Petunia ogrodowa – uprawa, rozmnażanie, choroby i szkodniki

2022-05-04 14:59
Petunia
Autor: GettyImages Petunie to wyjątkowo piękne kwiaty, mogące zdobić balkony i tarasy od wiosny do późnej jesieni.

Petunia ogrodowa to jedna z najpopularniejszych roślin sezonowych. Petunie sadzone w pojemnikach zdobią nasze balkony i tarasy. Równie atrakcyjnie prezentuje się na ogrodowych rabatach. Dowiedz się, na jakie grupy podzielono petunie ogrodowe i poznaj szczegóły uprawy tej rośliny.

Petunia ogrodowa to jedna z najpopularniejszych roślin balkonowych. Rośliny, z których się wywodzi, zajmowały naturalne stanowiska w Ameryce Południowej, ale trudno było uznać je za szczególnie atrakcyjne. Dopiero w efekcie ich krzyżowania uzyskano piękną petunię ogrodową. Pierwsze odmiany petunii ogrodowej miały zwarty pokrój, wzniesione pędy, duże, pokryte lepkimi włoskami liście oraz bardzo duże kwiaty. Z czasem jednak powstawały rośliny przybierające bardziej zróżnicowane formy. Początkiem zmian było stworzenie przez japońską firmę hodowlaną surfinii, czyli petunii kaskadowych charakteryzujących się szybkim wzrostem i bardzo długimi pędami. Rośliny cieszyły się tak dużą popularnością, że szybko zdominowały rynek.

Petunie - podział na grupy

Ponieważ jednak prace hodowlane trwały nadal, szybko zaczęło pojawiać się coraz więcej ciekawych odmian petunii i to zarówno tych kaskadowych, jak i tych o bardziej zwartym pokroju i krótszych pędach. Po pewnym czasie było ich już tak wiele, że rośliny zaczęto dzielić na grupy.

Podział na grupy ze względu na wielkość kwiatów petunii:

 • Petunia Grandiflora - rośliny o dużych, delikatnych kwiatach średnicy około 10 cm,
 • Petunia Multiflora - rośliny o kwiatach średniej wielkości (około 5 cm średnicy), bardziej odpornych na uszkodzenia przez deszcz,
 • Petunia Milliflora - rośliny o licznych, ale drobnych kwiatach (średnicy około 3 cm).

Podział na grupy ze względu na długość pędów petunii:

 • Petunia Pendula - odmiany o pędach bardzo długich, dochodzących do około 80 cm,
 • Petunia Media - rośliny o pędach 40-80 cm długości,
 • Petunia Nana - odmiany o pędach najkrótszych, osiągających około 40 cm długości.

Podział na grupy ze względu na inne cechy roślin:

 • Cascadia - petunie kaskadowe o małych liściach, długim okresie kwitnienia i zwiększonej odporności na niekorzystne warunki atmosferyczne,
 • Supertunia - petunie kaskadowe, wcześniej kwitnące od surfinii,
 • Superbissima plena - petunie kaskadowe o kwiatach dużcyh, pełnych,
 • Tumbelina - petunie o zwisającym pokroju i dużych, pełnych, pachnącyh kwiatach.

Każda z grup petunii ma liczne serie odmian, dlatego rozeznanie się w tej różnorodności może sprawiać nieco kłopotu. Sprawę pogarsza dodatkowo fakt pojawienia się na rynku grypy petunii o małych, ale bardzo licznych kwiatach nazywanych Million Bells, które zostały ostatecznie uznane za oddzielny gatunek Calibrachoa × hybrida (są bardziej odporne na niesprzyjające warunki od petunii).

Przeczytaj też: Kwiaty balkonowe sezonowe, które nadają się na rabaty ogrodowe - pelargonie, begonie, petunie, werbeny

Petunie sadzenie

Petunie to wyjątkowo piękne kwiaty, mogące zdobić balkony i tarasy od wiosny do późnej jesieni. Jeśli jednak mają przez cały sezon obficie kwitnąć, musimy troskliwie się nimi zaopiekować, gdyż są dość wymagające.

 • Stanowisko. Petunie oczekują dużo słońca. Poradzą sobie wprawdzie w niewielkim półcieniu, ale w miejscu bardziej zacienionym ich pędy będą się wyciągać, a kwiaty karleć. Delikatne odmiany o długich pędach lub dużych kwiatach będą też potrzebowały miejsca osłoniętego od wiatru i deszczu.
 • Podłoże. Ze względu na dużą podatność na chlorozę, petunie potrzebują odpowiedniego podłoża. Najlepiej jeśli będzie to specjalne podłoże dla petunii i surfinii, które ma odpowiedni skład i odczyn, ale może być to również żyzna, próchnicza ziemia kwiatowa o kwaśnym lub lekko kwaśnym odczynie pH (5-6).

Petunie podlewanie

Petunie i surfinie potrzebują też obfitego podlewania. Ziemia w doniczce nigdy nie może być sucha, ale też nie może być całkiem mokra (rośliny gniją lub chorują), dlatego należy podlewać je często lecz umiarkowanie (w gorące dni nawet 2 razy dziennie).

Przeczytaj też: Jak pielęgnować rośliny balkonowe latem - podlewanie, nawożenie, czyszczenie

Petunie nawożenie

W uprawie petunii bardzo ważne jest też systematyczne nawożenie, które decyduje o długości i obfitości kwitnienia. Rośliny są żarłoczne, dlatego do ich zasilania najlepiej wybrać specjalny nawóz dla surfini i petunii lub wieloskładnikowy nawóz dla roślin kwitnących.

Petunie rozmnażanie

Pewnym wyzwaniem jest też rozmnażanie roślin. Można wprawdzie samodzielnie przygotować rozsadę petunii, pozyskując z dojrzałych roślin sadzonki pędowe (w przypadku petunii kaskadowych) lub kupując w sklepie odpowiednie nasiona i wysiewając je do skrzynek, ale ponieważ należy to zrobić bardzo wcześnie (już w styczniu-lutym), w warunkach domowych trudno będzie zapewnić sadzonkom petunii dostateczną ilość światła, przez co rozsada będzie słaba i wybiegnięta. Z tego względu wiosną najlepiej kupić gotowe sadzonki petunii na targu lub u producenta, co pozwoli od razu cieszyć się urodą silnych, dorodnych i obficie kwitnących roślin.

Choroby i szkodniki atakujące petunie

Niestety, petunie i surfinie są nie tylko wymagające i trudne do rozmnażania, ale też dość wrażliwe na choroby i szkodniki. Ich największą bolączką jest mączniak prawdziwy, który atakuje rośliny słabe, narażone na niesprzyjające warunki pogodowe lub uprawiane w nieodpowiednich warunkach (np. przelane). Porażone nim petunie szybko pokrywają się białym nalotem, dlatego należy opryskać jednym z polecanych preparatów na mączniaka roślin ozdobnych.

Przeczytaj też: Najczęstsze choroby roślin balkonowych: szara pleśń, rdza, mączniak prawdziwy

Gorzej, kiedy petunie zaatakuje wirus mozaiki tytoniu, (na liściach widoczne zielono-żółte przebarwienia, wirus łatwo przenosi się na sąsiednie rośliny), gdyż wtedy chory egzemplarz należy natychmiast usunąć z uprawy i zniszczyć. Petunie bywają też atakowane przez mszyce i mączliki. Chcąc zapobiec inwazji, po zauważeniu szkodnika, rośliny należy opryskać odpowiednim preparatem owadobójczym.

Przeczytaj też: Jak zwalczać mszyce na balkonie

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE