Zbiór nasion roślin. Kiedy zbierać nasiona, jak je przechowywać

2019-08-23 9:47
Zbiór nasion
Autor: GettyImages Warto zbierać samodzielnie nasiona z roślin sprawdzonych oraz starych a niedostępnych w handlu

Warto samodzielnie zbierać nasiona roślin jednorocznych, dwuletnich i wieloletnich, które chcemy mieć w ogrodzie. To ułatwi stworzenie pięknych kompozycji, a przy tym obniży koszty. Podpowiadamy jak i kiedy zbierać nasiona.

Centra i sklepy ogrodnicze oferują nam nasiona wielu roślin jednorocznych, dwuletnich i bylin. To najłatwiejsza droga do stworzenia pięknego ogrodu. Jednak z zakupem wiążą się koszty, a rośliny z nasion pochodzących z rejonów o łagodniejszym klimacie nie zawsze się udają. Warto natomiast zbierać nasiona z odmian sprawdzonych oraz starych a niedostępnych w handlu.

Jak zbierać nasiona roślin

Rośliny mateczne, z których planujemy zbierać nasiona, powinny być zdrowe. Najwartościowsze nasiona powstają najwcześniej. Nasiona zbieramy, gdy są dojrzałe.

  • Nasiona suche (pękające: niełupka, ziarniak, rozłupka i niepękające: strąk, mieszek, torebka, łuszczyna) są gotowe do zbioru, gdy staną się suche i brązowe.
  • Nasiona osłonięte mięsistym owocem (np. roślin dyniowatych, konwalii) możemy zbierać, gdy miąższ nabierze właściwej dla gatunku i odmiany barwy.

Kiedy zbierać nasiona roślin

Nasiona dojrzewają zależnie od pory kwitnienia danej rośliny: im wcześniej kwitła, tym wcześniej zawiąże nasiona. Najlepiej zbierać nasiona rano i przed południem, gdy obeschną z rannej rosy, ale nie są jeszcze nagrzane i wysuszone przez słońce. Nie należy robić tego podczas deszczu i tuż po nim, a także zaraz po podlaniu ogrodu.Aby nie stracić nasion, które mogłyby się wysypać z pękających torebek nasiennych lub zostać wydziobane przez ptaki, można założyć na nie kawałki gazy lub papierowe tutki i związać u nasady kwiatu czy kwiatostanu. Można też zebrać je nieco wcześniej, umieścić w płóciennym woreczku lub papierowej torbie i powiesić w cienistym przewiewnym miejscu.

>>Przeczytaj też:

zbior-nasion
Autor: photos.com Nasiona należy zbierać w pogodny, słoneczny dzień, najlepiej wczesnym popołudniem
Nie warto zbierać nasion F1
zbior-nasion

Autor: photos.com

Nasion odmian roślin jednorocznych, bylin i warzyw oznaczonych na opakowaniu symbolem F1 zbierać nie warto. Są to odmiany nazywane heterozyjnymi, które nasion nie zawiązują, a jeśli zawiążą – powstające z nich rośliny nie powtarzają cech rośliny matecznej. Zamiast pięknych roślin ozdobnych, możemy otrzymać formy zbliżone do dzikich, a warzywa niesmaczne.

Jak przechować zebrane nasiona

  • Owoce suche rozkładamy na kilka dni do przesuszenia w przewiewnym miejscu (na werandzie, strychu, wietrzonym pokoju). Potem oddzielamy je od okrywy, czyścimy i usuwamy nasiona uszkodzone i źle wykształcone.
  • Owoce mięsiste kroimy, wyjmujemy nasiona i płuczemy (najwygodniej robić to na sicie). Oczyszczone rozkładamy cienką warstwą, by przeschły, a następnie pakujemy do papierowych torebek opisanych nazwą rośliny i datą zbioru (z czasem zmniejsza się siła kiełkowania). Na zimę umieszczamy je w suchym, przewiewnym pomieszczeniu, najlepiej w temperaturze około 12 st.C.
Zbiór nasion
Autor: GettyImages Nasiona, które chcemy przechować muszą być dosuszone, nie mogą być zawilgotniałe

Co to za kwiaty?

Pytanie 1 z 10
Co to za kwiaty?
aster chiński
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają