Rośliny balkonowe odporne na suszę

2019-01-18 8:32 Katarzyna Józefowicz

Wybierając rośliny na nasłoneczniony balkon musimy wziąć pod uwagę odporność poszczególnych gatunków i odmian na suszę. Podpowiadamy, jakie rośliny balkonowe są odporne na suszę i można je z powodzeniem sadzić na bardzo słonecznym balkonie.

Lato to dla wielu z nas jedna z najpiękniejszych pór roku. W tym okresie bardzo chętnie korzystamy ze słońca i ciepła, odpoczywając i relaksując się na świeżym powietrzu. Palące słońce, wysoka temperatura i brak opadów mogą być jednak nie tylko wyczekiwanym dobrodziejstwem, ale też sporym utrapieniem, o czym wiedzą wszyscy miłośnicy roślin, uprawiający kwiaty w ogrodach i na balkonach. Suchy i gorący okres letni jest szczególnie niebezpieczny dla roślin uprawianych w pojemnikach, dlatego warto poszukać gatunków, które są odporne na suszę.

Najwięcej roślin odpornych na suszę znajdziemy wśród sukulentów, szczególnie należących do rodziny gruboszowatych. Wraz z kaktusami to właśnie ta grupa roślin jest najlepiej przystosowana do znoszenia niedoboru wody. Ich mięsiste, osłonięte grubą skórką tkanki są doskonałym magazynem wody, dlatego w trudnym okresie rośliny mają możliwość korzystania z nagromadzonych w nich zapasów i przetrwania okresów suszy bez szwanku.

Rośliny balkonowe odporne na suszę

Do najczęściej polecanych na balkony sukulentów należą: eszewerie, rozchodniki, kalanchoe i rojniki. Przejściowe okresy suszy dobrze zniosą również takie gatunki, jak:

Liście tych gatunków, podobnie jak większości sukulentów, są mięsiste i pokryte woskowym nalotem, dlatego zgromadzona w nich woda, nie ma możliwości szybkiego parowania.

Poza roślinami o mięsistych liściach, przejściowy niedobór wody dobrze zniosą również te gatunki, które w swoim naturalnym środowisku także są narażone na okresy suszy, np. lawenda wąskolistna, macierzanka czy asteriscus nadmorski, lub mogą zatrzymać nieco wody w swoich mięsistych korzeniach, np. zielistki, begonie bulwiaste.

Krótkotrwała susza nie powinna też zaszkodzić pelargonii rabatowej i pelargonii bluszczolistnej, heliotropowi, aksamitkom i bluszczowi pospolitemu. Warto jednak pamiętać, że większość roślin doniczkowych odpornych na suszę, preferuje słoneczne stanowiska uprawy (w szczególności sukulenty), z wyjątkiem bluszczy i begonii bulwiastych, które znacznie lepiej czują się w miejscach półcienistych.

>>Zobacz wideo: Jak urządzić ogród na balkonie

Jak urządzić ogród na balkonie. Rośliny balkonowe [WIDEO]

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE