Nagietek lekarski – roślina jednoroczna. Uprawa nagietka w ogrodzie

2015-05-14 14:41 Michał Mazik

Nagietek lekarski to roślina jednoroczna o dekoracyjnych, żółtych lub pomarańczowych kwiatach, doskonała na kwietne rabaty. Podpowiadamy, jak uprawiać nagietek w ogrodzie.

Nagietek lekarski (łac. Calendula officinalis) kojarzony jest – nie bez przyczyny – z ogrodami wiejskimi. To tradycyjna roślina rabatowa znana i uprawiana od wieków. Gatunek jest tak łatwy w uprawie, że można polecić go każdemu, nawet osobom początkującym.

Nagietek lekarski to roślina jednoroczna, zwykle nieprzekraczająca 50 cm wysokości. Od czerwca do września kwitnie na żółto lub pomarańczowo. W ogrodzie bardzo często wysiewa się samoistnie. Można się więc nią cieszyć przez wiele lat, bez potrzeby zbioru i wysiewu nasion. To roślina miododajna, chętnie odwiedzana przez pszczoły.

Nagietek lekarski – wymagania

Nagietek lubi miejsca słoneczne i ciepłe – wtedy najobficiej kwitnie. Roślinę z powodzeniem można uprawiać na wystawie południowej. Nagietek nie ma dużych wymagań glebowych. Rośnie nawet w podłożach lekkich, ubogich w składniki pokarmowe o szerokim zakresie pH.

>>Przeczytaj też: Zastosowanie kwitnących roślin jednorocznych w ogrodzie i nie tylko

Nagietek lekarski – uprawa

Nagietek lekarski uprawia się z siewu wiosennego wprost do gruntu. Nasiona warto siać kilkakrotnie partiami, w odstępach tygodniowych – od kwietnia do czerwca. Poszczególne rzędy powinny być oddalone co 30–40 cm. Pierwsze siewki ukazują się po 7–10 dniach. W początkowym okresie uprawy ważne jest regularne odchwaszczanie i spulchnianie gleby. Zbyt gęsto rosnące rośliny powinno się pikować.
Od późnej wiosny do końca lata można stosować nawozy organiczne lub mineralne o zwiększonej dawce fosforu. Rośliny zaleca się podlewać jedynie w czasie długotrwałych susz. Gatunek jest podatny na mączniaka prawdziwego i ślimaki. Po kwitnieniu nagietek warto ściąć na wysokości około 10cm, wtedy może zakwitnąć ponownie.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE