Rabaty kwiatowe w ogrodzie – ciekawe pomysły kwietnych wzorów z roślin sezonowych

2019-06-26 8:55

Rabaty kwiatowe w ogrodzie to znakomity sposób na jego uatrakcyjnienie. Jeśli chcemy mieć ciekawy element kolorystyczny w ogrodzie, załóżmy kwietną rabatę! Z jakich roślin sezonowych stworzyć ciekawe kwietne wzory na rabacie? Pomysły na wzory z kwiatów.

Trudno wyobrazić sobie piękny ogród bez różnokolorowych kwiatów. Jeśli jednak chcielibyśmy jeszcze bardziej uatrakcyjnić wygląd naszego ogrodu, możemy utworzyć z roślin na rabatach kwiatowe wzory i ciekawe desenie. Inspiracje znajdziemy wszędzie: w ogrodach naszych przyjaciół, w parkach, na stronach internetowych lub w czasopismach ogrodniczych, ale możemy też stworzyć ciekawy projekt, opierając się wyłącznie na własnej wyobraźni.

Jak stworzyć własny projekt rabaty kwiatowej w ogrodzie

Przed posadzeniem roślin na rabacie kwiatowej, warto najpierw rozrysować wzory na papierze lub zaplanować ich wygląd w komputerze. Dopiero potem nanosimy gotowy projekt na rabatę za pomocą jasnego, drobnego piasku lub rozciągniętych sznurków - dzięki temu uzyskamy dokładnie taki kształt, jaki zaplanowaliśmy. Aby jednak ostateczny efekt spełnił nasze oczekiwania, musimy wykorzystać do takiej aranżacji odpowiednie rośliny.

>>Przeczytaj też: Urządzanie ogrodu: jak zakładać i pielęgnować rabatę bylinową

Jak zakładać rabaty bylinowe w ogrodzie?

Rośliny do tworzenia wzorów na rabacie kwiatowej

Najlepszymi roślinami nadającymi się do tworzenia wzorów na rabacie kwiatowej będą rośliny jednoroczne, które kwitną przez cały sezon i nie mają szczególnych wymagań uprawowych. Sadzonki roślin jednorocznych możemy przygotować wcześniej samodzielnie, wysiewając nasiona do kuwet ustawionych na ciepłym, słonecznym parapecie. Alternatywą dla własnego przygotowania rozsady jest zakup gotowych sadzonek u producenta bądź w punktach sprzedaży (na początku sezonu sadzonki kwiatów można z łatwością kupić w sklepach i centrach ogrodniczych czy na targowiskach).

>>Przeczytaj też: Najpopularniejsze kwitnące rośliny jednoroczne na rabaty

Do najpopularniejszych i najbardziej dekoracyjnych kwiatów sezonowych należą:

Jako element uzupełniający lub oddzielający poszczególne części kompozycji mogą posłużyć nam takie roślin, jak:

  • starzec popielny,
  • koleusy Blumego,
  • iresine,
  • szczawiki,
  • rojniki,
  • kalocefalusy Browna.

Kwiatowe desenie z powodzeniem możemy też tworzyć z wiosennych roślin cebulowych, komponując barwne odmiany tulipanów, kolorowe hiacynty czy szafirki. Do kwiatowych aranżacji nadają się także niektóre byliny, jak np. floksy wiechowate, liliowce, bodziszki, rudbekie czy lawendy wąskolistne. Utworzone z nich kompozycje pozostaną ozdobą ogrodu przez wiele lat, co pozwoli nam zaoszczędzić pracy przy corocznych nasadzeniach.

rabata
Autor: Katarzyna Józefowicz
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Pozostałe podkategorie