Rabaty kwiatowe w ogrodzie – ciekawe pomysły kwietnych wzorów z roślin sezonowych

2019-06-26 8:55 Katarzyna Józefowicz

Rabaty kwiatowe w ogrodzie to znakomity sposób na jego uatrakcyjnienie. Jeśli chcemy mieć ciekawy element kolorystyczny w ogrodzie, załóżmy kwietną rabatę! Z jakich roślin sezonowych stworzyć ciekawe kwietne wzory na rabacie? Pomysły na wzory z kwiatów.

Trudno wyobrazić sobie piękny ogród bez różnokolorowych kwiatów. Jeśli jednak chcielibyśmy jeszcze bardziej uatrakcyjnić wygląd naszego ogrodu, możemy utworzyć z roślin na rabatach kwiatowe wzory i ciekawe desenie. Inspiracje znajdziemy wszędzie: w ogrodach naszych przyjaciół, w parkach, na stronach internetowych lub w czasopismach ogrodniczych, ale możemy też stworzyć ciekawy projekt, opierając się wyłącznie na własnej wyobraźni.

Jak stworzyć własny projekt rabaty kwiatowej w ogrodzie

Przed posadzeniem roślin na rabacie kwiatowej, warto najpierw rozrysować wzory na papierze lub zaplanować ich wygląd w komputerze. Dopiero potem nanosimy gotowy projekt na rabatę za pomocą jasnego, drobnego piasku lub rozciągniętych sznurków - dzięki temu uzyskamy dokładnie taki kształt, jaki zaplanowaliśmy. Aby jednak ostateczny efekt spełnił nasze oczekiwania, musimy wykorzystać do takiej aranżacji odpowiednie rośliny.

>>Przeczytaj też: Urządzanie ogrodu: jak zakładać i pielęgnować rabatę bylinową

Rośliny do tworzenia wzorów na rabacie kwiatowej

Najlepszymi roślinami nadającymi się do tworzenia wzorów na rabacie kwiatowej będą rośliny jednoroczne, które kwitną przez cały sezon i nie mają szczególnych wymagań uprawowych. Sadzonki roślin jednorocznych możemy przygotować wcześniej samodzielnie, wysiewając nasiona do kuwet ustawionych na ciepłym, słonecznym parapecie. Alternatywą dla własnego przygotowania rozsady jest zakup gotowych sadzonek u producenta bądź w punktach sprzedaży (na początku sezonu sadzonki kwiatów można z łatwością kupić w sklepach i centrach ogrodniczych czy na targowiskach).

>>Przeczytaj też: Najpopularniejsze kwitnące rośliny jednoroczne na rabaty

Do najpopularniejszych i najbardziej dekoracyjnych kwiatów sezonowych należą:

Jako element uzupełniający lub oddzielający poszczególne części kompozycji mogą posłużyć nam takie roślin, jak:

Kwiatowe desenie z powodzeniem możemy też tworzyć z wiosennych roślin cebulowych, komponując barwne odmiany tulipanów, kolorowe hiacynty czy szafirki. Do kwiatowych aranżacji nadają się także niektóre byliny, jak np. floksy wiechowate, liliowce, bodziszki, rudbekie czy lawendy wąskolistne. Utworzone z nich kompozycje pozostaną ozdobą ogrodu przez wiele lat, co pozwoli nam zaoszczędzić pracy przy corocznych nasadzeniach.

rabata
Autor: Katarzyna Józefowicz
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie
KOMENTARZE