Łąka kwietna - kiedy siać? Jak zakładać łąki kwietne?

2024-04-11 14:48

Łąka kwietna to świetny pomysł dla tych, którzy dbają o bioróżnorodność. Dzięki niej ogród zyska naturalny element aranżacyjny. Dużym plusem łąki kwietnej jest mały nakład prac pielęgnacyjnych, przy dużym efekcie dekoracyjnym kwitnących roślin. Podpowiadamy, Jak przygotować miejsce pod łąkę kwietną i kiedy siać łąkę kwietną.

Spis treści

 1. Łąka kwietna zamiast trawnika
 2. Jakie kwiaty na łąki kwietne?
 3. Kiedy siać łąkę kwietną?
 4. Jak siać łąkę kwietną?
 5. Jaka łąka kwietna najlepsza? - sposoby na zakładanie łąki
 6. Jak przygotować ziemię pod łąkę kwietną?
 7. Rośliny na łąkę kwietną
 8. Rośliny z prawdziwej łąki do ogrodu

W ogrodach stał się ostatnio modny nowy trend: rozluźnienie kompozycji przynajmniej w części założenia ogrodowego i nawiązanie do naturalnych zbiorowisk „zza płotu”. Najpierw modne stały się trawy ozdobne sadzone jako solitery, następnie zestawiane na rabatach w kompozycjach z bylinami, a teraz przyszła pora na łąki kwietne, którymi zastępujemy trawniki.

Łąka kwietna zamiast trawnika

To rozwiązanie jest atrakcyjne nie tylko ze względów estetycznych, ale też praktycznych. Wielu właścicieli ogrodów nie chce już poświęcać swego czasu na forsowną pielęgnację trawnika. Dla innych decydująca jest troska o środowisko (jak wiadomo trawniki nie tylko są kosztowne, bo wymagają intensywnego podlewania i nawożenia, a przy tym kosiarki zużywają energię elektryczną lub spalinami zatruwają otoczenie) ale przy okazji koszenia trawnika wraz ze źdźbłami trawy zostają posiekane liczne owady i inne żyjące drobne organizmy.

#MuratorOgroduje: Trawnik po zimie

Jakie kwiaty na łąki kwietne?

Wzorując się na naturalnych zbiorowiskach roślinnych, warto stworzyć łąkę kwietną - ten bardzo dekoracyjny element kompozycji ogrodowej, który pasuje nie tylko do ogrodów utrzymanych w stylu naturalnym, ale też do nowoczesnych. W sklepach ogrodniczych dostępne są gotowe mieszanki nasion traw i roślin o ozdobnych kwiatach (zwykle są to: koniczyna, łubin trwały, chaber bławatek, mak polny, lucerna).

Można też (najłatwiej w sklepach internetowych) kupić zestaw nasion pochodzących z naturalnych zbiorowisk, a przeznaczonych do stworzenia określonego typu łąki. Innym, dość żmudnym sposobem pozyskania nasion, jest ich samodzielne zebranie.

Kiedy siać łąkę kwietną?

Najlepszym terminem na siew łąki kwietnej jest początek wiosny, gdy już nie ma przymrozków, ale nie nadeszły jeszcze upały. Inną dobrą porą jest jesień, a dokładnie listopad. Siew łąki kwietnej jest również możliwy latem, ale wtedy musimy koniecznie zadbać o jej odpowiednie nawadnianie.

Jak siać łąkę kwietną?

Przed wysianiem nasiona najlepiej wymieszać z piaskiem, żeby równomiernie pokrywały powierzchnię. Nie należy zasypywać ich ziemią, a jedynie wgnieść w podłoże, na przykład przy pomocy wału ogrodowego, ponieważ wiele gatunków do kiełkowania potrzebuje światła.

W pierwszym okresie wzrostu łąki kwietnej trzeba dopilnować by gleba nie przesychała, a była stale wilgotna. To ułatwi kiełkowanie, ale nie trzeba się niepokoić, gdy rośliny będą się rozwijały nierównomiernie - niektóre pojawią się dopiero w kolejnym sezonie.

Ważne, aby wybierając nasiona nie kierować się jedynie urodą roślin. Trzeba brać pod uwagę nasłonecznienie terenu przewidzianego pod łąkę kwietną, charakter gleby (zwięzła czy przepuszczalna, sucha czy wilgotna), a także to czy wybrany teren jest jednorodny, czy też warunki są różne w różnych jego częściach. Zamiast walczyć z nadmiarem wilgoci czy zbyt suchą glebą, można w różnych częściach ogrodu wysiać rośliny przystosowane do takiego środowiska. Dobrze dobrane mieszanki pozwolą stworzyć łąki, które w trudnych warunkach siedliskowych sprawdzą się lepiej niż tradycyjny trawnik.

Przeczytaj też:

Gatunki spotykane na polach uprawnych, takie jak maki, chabry bławatki, kąkole, rumiany polne i złocienie polne (które często znajdują się w składzie gotowych mieszanek) nie znoszą koszenia i giną nawet po jednym razie. Jednak gdy kwitną, wyglądają bardzo efektownie, więc warto je co wiosny dosiewać.

Jaka łąka kwietna najlepsza? - sposoby na zakładanie łąki

 • założenie łąki kwietnej od nowa

To, jak powstanie łąka, zależy od nas. Jeśli nie chcemy ryzykować zagłuszenia nowo wysianych roślin przez silnie rosnące trawy, warto założyć ją od nowa. Postępujemy tu podobnie jak podczas tworzenia rabaty czy nowego trawnika. Teren przekopujemy (na dużej powierzchni orzemy) i czyścimy z wszelkiej roślinności. Jeżeli mieszankę nasion dobraliśmy prawidłowo do rodzaju gleby i jej wilgotności (charakteru siedliska) ziemi nie trzeba nawozić.

 • zaprzestanie koszenia trawnika i dosiew nasion roślin kwitnących

Innym sposobem tworzenia łąki kwietnej jest zaprzestanie częstego koszenia istniejącego już trawnika i dosianie roślin związanych z typem siedliska, a także ozdobnych. Istnieje wprawdzie ryzyko, że rośliny pięknie kwitnące zostaną zagłuszone przez trawy, ale gdy murawa słabo rośnie i nie jest gęsta, uzyskamy właściwy efekt. Trzeba jednak mieć świadomość, że będzie to eksperyment – w kolejnych latach (drogą prób i błędów) wybierzemy gatunki roślin, które sprawdzą się najlepiej.

Łąka kwietna
Autor: GettyImages Maki, chabry bławatki, złocienie polne pięknie się prezentują na łące kwietnej. Jednak to gatunki, które nie znoszą koszenia i giną nawet po jednym razie

Jak przygotować ziemię pod łąkę kwietną?

Aby miały szansę wykiełkować i dobrze się rozwijać wśród traw należy - zanim przystąpimy do siewu - przeprowadzić wertykulację trawnika i wygrabić obumarłe kłącza i pędy. O skuteczności takiego postępowania można się przekonać przeznaczając początkowo na łąkę kwietną tylko część trawnika. To pozwoli sprawdzić, czy efekt spełni nasze oczekiwania. Będziemy mogli obserwować stopniowe „dziczenie” zbiorowiska – najpierw pozwólmy zakwitnąć roślinom dotychczas zwalczanym jako chwasty, potem wiatr przyniesie z okolicy nasiona innych, a my będziemy mogli dobrać grupę takich gatunków (także ozdobnych znanych z ogrodu), które dobrze się poczują pośród traw.

Rośliny na łąkę kwietną

Bardzo efektownie wyglądają też rabaty-łąki utworzone z traw i ozdobnych roślin jednorocznych (na 1 m2 łąki należy wysiać 1 g roślin, takich jak: chaber bławatek, czarnuszka, dimorfoteka, driakiew, facelia, godecja, kłosowiec, kosmos pierzasty, łyszczec wytworny, maciejka, maczek kalifornijski, mak polny, nagietek, ostróżka polna, rezeda, wyka kosmata). Rośliny można tak dobrać, by łąka kwitła od wiosny do jesieni.

Jeżeli marzy nam się kompozycja ziołoroślowa, podobna do skupisk rosnących na miedzach lub przy wiejskich drogach, posadźmy ozdobne trawy (jak drżączka średnia, imperata cylindryczna, manna mielec, proso rózgowate, rozplenica japońska, śmiałek darniowy, trzęślica modra) i rozmaite wysokie byliny (jak werbena patagońska, ostróżka, naparstnica, dzielżan, pysznogłówka, perowskia). Efekt jest murowany, choć mniej naturalistyczny.

Rośliny z prawdziwej łąki do ogrodu

Rośliny, które spotykamy w naturze mogą stać się podstawą naszych łąkowych kompozycji, bo są bardzo efektowne.

Gdzie je spotykamy? 

 • na łąkach wilgotnych – bodziszek łąkowy, firletka poszarpana, koniczyna białoróżowa, krwawnica pospolita, mięta polna, niezapominajka błotna, pełnik europejski, rdest wężownik, rzeżucha łąkowa, wiązówka błotna, złocień właściwy, żywokost lekarski;
 • na łąkach świeżych (przeciętna gleba ogrodowa) – chaber łąkowy, koniczyna biała i czerwona, krwawniki, łubin trwały, mak polny, nachyłek lancetowaty, wiesiołek czworokątny, wyka kosmata, złocień właściwy;
 • na łąkach suchych – dziurawiec, dzwonek okrągłolistny i rozpierzchły, gipsówka, goździk kropkowany i piaskowy, lebiodka pospolita, macierzanka, przetacznik kłosowy, rogownica polna, szałwia łąkowa.

QUIZ. Sprawdź, czy rozpoznasz te kwiaty. Bez tej wiedzy nie zaczynaj pracy w ogrodzie

Pytanie 1 z 8
Ismena to inaczej
quiz