Aksamitki – zastosowanie aksamitek w ogrodzie

2018-07-17 11:27
aksamitki
Autor: www.thinkstockphotos.com Aksamitki doskonale nadają się na obwódki

Aksamitki to jedne z najpopularniejszych kwitnących roślin jednorocznych w naszych ogrodach. Z aksamitek możemy tworzyć ciekawe rabaty, są także znakomitym uzupełnieniem kompozycji roślinnych. Do czego jeszcze można wykorzystać aksamitki? Poznaj zastosowanie aksamitek w ogrodzie.

Kwiaty sezonowe to rośliny niezwykle atrakcyjne, gdyż z reguły długo i obficie kwitną oraz pozwalają w łatwy sposób odmienić wygląd ogrodu. Jednymi z najpopularniejszych kwiatów jednorocznych są aksamitki, których kwiaty mogą zdobić ogrody od wiosny do późnej jesieni.

Aksamitki - najpopularniejsze gatunki

W Polsce uprawia się głównie trzy ich gatunki:

  • aksamitkę rozpierzchłą,
  • aksamitkę wyniosłą,
  • aksamitkę wąskolistną.

Wszystkie te gatunki aksamitki dostępne są w licznych odmianach ozdobnych, różniących się wysokością, pokrojem i barwą kwiatów.

>>Przeczytaj też: Aksamitki - turki - Tagetes. Gatunki aksamitek do ogrodu i na balkon

Aksamitki - jak uprawiać aksamitki

Aksamitka to roślina mało wymagająca i łatwa w uprawie. Aby bujnie kwitła i ładnie się rozrastała, powinna być sadzona na stanowiskach słonecznych oraz na żyznych, przepuszczalnych i lekko wilgotnych glebach, ale poradzi sobie także w półcieniu i na słabszych, bardziej suchych podłożach.

Aksamitki uprawia się zwykle z rozsady (przygotowanej w marcu-kwietniu pod osłonami), ale po przejściu wiosennych przymrozków, można też wysiewać ich nasiona wprost do gruntu (po 15. maja).

Aksamitki na ogół nie wymagają żadnych szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych, poza usuwaniem przekwitłych kwiatostanów i podlewaniem w okresach długotrwałej suszy. W wyjątkowo suche lata rośliny mogą być atakowane przez przędziorki, natomiast podczas okresów wilgotnych, bywają przysmakiem ślimaków.

Zastosowanie aksamitek w ogrodzie

Aksamitki to jednak nie tylko atrakcyjne kwiaty rabatowe, ale też rośliny niezwykle uniwersalne, mające wiele różnych zastosowań.

  • Aksamitki doskonale sprawdzają się jako obwódki trawników i rabat.
  • Aksamitki równie dobrze mogą być uprawiane w pojemnikach, jako rośliny balkonowe lub tarasowe.
  • W ogrodzie aksamitki mogą też służyć do ochrony innych roślin przed chorobami i szkodami -sadzone w pobliżu zagonów z warzywami korzeniowymi odstrasza nicienie, a w sąsiedztwie róż i pomidorów, ograniczają występowanie mszyc (przywabiają bzygi, będące naturalnym wrogiem mszycy).
  • W okresie kwitnienia aksamitki mogą być też wykorzystywane do przygotowywania preparatów ekologicznych, przeznaczonych do ochrony roślin, takich jak wyciągi służące do zwalczania mszyc (0,5 kg kwitnących roślin zalać 5 l wody i odstawić na dobę, stosować bez rozcieńczania, ewentualnie z dodatkiem szarego mydła) lub wywary stosowane jako zaprawa przeciwgrzybowa przed sadzeniem cebul (0,5 kg suszonych roślin zalać 3 l wody i gotować przez pół godziny, po ostygnięciu stosować bez rozcieńczenia).
  • Świeże lub suszone liście aksamitek wykorzystuje się także w kuchni, traktując roślinę jako rodzaj aromatycznej przyprawy (np. do zup, sosów sałatek oraz dań rybnych), a jej kwiaty jako dekorację sałatek oraz deserów.

>>Przeczytaj też: Zastosowanie kwitnących roślin jednorocznych w ogrodzie i nie tylko

Wysiew roślin na działce - rośliny jednoroczne
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE