Chcesz mieć ogród pachnący czekoladą? Posadź kosmos czekoladowy

2025-06-09 14:22

Szukasz nowej, ciekawej byliny do ogrodu? Postaw na kosmos czekoladowy, który zadziwia długością kwitnienia oraz barwą i aromatem kwiatów! Poznaj bliżej kosmos czekoladowy i dowiedz się więcej o jego wymaganiach i uprawie w ogrodzie.

Spis treści

  1. Jak wygląda kosmos czekoladowy? Czy kosmos czekoladowy jest wieloletni?
  2. Jakie wymagania ma kosmos czekoladowy?
  3. Czy kosmos czekoladowy zimuje w gruncie? Jak zimować kosmos czekoladowy?
  4. Kiedy i jak sadzić kosmos czekoladowy w ogrodzie?
  5. Jak dbać o nachyłek czekoladowy?
  6. Kosmos czekoladowy w ogrodzie, na balkonie i tarasie

Kosmos czekoladowy (nachyłek czekoladowy, łac.Cosmos atrosanguineus) to pochodząca z Meksyku bylina z rodziny astrowatych (Asteraceae). Warto zaprosić go do ogrodu ze względu na wyjątkowe kwiaty o mocno bordowym kolorze i intensywnym, waniliowo-czekoladowym zapachu. Co więcej, wraz z kosmosem zaprosimy do ogrodu motyle i owady zapylające.

Jak wygląda kosmos czekoladowy? Czy kosmos czekoladowy jest wieloletni?

Kosmos czekoladowy to roślina wieloletnia o luźnym, wzniesionym pokroju, dorastająca do 50-70 cm wysokości. Tworzy bulwiaste korzenie. Wiosną rozwija gęstą kępę zielonych, pierzastych, wydłużonych, osadzonych na ogonkach liści, złożonych z kilku szeroko lancetowatych lub romboidalnych listków z zaostrzonym wierzchołkiem i wyraźnie zaznaczonym na blaszce nerwem głównym.

Kosmos czekoladowy kwitnie od lipca do września (a nawet do października). Z kątów liści wyrastają wzniesione, cienkie pędy, na szczycie których rozwijają się duże (średnicy około 5 cm) koszyczki kwiatowe złożone z kwiatów rurkowych i zazwyczaj ośmiu szerokich, aksamitnych kwiatów języczkowatych. Kwiaty nachyłka czekoladowego mają wyjątkowy, ciemnobordowy (burgundowy) kolor i przyjemny, wyczuwalny szczególnie wieczorem zapach zbliżony do woni czekolady i wanilii! Kwiaty przyciągną pszczoły, motyle i inne pożyteczne owady.

Przeczytaj też: Pomóż przyrodzie i stwórz ogród przyjazny owadom pożytecznym!

Jakie wymagania ma kosmos czekoladowy?

Kosmos czekoladowy nie jest rośliną o wysokich wymaganiach uprawowych.

  • Preferuje ciepłe, osłonięte od wiatru, dobrze nasłonecznione stanowiska, choć poradzi sobie także w lekkim cieniu.
  • Podłoże do uprawy kosmosu czekoladowego powinno być stale umiarkowanie wilgotne (nie można dopuścić do jego przesuszenia!), przepuszczalne, zasobne w próchnicę i składniki pokarmowe.
Kosmos czekoladowy

i

Autor: Studio Light and Shade/Getty Imaged Kosmos czekoladowy

Czy kosmos czekoladowy zimuje w gruncie? Jak zimować kosmos czekoladowy?

Kosmos czekoladowy nie jest rośliną w pełni mrozoodporną - polskie zimy to dla niego wielkie wyzwanie! Można próbować pozostawić go w gruncie na zimę (szczególnie w najcieplejszych regionach Polski), ale koniecznie pod przykryciem z grubiej warstwie ściółki (dla ochrony przed mrozem). Pewniejsze jest jednak wykopanie kłączy jesienią i przechowanie ich w suchym, chłodnym pomieszczeniu.

Wykopane kłącza pozostawia się na kilka dni do obeschnięcia, następnie oczyszcza z resztek ziemi i umieszcza w ażurowych skrzynkach wypełnionych trocinami lub torfem. Przechowuje się w ciemnym, zabezpieczonym przed mrozem pomieszczeniu, w temperaturze 5-8°C (podobnie przechowuje się karpy dalii).

Kosmosy czekoladowe uprawiane w doniczkach można po prostu przenieść do chłodnego garażu, piwnicy itp.

Kiedy i jak sadzić kosmos czekoladowy w ogrodzie?

Kłącza (lub zakupione sadzonki w doniczkach) nachyłka czekoladowego sadzi się do gruntu w drugiej połowie maja (po zimnej Zośce), gdy minie już niebezpieczeństwo wiosennych przymrozków. Sadzimy w rozstawie 30-50 cm na głębokość około 15 cm.

Jak dbać o nachyłek czekoladowy?

  • Podlewanie

Podlewanie nachyłka czekoladowego powinno być umiarkowanie. Należy pilnować, aby podłoże było stale lekko wilgotne, ale nie mokre! Regularne podlewanie jest ważne zwłaszcza w okresie letnich upałów. Należy unikać nadmiernej wilgoci zimą, jeśli rośliny zimują w gruncie.

  • Nawożenie

Przed sadzeniem warto zastosować warstwę kompostu. W okresie wzrostu rośliny warto co kilka tygodni zasilać nawozem wieloskładnikowym.

  • Usuwanie przekwitłych kwiatów

Usuwanie przekwitłych kwiatów stymuluje roślinę do dalszego kwitnienia, dlatego warto robić to regularnie.

  • Przycinanie

Po zakończeniu kwitnienia można roślinę przyciąć – taki zabieg sprzyjać będzie zachowaniu ładnego pokroju.

Murator Ogroduje #2: RODOS w lesie - jak przygotować na sezon ogrodowy?
Materiał sponsorowany
Materiał sponsorowany

Kosmos czekoladowy w ogrodzie, na balkonie i tarasie

Kosmos czekoladowy można uprawiać zarówno na ogrodowych rabatach, jak i w donicach ustawionych na balkonie lub tarasie. Jest ciekawym elementem nasadzeń naturalistycznych i ogrodów w stylu wiejskim.Ze względu na przyjemny zapach, warto sadzić go w pobliżu ogrodowych miejsc wypoczynku, przy altanach, w pobliżu okien i drzwi wejściowych do domu, na balkonach i tarasach. To znakomita roślina do ogrodów sensorycznych.

Przeczytaj też: Najlepsze rośliny pachnące do ogrodu

Na rabatach atrakcyjnie prezentuje się na tle krzewów o jasnozielonym lub żółtym zabarwieniu liści. Najlepiej sadzić go w grupie. Można go komponować z innymi roślinami ozdobnymi, np. z kosmosem podwójnie pierzastym, nachyłkami, werbeną patagońską, krwawnikiem wiązówkowatym, jarzmianką większą, ostróżką ogrodową, gaurą Lindheimera. Świetnie sprawdza się także jako roślina obwódkowa.Kosmos czekoladowy nadaje się również na kwiat cięty.

Przeczytaj też: Zakładamy nową rabatę bylinową. Jak od zera stworzyć rabatę z bylin - poradnik

Murator Google News
Murowane starcie
Taras – bez dachu czy zadaszony? MUROWANE STARCIE