Petunia ogrodowa – uprawa, rozmnażanie, choroby i szkodniki

Petunia
Autor: GettyImages Petunie to wyjątkowo piękne kwiaty, mogące zdobić balkony i tarasy od wiosny do późnej jesieni.

Petunia ogrodowa to jedna z najpopularniejszych roślin sezonowych. Petunia sadzona w pojemnikach zdobi nasze balkony i tarasy. Równie atrakcyjnie prezentuje się na ogrodowych rabatach. Dowiedz się, na jakie grupy podzielono petunie ogrodowe i poznaj szczegóły uprawy tej rośliny.

Petunia ogrodowa to jedna z najpopularniejszych roślin balkonowych. Rośliny, z których się wywodzi, zajmowały naturalne stanowiska w Ameryce Południowej, ale trudno było uznać je za szczególnie atrakcyjne. Dopiero w efekcie ich krzyżowania uzyskano piękną petunię ogrodową. Pierwsze odmiany petunii ogrodowej miały zwarty pokrój, wzniesione pędy, duże, pokryte lepkimi włoskami liście oraz bardzo duże kwiaty. Z czasem jednak powstawały rośliny przybierające bardziej zróżnicowane formy. Początkiem zmian było stworzenie przez japońską firmę hodowlaną surfinii, czyli petunii kaskadowych charakteryzujących się szybkim wzrostem i bardzo długimi pędami. Rośliny cieszyły się tak dużą popularnością, że szybko zdominowały rynek.

>>Przeczytaj też: Surfinie - kwiaty balkonowe. Popularne kwitnące rośliny balkonowe

Petunie - podział na grupy

Ponieważ jednak prace hodowlane trwały nadal, szybko zaczęło pojawiać się coraz więcej ciekawych odmian petunii i to zarówno tych kaskadowych, jak i tych o bardziej zwartym pokroju i krótszych pędach. Po pewnym czasie było ich już tak wiele, że rośliny zaczęto dzielić na grupy.

Podziła na grupy ze względu na wielkość kwiatów petunii:

 • Grandiflora - rośliny o dużych, delikatnych kwiatach średnicy około 10 cm,
 • Multiflora - rośliny o kwiatach średniej wielkości (około 5 cm średnicy), bardziej odpornych na uszkodzenia przez deszcz,
 • Milliflora - rośliny o licznych, ale drobnych kwiatach (średnicy około 3 cm).

Podział na grupy ze względu na długość pędów petunii:

 • Pendula - odmiany o pędach bardzo długich, dochodzących do około 80 cm,
 • Media - rośliny o pędach 40-80 cm długości,
 • Nana - odmiany o pędach najkrótszych, osiągających około 40 cm długości.

Podział na grupy ze względu na inne cechy roślin:

 • Cascadia - petunie kaskadowe o małych liściach, długim okresie kwitnienia i zwiększonej odporności na niekorzystne warunki atmosferyczne,
 • Supertunia - petunie kaskadowe, wcześniej kwitnące od surfinii,
 • Superbissima plena - petunie kaskadowe o kwiatach dużcyh, pełnych,
 • Tumbelina - petunie o zwisającym pokroju i dużych, pełnych, pachnącyh kwiatach.

Każda z grup petunii ma liczne serie odmian, dlatego rozeznanie się w tej różnorodności może sprawiać nieco kłopotu. Sprawę pogarsza dodatkowo fakt pojawienia się na rynku grypy petunii o małych, ale bardzo licznych kwiatach nazywanych Million Bells, które zostały ostatecznie uznane za oddzielny gatunek Calibrachoa × hybrida (są bardziej odporne na niesprzyjające warunki od petunii).

>>Przeczytaj też: Kwiaty balkonowe sezonowe, które nadają się na rabaty ogrodowe: pelargonie, begonie, petunie, werbeny

Petunie - warunki wzrostu i pielęgnacja

Petunie to wyjątkowo piękne kwiaty, mogące zdobić balkony i tarasy od wiosny do późnej jesieni. Jeśli jednak mają przez cały sezon obficie kwitnąć, musimy troskliwie się nimi zaopiekować, gdyż są dość wymagające.

 • Stanowisko. Petunie oczekują dużo słońca. Poradzą sobie wprawdzie w niewielkim półcieniu, ale w miejscu bardziej zacienionym ich pędy będą się wyciągać, a kwiaty karleć. Delikatne odmiany o długich pędach lub dużych kwiatach będą też potrzebowały miejsca osłoniętego od wiatru i deszczu.
 • Podłoże. Ze względu na dużą podatność na chlorozę, petunie potrzebują odpowiedniego podłoża. Najlepiej jeśli będzie to specjalne podłoże dla petunii i surfinii, które ma odpowiedni skład i odczyn, ale może być to również żyzna, próchnicza ziemia kwiatowa o kwaśnym lub lekko kwaśnym odczynie pH (5-6).
 • Podlewanie. Petunie i surfinie potrzebują też obfitego podlewania. Ziemia w doniczce nigdy nie może być sucha, ale też nie może być całkiem mokra (rośliny gniją lub chorują), dlatego należy podlewać je często lecz umiarkowanie (w gorące dni nawet 2 razy dziennie).

>>Przeczytaj też: Jak pielęgnować rośliny balkonowe latem: podlewanie, nawożenie, czyszczenie

 • Nawożenie. W uprawie petunii bardzo ważne jest też systematyczne nawożenie, które decyduje o długości i obfitości kwitnienia. Rośliny są żarłoczne, dlatego do ich zasilania najlepiej wybrać specjalny nawóz dla surfini i petunii lub wieloskładnikowy nawóz dla roślin kwitnących.
 • Rozmnażanie. Pewnym wyzwaniem jest też rozmnażanie roślin. Można wprawdzie samodzielnie przygotować rozsadę petunii, pozyskując z dojrzałych roślin sadzonki pędowe (w przypadku petunii kaskadowych) lub kupując w sklepie odpowiednie nasiona i wysiewając je do skrzynek, ale ponieważ należy to zrobić bardzo wcześnie (już w styczniu-lutym), w warunkach domowych trudno będzie zapewnić sadzonkom dostateczną ilość światła, przez co rozsada będzie słaba i wybiegnięta. Z tego względu wiosną najlepiej kupić gotowe sadzonki na targu lub u producenta, co pozwoli od razu cieszyć się urodą silnych, dorodnych i obficie kwitnących roślin.

Choroby i szkodniki atakujące petunie

Niestety, petunie i surfinie są nie tylko wymagające i trudne do rozmnażania, ale też dość wrażliwe na choroby i szkodniki. Ich największą bolączką jest mączniak prawdziwy, który atakuje rośliny słabe, narażone na niesprzyjające warunki pogodowe lub uprawiane w nieodpowiednich warunkach (np. przelane). Porażone nim rośliny szybko pokrywają się białym nalotem, dlatego należy opryskać jednym z polecanych preparatów na mączniaka roślin ozdobnych.

>>Przeczytaj też: Najczęstsze choroby roślin balkonowych: szara pleśń, rdza, mączniak prawdziwy

Gorzej, kiedy petunie zaatakuje wirus mozaiki tytoniu, (na liściach widoczne zielono-żółte przebarwienia, wirus łatwo przenosi się na sąsiednie rośliny), gdyż wtedy chory egzemplarz należy natychmiast usunąć z uprawy i zniszczyć. Petunie bywają też atakowane przez mszyce i mączliki. Chcąc zapobiec inwazji, po zauważeniu szkodnika, rośliny należy opryskać odpowiednim preparatem owadobójczym.

>>Przeczytaj też: Jak zwalczać mszyce na balkonie

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE