Aptenia sercolistna - sukulent do domu i na balkon. Uprawa i pielęgnacja aptenii

2021-08-23 11:31

Aptenia sercolistna to atrakcyjna roślina, którą w naszym klimacie uprawia się przede wszystkim w doniczkach ustawianych na balkonach bądź tarasach, albo w pomieszczeniach. Dowiedz się, jakich warunków wymaga aptenia i jak ją pielęgnować. Uprawa aptenii sercolistnej.

Aptenia sercolistna
Autor: GettyImages Aptenia sercolistna to szybko rosnący sukulent

Sukulenty to łatwe w uprawie rośliny ozdobne, dlatego często można spotkać je zarówno w ogrodach, jak i na balkonach, tarasach, czy w mieszkaniach. Jednym z takich atrakcyjnych, szybko rosnących i pięknie kwitnących sukulentów jest pochodząca z Afryki Południowej aptenia sercolistna, będąca mieszańcem powstałym z dwóch innych gatunków aptenii: Aptenia cordifolia i Aptenia haeckeliana. Jej podstawową odmianą uprawną jest 'Red Apple', ale coraz popularniejsza jest też odmiana 'Variegata' o kremowo-obrzeżonych liściach.

Jak wygląda aptenia sercolistna?

Aptenia sercolistna nie osiąga dużych rozmiarów - dorasta do zaledwie 5-10 cm wysokości, ale jej rozgałęziające się, płożące, długie, wałeczkowate, mięsiste, zielone, drewniejące u podstawy, sztywne, ale kruche pędy mogą osiągać 50-60 cm długości (w naturze nawet do 2 m!). Pędy aptenii rosną szybko i są gęsto pokryte naprzeciwległymi parami sercowatych, zielonych, siedzących, mięsistych, błyszczących liści.

W kątach liści i na szczytach pędów przez całe lato (od czerwca do września) tworzą się nieduże, stokrotkowate, amarantoworóżowe lub fioletowe kwiaty o igiełkowatych płatkach, ułożonych w kilku okółkach otaczających żółty środek (u odmian zdarzają się też kwiaty w kolorze białym, kremowym lub żółtym, ale w naszym kraju są jeszcze trudno dostępne). Kwiaty aptenii pozostają otwarte w dzień, a zamykają się na noc i w dni pochmurne.

Przeczytaj też: Gazania - wymagania, uprawa, pielęgnacja, zastosowanie >>>

Uprawa aptenii sercolistnej

Aptenia sercolistna nie jest rośliną trudną w uprawie, ale z racji swego pochodzenia ma dość szczególne wymagania.

  • Stanowisko dla aptenii. Przede wszystkim aptenia oczekuje słonecznego i ciepłego stanowiska uprawy, gdyż w cieniu jej pędy się wydłużają, pokrój staje się luźny, a liście i kwiaty karleją.
  • Podłoże dla aptenii. Jak większość sukulentów aptenia wymaga lekkiego, przepuszczalnego, umiarkowanie żyznego, lekko wilgotnego podłoża z dodatkiem piasku lub drobnego żwirku, dlatego najlepiej uprawiać ją w podłożu do kaktusów i sukulentów, zapewniając na dnie donicy warstwę drenażu. Drenaż pod korzeniami jest też potrzeby roślinom uprawianym w gruncie, bo choć aptenie preferują bardziej wilgotne podłoże niż większość kaktusów i sukulentów (nie najlepiej znoszą suszę), nie tolerują wody zalegającej w pobliżu ich korzeni.
  • Nawożenie aptenii. Aptenia nie potrzebuje natomiast systematycznego nawożenia. Wystarczy zasilać ją od czasu do czasu niewielkimi dawkami nawozów dla kaktusów, gdyż zbyt intensywne nawożenie powoduje silniejszy wzrost pędów rośliny, ale znacząco ogranicza jej kwitnienie.
  • Rozmnażanie aptenii. Aptenia bardzo łatwo się też rozmnaża. Wiosną i latem można pobierać z niej i ukorzeniać w wodzie fragmenty pędów, ale wiosną można też wysiewać do doniczek jej nasiona. Pędy po zetknięciu z wilgotnym podłożem mogą się też ukorzenić samoistnie, tworząc liczne sadzonki, które można oddzielić od rośliny matecznej i posadzić w nowym miejscu.

Sposoby rozmnażania roślin doniczkowych. Jak rozmnażać kwiaty w domu? >>>

Aptenia sercolistna
Autor: GettyImages Aptenię można rozmnożyć przez sadzonki pędówe, które łatwo się ukorzeniają

Aptenia sercolistna - zastosowanie aptenii

Aptenia sercolistna to roślina egzotyczna, która nie toleruje mrozu, dlatego w naszym klimacie nie może być uprawiana przez cały rok w gruncie. Jedynie w najcieplejszych rejonach kraju można spróbować pozostawić ją na zimę w ogrodzie, osłaniając grubą warstwą stroiszu i zabezpieczając przeźroczystym daszkiem przed opadami. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby uprawiać ją w ogrodzie sezonowo.

Aptenia dobrze prezentuje się na skalniakach i w ogródkach żwirowych, gdzie rośnie jako roślina okrywowa (na dobrym stanowisku może rozrastać się w gęste, zielone dywany).

Z powodzeniem można aptenię wykorzystywać do tworzenia ogrodowych kompozycji w donicach i dużych pojemnikach. Ładnie wygląda także na nasłonecznionych murkach i skarpach. Oczywiście na zimę musi zostać wykopana z gruntu, posadzona w doniczce i umieszczona w jasnym, ale chłodnym pomieszczeniu (temp. 5-8°C), gdzie będzie mogła bezpiecznie przezimować. Ponieważ jednak rozrośnięte egzemplarze trudno jest wykopać z ziemi, pod koniec lata można z nich przygotować sadzonki pędowe (łatwo ukorzeniają się w wodzie) i po posadzeniu w doniczce, przechować je w mieszkaniu na słonecznym, ale niezbyt ciepłym parapecie, z daleka od kaloryferów (młode rośliny lepiej przechowują się zimą w mieszkaniu od dorosłych egzemplarzy).

Sukulenty i kaktusy. Najmniej wymagające rośliny doniczkowe

Czy rozpoznajesz te sukulenty? Sprawdź się!

Pytanie 1 z 7
Jaki to sukulent?
Aloes barbadoski
Nasi Partnerzy polecają