Portulacaria afra - doskonały sukulent na drzewko bonsai
Portulacaria afra to ciekawy sukulent, który znakomicie nadaje się na drzewko bonsai. Jego okrągłe, drobne liście porastają elastyczne, choć z wiekiem drewniejące, rozgałęzione pędy. Domowa uprawa Portulacaria afra - poradnik.
Małe i niezwykle atrakcyjne drzewka bonsai to piękna i egzotyczna ozdoba każdego wnętrza. Można wykonać je z różnych gatunków drzew liściastych lub iglastych, ale można też użyć do tego celu sukulentów. Najpopularniejszym gatunkiem z tej grupy przeznaczanym na drzewka bonsai jest Portulacaria afra, należąca do rodziny portulakowatych (Portulacaceae). Roślina przypomina wyglądem grubosza jajowatego, nazywanego potocznie „drzewkiem szczęścia”, ale ma bardziej zwarty pokrój i mniejsze, okrągłe liście, gęściej ułożone na elastycznych, miękkich, z wiekiem drewniejących, rozgałęzionych pędach, wyrastających z grubego, dość miękkiego pieńka, pokrytego czerwonobrązową korą.
Autor: GettyImages
Portulacaria afra przypomina wyglądem grubosza jajowatego, zwanego potocznie „drzewkiem szczęścia”
Portulacaria afra pochodzi z południowo-wschodniej Afryki, gdzie w naturze rośnie jako mocno rozkrzewione, nieduże drzewko (wysokości 3-4 m). W uprawie doniczkowej jest jednak znacznie mniejsza i zwykle nie przekracza 50-60 cm wysokości, a prowadzona w formie drzewka bonsai, może być jeszcze niższa.
Portulacaria afra - warunki uprawy
Chociaż Portulacaria afra należy do monotypowego rodzaju, ma podobne wymagania do innych sukulentów. W uprawie oczekuje przede wszystkim dużo światła (stanowisko powinno być bardzo jasne, a nawet słoneczne) i przez cały rok dość wysokiej temperatury, która w sezonie wegetacyjnym powinna wynosić 22-24°C, a zimą 18-20°C. Ze względu na przystosowanie do suchego klimatu, roślina nie lubi mokrego podłoża, dlatego powinna być podlewana umiarkowanie i niezbyt często (raz na 1-2 tygodnie), a zimą jeszcze rzadziej. Roślinę warto też posadzić w przepuszczalnym, lekkim podłożu z dodatkiem piasku, które nie będzie kumulowało nadmiaru wody (np. podłoże dla kaktusów i sukulentów).
Uprawa roślin doniczkowych w domu: ogólne zasady >>
Portulacaria afra ma kilka ciekawych odmian ozdobnych, np. 'Variegata' o pstrych, białozielonych liściach i czerwonobrązowych pędach, 'Aurea' o żółtych liściach i czerwonawych pędach czy 'Lemon' o jasnozielonych liściach.
Rozmnażanie portulacarii
Portulacarię łatwo można też rozmnażać. Wystarczy pobrać z niej kawałek wierzchołkowego pędu i ukorzenić go w wodzie. Trzeba tylko pamiętać, aby zaraz po ukorzenieniu posadzić roślinę do doniczki, gdyż ukorzeniony pęd pozostawiany w wodzie zbyt długo, szybko zgnije. Do rozmnażania można wykorzystać też pędy pozostałe po cieciu i formowaniu rośliny.
Portulacaria afra - zastosowanie rośliny
Portulacaria afra może być uprawiana jako klasyczna roślina doniczkowa, zdobiąca słoneczny parapet, ale z powodu dość elastycznych, miękkich rozgałęziających się pędów i małych, licznych, mięsistych liści, doskonale nadaje się też do tworzenia drzewek bonsai. Ze względu na dużą ilość wody zmagazynowanej w liściach i pędach, roślina ma tendencję do rozkrzewiania się i rozkładania na boki, w naturalny sposób przybierając kształt małego, rozłożystego drzewka. Doskonale znosi też cięcie, co przy formowaniu bonsai jest cechą niezwykle ważną.
Jak zrobić bonsai z Portulacaria afra
Jeśli nie bardzo mamy czas, wiedzę i cierpliwość na stworzenie takiego drzewka od podstaw, możemy kupić gotową, już uformowaną roślinę w sklepie lub kwiaciarni. Jeżeli jednak lubimy pielęgnować rośliny, mamy trochę wolnego czasu i chcielibyśmy spróbować samodzielnie ukształtować własne bonsai, powinniśmy zapoznać się z podstawami formowania tego typu drzewek, czyli głównie z odpowiednim cięciem i drutowaniem pędów oraz przesadzaniem roślin (konieczne jest przesadzanie rośliny do coraz mniejszej doniczki, aby docelowo mogła rosnąć w specjalnym naczyniu do uprawy bonsai) i rozpocząć przygodę z bonsai właśnie od Portulacaria afra, której młode, elastyczne pędy łatwo dają się przyginać i formować. Należy tylko pamiętać, aby systematycznie sprawdzać odrutowane miejsca, gdyż pędy są nie tylko elastyczne, ale też dość miękkie (sztywnieją z wiekiem) i mogą się na nich tworzyć brzydkie rany lub zgrubienia od wrzynającego się w nie zbyt mocno drutu.
Roślinę dobrze też dość często przycinać, gdyż wtedy ładniej się rozkrzewi i szybciej przybierze pożądaną formę. Właściwie cięta i formowana, zacznie tworzyć zgrubiały, sztywny pienień i ładną, gęstą koronę z licznych, rozgałęzionych pędów, pokrytych małymi, okrągłymi listkami.
10 najlepszych roślin na bonsai >>>
Formowanie drzewek bonsai. Cięcie i drutowanie drzewek bonsai >>>
Drzewka bonsai: jak wybrać doniczkę do bonsai >>>
Polecany artykuł: