powinny znaleźć się w ogrodzie

Najpopularniejsze rośliny na balkon. Czy potrafisz je rozpoznać?

Pytanie 1 z 8
Co to za roślina?
Bakopa
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE