Zbiór nasion roślin. Kiedy zbierać nasiona, jak je przechowywać
Warto samodzielnie zbierać nasiona roślin jednorocznych, dwuletnich i wieloletnich, które chcemy mieć w ogrodzie. To ułatwi stworzenie pięknych kompozycji, a przy tym obniży koszty. Podpowiadamy jak i kiedy zbierać nasiona.
Centra i sklepy ogrodnicze oferują nam nasiona wielu roślin jednorocznych, dwuletnich i bylin. To najłatwiejsza droga do stworzenia pięknego ogrodu. Jednak z zakupem wiążą się koszty, a rośliny z nasion pochodzących z rejonów o łagodniejszym klimacie nie zawsze się udają. Warto natomiast zbierać nasiona z odmian sprawdzonych oraz starych a niedostępnych w handlu.
Jak zbierać nasiona roślin
Rośliny mateczne, z których planujemy zbierać nasiona, powinny być zdrowe. Najwartościowsze nasiona powstają najwcześniej. Nasiona zbieramy, gdy są dojrzałe.
- Nasiona suche (pękające: niełupka, ziarniak, rozłupka i niepękające: strąk, mieszek, torebka, łuszczyna) są gotowe do zbioru, gdy staną się suche i brązowe.
- Nasiona osłonięte mięsistym owocem (np. roślin dyniowatych, konwalii) możemy zbierać, gdy miąższ nabierze właściwej dla gatunku i odmiany barwy.
Kiedy zbierać nasiona roślin
Nasiona dojrzewają zależnie od pory kwitnienia danej rośliny: im wcześniej kwitła, tym wcześniej zawiąże nasiona. Najlepiej zbierać nasiona rano i przed południem, gdy obeschną z rannej rosy, ale nie są jeszcze nagrzane i wysuszone przez słońce. Nie należy robić tego podczas deszczu i tuż po nim, a także zaraz po podlaniu ogrodu.Aby nie stracić nasion, które mogłyby się wysypać z pękających torebek nasiennych lub zostać wydziobane przez ptaki, można założyć na nie kawałki gazy lub papierowe tutki i związać u nasady kwiatu czy kwiatostanu. Można też zebrać je nieco wcześniej, umieścić w płóciennym woreczku lub papierowej torbie i powiesić w cienistym przewiewnym miejscu.
>>Przeczytaj też:
Nasion odmian roślin jednorocznych, bylin i warzyw oznaczonych na opakowaniu symbolem F1 zbierać nie warto. Są to odmiany nazywane heterozyjnymi, które nasion nie zawiązują, a jeśli zawiążą – powstające z nich rośliny nie powtarzają cech rośliny matecznej. Zamiast pięknych roślin ozdobnych, możemy otrzymać formy zbliżone do dzikich, a warzywa niesmaczne.
Jak przechować zebrane nasiona
- Owoce suche rozkładamy na kilka dni do przesuszenia w przewiewnym miejscu (na werandzie, strychu, wietrzonym pokoju). Potem oddzielamy je od okrywy, czyścimy i usuwamy nasiona uszkodzone i źle wykształcone.
- Owoce mięsiste kroimy, wyjmujemy nasiona i płuczemy (najwygodniej robić to na sicie). Oczyszczone rozkładamy cienką warstwą, by przeschły, a następnie pakujemy do papierowych torebek opisanych nazwą rośliny i datą zbioru (z czasem zmniejsza się siła kiełkowania). Na zimę umieszczamy je w suchym, przewiewnym pomieszczeniu, najlepiej w temperaturze około 12 st.C.