Zbiór nasion roślin. Kiedy zbierać nasiona, jak je przechowywać

2019-08-23 9:47
Zbiór nasion
Autor: GettyImages Warto zbierać samodzielnie nasiona z roślin sprawdzonych oraz starych a niedostępnych w handlu

Warto samodzielnie zbierać nasiona roślin jednorocznych, dwuletnich i wieloletnich, które chcemy mieć w ogrodzie. To ułatwi stworzenie pięknych kompozycji, a przy tym obniży koszty. Podpowiadamy jak i kiedy zbierać nasiona.

Centra i sklepy ogrodnicze oferują nam nasiona wielu roślin jednorocznych, dwuletnich i bylin. To najłatwiejsza droga do stworzenia pięknego ogrodu. Jednak z zakupem wiążą się koszty, a rośliny z nasion pochodzących z rejonów o łagodniejszym klimacie nie zawsze się udają. Warto natomiast zbierać nasiona z odmian sprawdzonych oraz starych a niedostępnych w handlu.

Jak zbierać nasiona roślin

Rośliny mateczne, z których planujemy zbierać nasiona, powinny być zdrowe. Najwartościowsze nasiona powstają najwcześniej. Nasiona zbieramy, gdy są dojrzałe.

  • Nasiona suche (pękające: niełupka, ziarniak, rozłupka i niepękające: strąk, mieszek, torebka, łuszczyna) są gotowe do zbioru, gdy staną się suche i brązowe.
  • Nasiona osłonięte mięsistym owocem (np. roślin dyniowatych, konwalii) możemy zbierać, gdy miąższ nabierze właściwej dla gatunku i odmiany barwy.

Kiedy zbierać nasiona roślin

Nasiona dojrzewają zależnie od pory kwitnienia danej rośliny: im wcześniej kwitła, tym wcześniej zawiąże nasiona. Najlepiej zbierać nasiona rano i przed południem, gdy obeschną z rannej rosy, ale nie są jeszcze nagrzane i wysuszone przez słońce. Nie należy robić tego podczas deszczu i tuż po nim, a także zaraz po podlaniu ogrodu.Aby nie stracić nasion, które mogłyby się wysypać z pękających torebek nasiennych lub zostać wydziobane przez ptaki, można założyć na nie kawałki gazy lub papierowe tutki i związać u nasady kwiatu czy kwiatostanu. Można też zebrać je nieco wcześniej, umieścić w płóciennym woreczku lub papierowej torbie i powiesić w cienistym przewiewnym miejscu.

>>Przeczytaj też:

zbior-nasion
Autor: photos.com Nasiona należy zbierać w pogodny, słoneczny dzień, najlepiej wczesnym popołudniem
Nie warto zbierać nasion F1
zbior-nasion

Autor: photos.com

Nasion odmian roślin jednorocznych, bylin i warzyw oznaczonych na opakowaniu symbolem F1 zbierać nie warto. Są to odmiany nazywane heterozyjnymi, które nasion nie zawiązują, a jeśli zawiążą – powstające z nich rośliny nie powtarzają cech rośliny matecznej. Zamiast pięknych roślin ozdobnych, możemy otrzymać formy zbliżone do dzikich, a warzywa niesmaczne.

Jak przechować zebrane nasiona

  • Owoce suche rozkładamy na kilka dni do przesuszenia w przewiewnym miejscu (na werandzie, strychu, wietrzonym pokoju). Potem oddzielamy je od okrywy, czyścimy i usuwamy nasiona uszkodzone i źle wykształcone.
  • Owoce mięsiste kroimy, wyjmujemy nasiona i płuczemy (najwygodniej robić to na sicie). Oczyszczone rozkładamy cienką warstwą, by przeschły, a następnie pakujemy do papierowych torebek opisanych nazwą rośliny i datą zbioru (z czasem zmniejsza się siła kiełkowania). Na zimę umieszczamy je w suchym, przewiewnym pomieszczeniu, najlepiej w temperaturze około 12 st.C.
Zbiór nasion
Autor: GettyImages Nasiona, które chcemy przechować muszą być dosuszone, nie mogą być zawilgotniałe

Co to za kwiaty?

Pytanie 1 z 10
Co to za kwiaty?
aster chiński
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE