Słonecznica - Delosperma - doskonała roślina na słoneczne rabaty i skalniaki

2023-06-07 11:35

Słonecznica (Delosperma) nazywana jest także przypołudnikiem. Dzięki swoim walorom może być ciekawym urozmaiceniem słonecznych rabat bylinowych i ogrodów skalnych. Jakie wymagania ma słonecznica i jak ją uprawiać?

Spis treści

  1. Słonecznica wysokogórska
  2. Czy słonecznica jest rośliną wieloletnią? Jak wygląda delosperma?
  3. Warunki uprawy słonecznicy
  4. Ciekawe odmiany słonecznicy wysokogórskiej
  5. Słonecznica Coopera
  6. Odmiany słonecznicy Coopera
  7. Słonecznice - zastosowanie w ogrodzie

Słonecznica wysokogórska

Najczęściej u nas uprawiana jest słonecznica wysokogórska (Delosperma nubigenum), kwitnąca na żółto i tworząca niskie (zwykle 5-10 cm wysokości), łatwo ukorzeniające się, płożące kępki, z czasem zmieniające się w ładne kobierce szerokości około 30 cm. Z tego względu świetnie nadaje się do obsadzania ogrodów skalnych lub żwirowych.

Czy słonecznica jest rośliną wieloletnią? Jak wygląda delosperma?

Delosperma jest zimozieloną byliną, a jednocześnie sukulentem, o czym świadczą eliptyczno-wałeczkowate, mięsiste i gładkie, krótkie (do 2 cm długości) jasnozielone liście, przypominające nieco liście gruboszów (Crassula). Dekoracyjne są także nieduże (średnicy około 2 cm), wielopłatkowe, promieniste, żółte kwiaty delospermy, które pojawiają się wiosną (maj-czerwiec). Kwitnienie słonecznicy często trwa od wiosny, przez lato - nawet do późnej jesieni (w zależności od odmiany). Charakterystyczną cechą rośliny jest to, że kwiaty zamykają się w czasie niekorzystnych warunków pogodowych lub na noc. 

Delosperma
Autor: GettyImages Delosperma to idealna roślina do ogrodów skalnych czy żwirowych oraz do obsadzania murków kwiatowych

Warunki uprawy słonecznicy

Słonecznica należy do roślin typowo skalnych, więc wymaga słonecznego stanowiska oraz luźnej, suchej, przepuszczalnej gleby (warto dodać do niej przy sadzeniu żwiru lub gruboziarnistego piasku), najlepiej wapiennej (o zasadowym odczynie).

Dobrze znosi suszę i upał, a nie toleruje uprawy w miejscach, gdzie gleba jest stale wilgotna lub gromadzi się woda. Zaleganie wody powoduje szybkie gnicie korzeni i zamieranie roślin (może być to kłopot w okresie jesieni i zimy). Nie potrzebuje więc zbyt częstego podlewania, ponieważ jak każdy sukulent ma zdolność gromadzenia wody w liściach i pędach.

Słonecznica wysokogórska nieźle znosi nasze zimy i znosi temperaturę nawet do -20 st.C, ale młode sadzonki warto osłaniać przed mrozem (np. stroiszem).

Przeczytaj też:

Ciekawe odmiany słonecznicy wysokogórskiej

Delosperma nubigenum w zależności od odmiany (jest ich wiele) tworzy kwiaty w różnych kolorach: białym, żółtym, pomarańczowym, czerwonym, różowym lub w odcieniach fioletu.

Do atrakcyjnych odmian należą:

  • 'Fire Spinner' - kwitnie od lata do października, ma złocistopomarańczowe kwiaty z ciemnoróżowym środkiem,
  • 'Amethyst' - dorasta do około 10 cm wysokości, kwiaty (podobne do stokrotek) są różowe z żółtym środkiem i jasnofioletowym oczkiem,
  • 'Grenade' - płatki kwiatów są pomarańczowoczerwone, a środek kwiatu biały, wypełniony żółtymi pręcikami, dodatkowo z różowym oczkiem.

Słonecznica Coopera

Innym popularnym gatunkiem słonecznicy, ale rzadziej uprawianym ze względu na większą wrażliwość na mróz, jest słonecznica Coopera (Delosperma cooperii). Rośnie nieco wyżej (do około 10 cm) i kwitnie zwykle na różowofioletowo, tworząc także dekoracyjne kobierce w ogrodach skalnych. Wymaga jednak stałego zabezpieczania na zimę ze względu na słabą mrozoodporność.

Słonecznica Coopera polecana jest do uprawy raczej w cieplejszych (zachodnich) rejonach Polski. Ponadto, podobnie jak w przypadku wszystkich słonecznic, ważne jest dobre przygotowanie gleby (dobrze przepuszczalnej lub żwirowej) oraz stanowiska, z którego dobrze odprowadzany jest nadmiar wody (także w okresie zimy).

Odmiany słonecznicy Coopera

W obrębie tego gatunku wyhodowano także różne efektowne odmiany o ciekawych kolorach kwiatów, np. 'Mesa Verde' - o łososiowych kwiatach ze złotym oczkiem czy 'Graaf Reinet' - o białych kwiatach (podobnych do stokrotek) z żółtym środkiem.

Przeczytaj też:

Słonecznice - zastosowanie w ogrodzie

Słonecznice są bylinami, które idealnie nadają się do ogrodów w stylu skalnym, do obsadzania murków kwiatowych, kompozycji w ogrodach żwirowych, na rabatach z innymi bylinami, ale także do uprawy w pojemnikach (donicach czy skrzynkach). Najlepiej kupić ukorzenione rośliny w doniczkach i posadzić w odpowiedniej (suchej i przepuszczalnej) glebie, w miejscach, gdzie nie ma ryzyka gromadzenia się wody (np. w wyższych partiach ogrodu lub rabat). 

Obok nieskomplikowanej uprawy, delospermy mają także inną zaletę – łatwo się rozmnażają przez sadzonki pędowe (sadzonki szybko się ukorzeniają).

Przeczytaj też:

Jak zakładać rabaty bylinowe w ogrodzie?
Nasi Partnerzy polecają