Werbena – roślina na balkon, taras i do ogrodu. Uprawa werbeny

2014-05-21 12:31 Opracowanie: redakcja serwisu

Werbena to dokonała roślina na kwietniki w ogrodzie oraz do uprawy w pojemnikach na balkonach czy tarasach. Liczne odmiany werbeny różnią się m.in. barwą kwiatów. Jak uprawiać werbenę w ogrodzie i na balkonie?

Od kilku lat werbeny są coraz chętniej sadzone w ogrodach, a posadzone w pojemnikach zdobią nasze balkony czy tarasy. Wśród licznych odmian werbeny znajdą się również te o zwisającym pokroju, które dokonale prezentują się w wiszących pojemnikach i skrzynkach balkonowych. Odmiany rabatowe, o wzniesionych łodygach, najlepiej nadają się na kwietniki ogrodowe lub obwódki rabat. Można je także wykorzystać do obsadzania mis, donic lub innych pojemników ustawianych na balkonach bądź tarasach. Z werben o różnych kolorach kwiatów można tworzyć ciekawe kompozycje roślinne.

Uprawa werbeny

W naszym klimacie werbena uprawiana jest jako roślina jednoroczna. Pędy werbeny pokryte są włoskami, a liście są podłużne, karbowane. Werbena kwitnie od lipca do jesieni. Jej drobne, pięciopłatkowe kwiaty, w zależności od odmiany mogą być różowe, niebieskie, fioletowe, białe, czerwone; mogą być jednolite lub z tzw. oczkiem. Płatki mogą mieć też plamki lub kreski innej barwy. Kwiaty werbeny zebrane są w dekoracyjne, gęste kwiatostany w kształcie główki.
Werbena wymaga gleby próchnicznej, przepuszczalnej, o pH 6,0–8,0 oraz słonecznego stanowiska. Rośliny należy podlewać codziennie, a podczas kwitnienia zasilać nawozem do roślin kwitnących. Trzeba także usuwać przekwitłe kwiatostany oraz suche łodygi.

Jak przygotować rozsadę werbeny

Aby werbeny zdobiły nasz ogród , taras lub balkon jak najdłużej, najlepiej zakupić już kwitnące egzemplarze. Można jednak samodzielnie przygotować rozsadę, wysiewając nasiona werbeny w lutym do skrzynek w domu, szklarni lub ciepłym inspekcie. Kiedy siewki podrosną, trzeba je przepikować do osobnych doniczek i ustawić na przykład na słonecznym parapecie. Aby rośliny lepiej się rozkrzewiły, warto przyciąć pędy główne.
Werbena jest wrażliwa na wiosenne przymrozki, dlatego rośliny można sadzić do gruntu w ogrodzie lub do skrzynek bądź pojemników ustawianych potem na tarasie lub balkonie dopiero po 15. maja.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE