Najpopularniejsze kwitnące rośliny jednoroczne na rabaty - niektóre trzeba wysiać już teraz!

2024-02-09 15:33

Jeśli ogrodową rabatę skomponujemy z kwitnących roślin jednorocznych, co roku możemy mieć w ogrodzie nową, niepowtarzalną kompozycję. Poznaj najpopularniejsze kwitnące rośliny jednoroczne na rabaty do ogrodu.

Spis treści

  1. Kwitnące rośliny jednoroczne – uprawa z siewu lub z rozsady
  2. Kiedy siać kwiaty jednoroczne?
  3. Najpopularniejsze kwiaty jednoroczne wysiewane wprost do gruntu
  4. Najpopularniejsze kwiaty jednoroczne uprawiane z rozsady

Przed rozpoczęciem każdego sezonu zastanawiamy się, jak możemy urozmaicić ogród, aby wyglądał atrakcyjnie i bardzo kolorowo. Pomysłów na aranżację rabat ogrodowych może być z pewnością wiele, ale jednym z najlepszych jest uprawa na rabatach niewymagających i bardzo dekoracyjnych roślin jednorocznych.

W centrach ogrodniczych wybór kwitnących roślin jednorocznych jest imponujący, mimo to warto zdecydować się na gatunki znane i sprawdzone, które nie sprawią większych problemów i dobrze poradzą sobie w naszym klimacie. Jakie są najpopularniejsze rośliny jednoroczne o ozdobnych kwiatach?

Kwitnące rośliny jednoroczne – uprawa z siewu lub z rozsady

Część roślin jednorocznych można wysiewać bezpośrednio do gruntu, bez konieczności wcześniejszego przygotowywania rozsady, inne natomiast należy wysiać wcześniej do inspektu lub szklarni i dopiero gdy podrosną, wysadzać na miejsce stałe.

Mimo iż uprawa roślin z siewu jest łatwiejsza i mniej pracochłonna, większość kwitnących roślin jednorocznych uprawia się z rozsady, gdyż zwykle nie tolerują niskiej temperatury, a ich okres wegetacyjny jest na tyle długi, że tylko odpowiednio wczesny siew pozwoli im zakwitnąć we właściwym czasie. Rozsadę roślin jednorocznych można przygotować samodzielnie lub kupić gotowe sadzonki u producenta lub w centrum ogrodniczym. Rozsadę wysadza się na miejsce stałe po przejściu wiosennych przymrozków (po 15-tym maja), gdyż spadki temperatury mogłyby poważnie uszkodzić sadzonki. 

Kiedy siać kwiaty jednoroczne?

Wysiew nasion kwiatów jednorocznych na rozsadę przeprowadza się zimą lub wiosną - od stycznia do kwietnia.

W zależności od gatunku, bezpośrednio do gruntu na miejsce stale nasiona wysiewa się w kwietniu lub w maju. Siew części z nich można również prowadzić sukcesywnie co 2–3 tygodnie, dzięki czemu będą nieprzerwanie kwitły przez cały sezon (tak jest np. w przypadku maciejki czy nagietka).

Najpopularniejsze kwiaty jednoroczne wysiewane wprost do gruntu

Wśród najpopularniejszych kwiatów jednorocznych, które uprawia się z siewu wprost do gruntu znajdują się miedzy innymi:

Przeczytaj też:

Najpopularniejsze kwiaty jednoroczne uprawiane z rozsady

Do najpopularniejszych roślin jednorocznych uprawianych z rozsady należą:

Co to za kwiaty?

Pytanie 1 z 10
Co to za kwiaty?
aster chiński
Wysiew roślin na działce - rośliny jednoroczne
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają