Werbena ogrodowa – roślina na balkon, taras i do ogrodu. Uprawa werbeny

2020-05-18 13:13

Werbena ogrodowa to dokonała roślina na ogrodowe rabaty oraz do uprawy w pojemnikach na balkonach czy tarasach. Liczne odmiany werbeny różnią się m.in. kolorem kwiatów. Jak uprawiać werbenę w ogrodzie i na balkonie? Uprawa werbeny ogrodowej.

Werbena ogrodowa (Verbena hybrida) jest ceniona ze względu na swoje dekoracyjne kwiaty. To roślina chętnie sadzona w ogrodach, a także uprawiana w pojemnikach na balkonach i tarasach.

Wśród licznych odmian werbeny znajdą się również te o zwisającym pokroju, które doskonale prezentują się w wiszących pojemnikach i skrzynkach balkonowych. Odmiany rabatowe, o wzniesionych łodygach, najlepiej nadają się na kwietniki ogrodowe lub obwódki rabat. Można je także wykorzystać do obsadzania mis, donic lub innych pojemników ustawianych na balkonach bądź tarasach. Z werben o różnych kolorach kwiatów można tworzyć ciekawe kompozycje roślinne.

Piękne odmiany werbeny ogrodowej - ZDJĘCIA >>>

Pędy werbeny pokryte są włoskami, a liście są podłużne, karbowane. Werbena kwitnie od lipca do jesieni. Jej drobne, pięciopłatkowe kwiaty, w zależności od odmiany mogą być różowe, niebieskie, fioletowe, białe, czerwone; mogą być jednolite lub z tzw. oczkiem. Płatki mogą mieć też plamki lub kreski innej barwy. Kwiaty werbeny zebrane są w dekoracyjne, gęste kwiatostany w kształcie główki.

Kwiaty balkonowe: TOP 10 – kwiaty do skrzynek balkonowych >>>

Uprawa i pielęgnacja werbeny ogrodowej

W naszym klimacie werbena uprawiana jest jako roślina jednoroczna. Rośliny sadzimy do ogrodu czy do skrzynek na balkonie dopiero, gdy minie niebezpieczeństwo wiosennych przymrozków (czyli w drugiej połowie maja). Sadzimy samodzielnie przygotowaną rozsadę albo gotowe rośliny zakupione w sklepie ogrodniczym (zazwyczaj są to już egzemplarze kwitnące).Werbena wymaga ciepłego, słonecznego stanowiska i gleby próchnicznej, żyznej, przepuszczalnej, o pH 6,0–8,0 (na podłożu piaszczystym werbena nie będzie rosła). Jeśli lato jest zimne i deszczowe, werbeny mogą zamierać.

Pielęgnacja werbeny ogrodowej nie jest trudna. Podstawowym zabiegiem, o którym należy pamiętać, jest regularne podlewanie rośliny. Nie wolno dopuścić z jednej strony do przesuszenia podłoża, z drugiej do zalania rośliny! Jest to szczególnie ważne w przypadku roślin uprawianych w pojemnikach - konieczna jest warstwa drenażu do odprowadzenia nadmiaru wody.

Podczas kwitnienia rośliny należy zasilać nawozem do roślin kwitnących. Warto także obrywać przekwitłe kwiatostany - przyczyni się to zawiązywania nowych kwiatów. Usuwamy też zasuszone pędy.

Jak przygotować rozsadę werbeny

Aby werbeny zdobiły nasz ogród, taras lub balkon jak najdłużej, najlepiej zakupić już kwitnące egzemplarze. Można jednak samodzielnie przygotować rozsadę, wysiewając nasiona werbeny w lutym do skrzynek w domu, szklarni lub ciepłym inspekcie. Kiedy siewki podrosną, trzeba je przepikować do osobnych doniczek i ustawić na przykład na słonecznym parapecie. Aby rośliny lepiej się rozkrzewiły, warto przyciąć pędy główne.

Werbena jest wrażliwa na wiosenne przymrozki, dlatego rośliny można sadzić do gruntu w ogrodzie lub do skrzynek bądź pojemników ustawianych potem na tarasie lub balkonie dopiero po 15. maja.

Werbena ogrodowa
Autor: GettyImages Zwisające odmiany werbeny doskonale prezentują się w wiszących pojemnikach
Zioła w ogrodzie - werbena cytrynowa
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE