Niewymagające kwiaty na balkon - rośliny balkonowe odporne na suszę

2022-05-05 12:43
Pelargonie na balkonie
Autor: Pelargonium for Europe, kampania unijna Europe in Bloom Na słoneczny balkon wybierzmy kwiaty niewymagające częstego podlewania

Niewymagające kwiaty na balkon to rośliny, które nie wymagają częstego podlewania. Doskonale poradzą sobie na nasłonecznionym balkonie, atrakcyjnie prezentując sie przez cały sezon. Poznaj niewymagające kwiaty na balkon odporne na suszę.

Lato to dla wielu z nas jedna z najpiękniejszych pór roku. W tym okresie bardzo chętnie korzystamy ze słońca i ciepła, odpoczywając i relaksując się na świeżym powietrzu. Palące słońce, wysoka temperatura i brak opadów mogą być jednak nie tylko wyczekiwanym dobrodziejstwem, ale też sporym utrapieniem, o czym wiedzą wszyscy miłośnicy roślin, uprawiający kwiaty na balkonach i tarasach. Suchy i gorący okres letni jest szczególnie niebezpieczny dla roślin uprawianych w pojemnikach, dlatego warto poszukać odpornych na suszę, niewymagających kwiatów na balkon.

Najwięcej niewymagających kwiatów na balkon znajdziemy wśród sukulentów, szczególnie należących do rodziny gruboszowatych. Wraz z kaktusami to właśnie ta grupa roślin jest najlepiej przystosowana do znoszenia niedoboru wody. Ich mięsiste, osłonięte grubą skórką tkanki są doskonałym magazynem wody, dlatego w trudnym okresie rośliny mają możliwość korzystania z nagromadzonych w nich zapasów i przetrwania okresów suszy bez szwanku.

Niewymagające kwiaty na balkon - gatunki odporne na suszę

Do najczęściej polecanych na balkony sukulentów należą: eszewerie, rozchodniki, kalanchoe i rojniki. Przejściowe okresy suszy dobrze zniosą również takie gatunki, jak:

Liście tych gatunków, podobnie jak większości sukulentów, są mięsiste i pokryte woskowym nalotem, dlatego zgromadzona w nich woda, nie ma możliwości szybkiego parowania.

Poza roślinami o mięsistych liściach, przejściowy niedobór wody dobrze zniosą również te gatunki, które w swoim naturalnym środowisku także są narażone na okresy suszy, np. lawenda wąskolistna, macierzanka czy asteriscus nadmorski, lub mogą zatrzymać nieco wody w swoich mięsistych korzeniach, np. zielistki, begonie bulwiaste.

Krótkotrwała susza nie powinna też zaszkodzić pelargonii rabatowej i pelargonii bluszczolistnej, heliotropowi, aksamitkom i bluszczowi pospolitemu. Warto jednak pamiętać, że większość roślin doniczkowych odpornych na suszę, preferuje słoneczne stanowiska uprawy (w szczególności sukulenty), z wyjątkiem bluszczy i begonii bulwiastych, które znacznie lepiej czują się w miejscach półcienistych.

Jak urządzić ogród na balkonie. Rośliny balkonowe [WIDEO]

Najpopularniejsze rośliny na balkon. Czy potrafisz je rozpoznać?

Pytanie 1 z 8
Co to za roślina?
Bakopa
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE