Kosmosy kwiaty - uprawa kosmosów w ogrodzie, pielęgnacja i zastosowanie

2020-06-25 11:32 Maciej Aleksandrowicz

Kosmosy to rośliny często spotykane w ogrodach wiejskich i miejskich łąkach kwietnych. Kwitną długo i obficie, dekorując rabaty. Podpowiadamy jak uprawiać i pielęgnować kosmosy.

Często spotykane w ogrodach wiejskich, ale i w miejskich łąkach kwietnych, bardzo dekoracyjne i lubiane za efektowne kwitnienie rośliny jednoroczne - tak w skrócie można opisać kosmos, nazywany też onętką, ponętką, wschodniaczkiem lub warszawianką. Nie mniej niż nazw ma też zalet uprawowych i dekoracyjnych. Co warto wiedzieć o kosmosie podwójnie pierzastym?

Spis treści

  1. Dlaczego warto mieć kosmosy w ogrodzie?
  2. Co warto wiedzieć o kwiatach kosmosach?
  3. Uprawa i wymagania kosmosów
  4. Ciekawe odmiany i zastosowanie kosmosów
Kosmos podwójnie pierzasty
Autor: GettyImages Kolorowe kwiaty kosmosu wprowadzają energię na rabaty

Dlaczego warto mieć kosmosy w ogrodzie?

Zanany powszechnie od lat i bardzo rozpoznawalny kosmos podwójnie pierzasty (Cosmos bipinnatus) to niekłopotliwa w uprawie roślina jednoroczna, uprawiana z siewu. Obecnie, w czasie kiedy staramy się oszczędzać zasoby wody, bronić się przed skutkami suszy i poszukiwać ciekawych alternatyw dla trawników, z pomocą przychodzą rośliny tworzące tzw. łąki kwietne. Istotnym składnikiem takich mieszanek jest często właśnie kosmos, który także samodzielnie tworzy niezwykle ozdobne, barwne plamy na tle innych roślin.

Łąka kwietna w ogrodzie. Jak założyć i pielęgnować łąkę kwietną  >>>

Legenda głosi, iż hiszpańscy księża uprawiali kwiaty rodzaju Cosmos w misyjnych ogrodach w Meksyku. Równo, regularnie i dekoracyjnie ustawione płatki kwiatów spowodowały, że nadano im właśnie nazwę “Kosmos” - greckie słowo oznaczające porządek i harmonię wszechświata.

Co warto wiedzieć o kwiatach kosmosach?

Największym walorem kosmosów są koszyczkowate kwiatostany, których średnica dochodzi nawet do 9 cm. Ich kolor zazwyczaj jest purpurowo-czerwony, różowy lub biały. Dające nektar i pyłek kwiaty środkowe są rurkowe i żółte.
Kwitnienie kosmosów trwa od lipca do października. Jak na rośliny jednoroczne osiągają spore rozmiary - dorastają nawet do 120 cm wysokości i mają przy tym wzniesiony, rozgałęziony pokrój. Ich liście są jasnozielone, drobne, delikatne, miękkie i pierzaste (podwójnie pierzastosieczne).

Kosmos podwójnie pierzasty
Autor: GettyImages Kosmosy o ciekawie ubarwionych kwiatach

Uprawa i wymagania kosmosów

Popularne „warszawianki” rozmnaża się najczęściej przez wysiew nasion wprost do gruntu, od końca kwietnia nawet do końca wiosny, ponieważ kiełkują z nasion bardzo szybko. Bardzo często - np. na dzikich stanowiskach - rozsiewają się same i stale rozrastają. Z tego względu trzeba je kontrolować, gdyż są ekspansywne i mogą hamować wzrost innych roślin.

Samosiejki - rośliny, które łatwo się wysiewają bez naszego udziału. Zalety i wady samosiejek >>>

Kosmosy lubią słoneczne miejscaoraz, przepuszczalną, piaszczystą i niezbyt zasobną glebę – lepiej, by nie była ona zbyt żyzna, bo wtedy roślina rozwija się bujnie, ale słabo kwitnie i ma tendencje do pokładania się. Rosliny te dobrze znoszą dłuższe okresy bezdeszczowe, co czyni z nich wartościowy wybór w dobie stałego zagrożenia suszą. Aby jak najdłużej podtrzymać kwitnienie roślin, przekwitłe kwiaty usuwa się (w miarę możliwości).
Ze względu na osiąganą wysokość, podczas kwitnienia kosmosy mogą wymagać podparcia. Niektóre z nowszych odmiany mają bardziej zwarty pokrój i są bardziej odporne na przewracanie się podczas kwitnienia.

Kosmosy nie wymagają specjalnego zasilania, są raczej odporne na choroby i szkodniki (jednak mogą zaatakować je mszyce), ale mogą ucierpieć od przymrozków.

Kosmos podwójnie pierzasty
Autor: GettyImages Kosmosy wśród licznych roślin zdobiących balkon wyglądają efemerycznie

Ciekawe odmiany i zastosowanie kosmosów

Ze względu na osiąganą wysokość, kosmosy mogą stanowić doskonałe tło dla niższych roślin o kontrastowych pokrojach i barwach kwiatów. Dobrze komponują się też z kwiatami typowymi dla wiejskich ogrodów, np. z floksami wiechowatymi czy rudbekiami.
Najlepiej jednak kosmosy prezentują się w dużych grupach, dlatego znajdują często zastosowanie w założeniach naturalistycznych, swobodnych, łąkowych. Kosmosy wyżej rosnące można też sadzić przy ścianach domów, płotach, ogrodzeniach, a odmiany niższe, o pokroju bardziej krzaczastym, polecane są na przykład na rabaty wzdłuż ścieżek.
Najbardziej efektowne jest połączenie kilku odmian kosmosów, posadzonych w dużej grupie na większej przestrzeni. Kosmosy doskonale nadają się także na kwiat cięty, np. do tworzenia dzikich, wiejskich bukietów.

Do ciekawych odmian kosmosów należą:

  • 'Purity' – jedna z najstarszych odmian o dużych, białych, kwiatach; warta polecenia ze względu na długi okres kwitnienia;
  • 'Picotee' – jasnoczerwone kwiaty z ciemniejszą obwódką na obrzeżu płatków;
  • 'Sensation' – duże, białe kwiaty o ciemnoróżowych brzegach;
  • 'Sea Shells' – ciekawe, węższe kwiaty o barwie różowej i szkarłatnej.
Kwiaty balkonowe: ciekawe pomysły na obsadzenie skrzynek balkonowych

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Maciej Aleksandrowicz
Maciej Aleksandrowicz
Maciej Aleksandrowicz - specjalista w zakresie zieleni, instruktor, koordynator szkoleń ogrodniczych, autor porad i artykułów o tematyce ogrodniczej. Absolwent szczecińskiej Akademii Rolniczej - jego specjalność to drzewa i krzewy ozdobne oraz kształtowanie terenów zieleni. Pracował w szkółkach roślin ozdobnych oraz firmach ogrodniczych. Współpracował z architektami krajobrazu przy opracowaniach związanych z inwentaryzacją i planowaniem zieleni. Od 2011 roku stale współpracuje z portalami ogrodniczymi, redakcjami czasopism branżowych jako ekspert, redaktor współpracujący, autor tekstów.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE