NIECIERPKI – kwiaty balkonowe i rabatowe. Gatunki niecierpków do uprawy w ogrodzie i na balkonie

2014-05-26 13:34 Katarzyna Józefowicz

Niecierpki to pięknie kwitnące rośliny, które znakomicie nadają się zarówno do uprawy na rabatach w ogrodzie, jak i do sadzenia w pojemnikach na balkonach. Poznaj gatunki niecierpków do ogrodu i na balkon.

Piękne, wielobarwne kwiaty niecierpków są niezastąpioną ozdobą cienistych zakątków ogrodu i słabo oświetlonych balkonów. Rośliny zaliczane do rodziny niecierpkowatych, występują w ponad 850 gatunkach, lecz w uprawie spotyka się jedynie kilka z nich. Niecierpki mogą bardzo różnić się między sobą, gdyż w zależności od gatunku i odmiany mają inną wysokość, pokrój oraz barwę kwiatów i liści.

Gatunki niecierpków

  • Niecierpek nowogwinejski. Najbardziej popularnym gatunkiem, nadającym się do uprawy zarówno w ogrodzie, jak i na balkonie jest mieszańcowy niecierpek nowogwinejski (łac. Impatiens hawkeri). Roślina posiada zielone, bordowe lub dwubarwne, eliptyczne liście z piłkowanym brzegiem oraz dość duże, zwykle pojedyncze kwiaty w bogatej palecie barw (białe, różowe, czerwone, fioletowe, łososiowe i dwubarwne). W zależności od grupy odmianowej mogą dorastać od 15 do 40 cm wysokości i mieć bardziej lub mniej zwarty pokrój. Niecierpek nowogwinejski preferuje stanowiska ocienione oraz żyzne, próchnicze i umiarkowanie wilgotne podłoża.
  • Niecierpek Walleriana. Innym ciekawym gatunkiem polecanym do uprawy balkonowej i gruntowej jest niecierpek sułtański lub Walleriana (łac. Impatiens walleriana). Gatunek dorasta do 30–50 cm wysokości. Dzięki silnym, rozgałęzionym pędom ma dość zwarty pokrój. Jego sercowate, niewielkie liście mają zazwyczaj kolor zielony, natomiast kwiaty mogą być białe, czerwone, fioletowe lub dwubarwne. Szczególnie atrakcyjne są odmiany o kwiatach pełnych lub półpełnych oraz o przewieszających się pędach. Niecierpek Walleriana preferuje stanowiska półcieniste oraz żyzne, umiarkowanie wilgotne podłoża. 
  • Niecierpek balsamina. Kolejnym interesującym gatunkiem jest niecierpek balsamina (łac. Impatiens balsamina), który lepiej sprawdza się na rabacie niż w skrzynce balkonowej (z wyjątkiem odmian karłowych). Roślina może dorastać do 30–80 cm wysokości, tworząc sztywny pęd kwiatowy, pokryty licznymi, lancetowatymi liśćmi. Kwiaty wyrastają w kątach liści i mogą być różowe, białe, fioletowe, łososiowe oraz dwubarwne. Najciekawsze odmiany mają kwiaty pełne lub półpełne.
  • Niecierpek gruczołowaty. Dość ciekawym, choć rzadziej spotykanym gatunkiem jest niecierpek gruczołowaty lub himalajski (łac. Impatiens glandulifera). Roślina nadaje się wyłącznie do uprawy w ogrodach, gdyż dorasta do 1–2 m wysokości i mocno się krzewi. W czerwcu rozwija niewielkie, zwykle różowe, miododajne kwiaty o ciekawym, kapturzastym kształcie, które zebrane po kilka, tworzą luźne, zawisające grona. Niecierpek himalajski preferuje stanowiska półcieniste oraz żyzne, wilgotne podłoża. Do uprawy należy wprowadzać go jednak bardzo ostrożnie, gdyż jest gatunkiem inwazyjnym i jeśli wymknie się spod kontroli, może zagrażać naturalnej roślinności rodzimej.
niecierpki
Autor: Biuro Kwiatowe Holandia (www.flowercouncil.co.uk) Niecierpek nowogwinejski - odmiana o pełnych, białych kwiatach
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE