Floksy wiechowate - kwiaty nie tylko do wiejskiego ogrodu

2017-06-07 10:49
Floks wiechowaty
Autor: GettyImages Floks wiechowaty to chętnie sadzona w ogrodach bylina

Płomyki wiechowate, zwane często od łacińskiej nazwy (Phlox paniculata) floksami, to obok piwonii, dalii czy malw, podstawowe rośliny wiejskich ogródków. Warto posadzić floksy w ogrodzie - ich kwiaty będą jego piekną ozdobą.

O popularności floksów wiechowatych decyduje z pewnością łatwość uprawy i rozmnażania, ale także bogata kolorystyka i imponujące kwiatostany. Na żyznej glebie byliny te szybko rozrastają się w duże kępy, tworząc intensywne plamy kolorystyczne.

Floksy wiechowate kwitną zwykle w lipcu i sierpniu, ale możemy przedłużyć okres kwitnienia, jeśli zetniemy pod koniec czerwca wierzchołki części roślin, wtedy wytworzą one nowe pąki, które rozwiną się jesienią.

>>Przeczytaj też: Floksy - bujnie kwitnące rośliny. Gatunki floksów polecane do uprawy w ogrodzie

Floksy wiechowate w ogrodzie

Floksy dobrze komponują się na rabatach naturalistycznych, gdzie mogą się swobodnie rozrastać. Wśród dostępnych odmian znajdziemy zarówno rośliny niskie, niespełna 40-centymetrowe miniaturki, jak i dorastające do 120 cm dorodne okazy. Pod względem koloru możemy wybierać od czerwieni przez odcienie różu i fioletu, aż po czystą biel. Wyhodowano nawet odmiany dwukolorowe. Najciekawsze mają kontrastową plamkę w centralnej części kwiatu (tzw. płomyki z oczkiem) lub wykształcają kwiaty o dwukolorowych, równo podzielonych barwą płatkach (na przykład odmiana ‘Peppermint Twist’).

>>Przeczytaj też: Floksy po przekwitnięciu

Stanowisko dla floksów wiechowatych

Płomyki wiechowate sadzimy na stanowiskach słonecznych, ewentualnie lekko ocienionych. Najlepiej rosną na glebie żyznej, przewiewnej i głęboko uprawionej – wtedy najszybciej się rozrastają i wykazują największą odporność na choroby i niskie temperatury. W warunkach ogrodowych rozmnażamy je przez podział rozrośniętych roślin, zarówno wiosną, jak i jesienią.

>>Przeczytaj też: Wiosenne rozmnażanie bylin: kiedy i jak dzielić rozrośnięte karpy

Najlepsze kwitnące byliny do ogrodu
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE