Kosmosy - kwiaty do ogrodu. Czy kwiaty kosmosy są wieloletnie? Jak długo kwitną?
Kosmosy to kwiaty często spotykane w ogrodach wiejskich i na miejskich łąkach kwietnych. Kwitną długo i obficie, dekorując rabaty. Podpowiadamy, jak uprawiać kosmosy w ogrodzie?
Autor: GettyImages
Kolorowe kwiaty kosmosu wprowadzają energię na rabaty
Spis treści
- Dlaczego warto mieć kosmosy w ogrodzie?
- Co warto wiedzieć o kwiatach kosmosach?
- Uprawa i wymagania kosmosów
- Ciekawe odmiany i zastosowanie kosmosów
Często spotykane w ogrodach wiejskich, ale i w miejskich łąkach kwietnych, bardzo dekoracyjne i lubiane za efektowne kwitnienie rośliny jednoroczne - tak w skrócie można opisać kosmos, nazywany też onętką, ponętką, wschodniaczkiem lub warszawianką. Nie mniej niż nazw ma też zalet uprawowych i dekoracyjnych. Co warto wiedzieć o kosmosie podwójnie pierzastym?
Dlaczego warto mieć kosmosy w ogrodzie?
Zanany powszechnie od lat i bardzo rozpoznawalny kosmos podwójnie pierzasty (łac. Cosmos bipinnatus) to niekłopotliwa w uprawie roślina jednoroczna, uprawiana z siewu. Obecnie, w czasie kiedy staramy się oszczędzać zasoby wody, bronić się przed skutkami suszy i poszukiwać ciekawych alternatyw dla trawników, z pomocą przychodzą rośliny tworzące tzw. łąki kwietne. Istotnym składnikiem takich mieszanek jest często właśnie kosmos, który także samodzielnie tworzy niezwykle ozdobne, barwne plamy na tle innych roślin.
Legenda głosi, iż hiszpańscy księża uprawiali kwiaty rodzaju Cosmos w misyjnych ogrodach w Meksyku. Równo, regularnie i dekoracyjnie ustawione płatki kwiatów spowodowały, że nadano im właśnie nazwę “KOSMOS” - greckie słowo oznaczające porządek i harmonię wszechświata.
Co warto wiedzieć o kwiatach kosmosach?
Największym walorem kosmosów są koszyczkowate kwiatostany, których średnica dochodzi nawet do 9 cm. Ich kolor zazwyczaj jest purpurowo-czerwony, różowy lub biały. Dające nektar i pyłek kwiaty środkowe są rurkowe i żółte. Kwitnienie kosmosów trwa od lipca do października. Jak na rośliny jednoroczne osiągają spore rozmiary - dorastają nawet do 120 cm wysokości i mają przy tym wzniesiony, rozgałęziony pokrój. Ich liście są jasnozielone, drobne, delikatne, miękkie i pierzaste (podwójnie pierzastosieczne).
Autor: GettyImages
Kolorowe kwiaty kosmosu wprowadzają energię na rabaty
Uprawa i wymagania kosmosów
Popularne „warszawianki” rozmnaża się najczęściej przez wysiew nasion wprost do gruntu, od końca kwietnia nawet do końca wiosny, ponieważ kiełkują z nasion bardzo szybko. Bardzo często - np. na dzikich stanowiskach - rozsiewają się same i stale rozrastają. Z tego względu trzeba je kontrolować, gdyż są ekspansywne i mogą hamować wzrost innych roślin.
Kosmosy lubią słoneczne miejsca oraz, przepuszczalną, piaszczystą i niezbyt zasobną glebę – lepiej, by nie była ona zbyt żyzna, bo wtedy roślina rozwija się bujnie, ale słabo kwitnie i ma tendencje do pokładania się. Rośliny te dobrze znoszą dłuższe okresy bezdeszczowe, co czyni z nich wartościowy wybór w dobie stałego zagrożenia suszą.
Aby jak najdłużej podtrzymać kwitnienie roślin, przekwitłe kwiaty usuwa się (w miarę możliwości). Ze względu na osiąganą wysokość, podczas kwitnienia kosmosy mogą wymagać podparcia. Niektóre z nowszych odmiany mają bardziej zwarty pokrój i są bardziej odporne na przewracanie się podczas kwitnienia.
Kosmosy nie wymagają specjalnego zasilania, są raczej odporne na choroby i szkodniki (jednak mogą zaatakować je mszyce), ale mogą ucierpieć od przymrozków.
Ciekawe odmiany i zastosowanie kosmosów
Ze względu na osiąganą wysokość, kosmosy mogą stanowić doskonałe tło dla niższych roślin o kontrastowych pokrojach i barwach kwiatów. Dobrze komponują się też z kwiatami typowymi dla wiejskich ogrodów, np. z floksami wiechowatymi czy rudbekiami. Najlepiej jednak kosmosy prezentują się w dużych grupach, dlatego znajdują często zastosowanie w założeniach naturalistycznych, swobodnych, łąkowych. Kosmosy wyżej rosnące można też sadzić przy ścianach domów, płotach, ogrodzeniach, a odmiany niższe, o pokroju bardziej krzaczastym, polecane są na przykład na rabaty wzdłuż ścieżek.
Najbardziej efektowne jest połączenie kilku odmian kosmosów, posadzonych w dużej grupie na większej przestrzeni. Kosmosy doskonale nadają się także na kwiat cięty, np. do tworzenia dzikich, wiejskich bukietów.Do ciekawych odmian kosmosów należą:
- kosmos 'Purity' – jedna z najstarszych odmian o dużych, białych, kwiatach; warta polecenia ze względu na długi okres kwitnienia;
- kosmos 'Picotee' – jasnoczerwone kwiaty z ciemniejszą obwódką na obrzeżu płatków;
- kosmos 'Sensation' – duże, białe kwiaty o ciemnoróżowych brzegach;
- kosmos 'Sea Shells' – ciekawe, węższe kwiaty o barwie różowej i szkarłatnej.