Drzewka bonsai: jak wybrać doniczkę do bonsai

2013-10-24 14:03 Paweł Romanowski
bonsai
Autor: photos.com Doniczka w sztuce bonsai jest nierozerwalna częścią kompozycji

Bonsai to drzewko w doniczce. Doniczka w sztuce bonsai jest nierozerwalna częścią kompozycji. Podpowiadamy jak wybrać odpowiednią doniczkę do drzewka bonsai.

Nazwa bonsai pochodzi od dwóch japońskich słów: bon – oznaczającego pojemnik oraz sai – drzewo. Bonsai jest to więc drzewo w doniczce. Doniczka pełni integralną część tej kompozycji. W sklepach i centrach ogrodniczych jest bardzo duży wybór przeróżnych pojemników do bonsai.

Jak wybrać odpowiednią doniczkę do bonsai?

Doniczki do bonsai mogą mieć najróżniejsze kształty, kolory i wielkość, jednak wybór odpowiedniej doniczki zależy od stylu, w jakim formujemy nasze drzewko bonsai. Tak jak różnorodne są rośliny, tak zróżnicowane są doniczki. Dla bonsai o wysokim pniu wybieramy płaską doniczkę (głębokość doniczki powinna być równa średnicy pnia). Rośliny o potężnym pniu powinny rosnąć w doniczkach o średniej wysokości, a te o pniach zwisających najlepiej prezentują się w wysokich doniczkach.
Najlepsze doniczki do bonsai wykonane są z ceramiki lub kamienia – w nich rośliny prezentują się najlepiej. Unikajmy plastikowych doniczek (dostępnych często w supermarketach), gdyż wyglądają one bardzo nienaturalnie.

Kształty doniczek do bonsai

Kształt doniczki może być okrągły, owalny, kwadratowy, prostokątny, sześciokątny (tzw. kwiat). Drzewka o prostym pniu powinny rosnąć w doniczkach kwadratowych lub prostokątnych (szerokość doniczki powinna być czterokrotnie większa od średnicy pnia). W okrągłych i owalnych doniczkach najlepiej będą wyglądać drzewa o nieregularnych kształtach i o pofałdowanym pniu. Laski bonsai powinny być zakładane w bardzo płaskich i owalnych donicach.

Kolory doniczek do bonsai

Kolory doniczek powinny być stonowane i neutralne, tak aby pojemnik nie tłumił dekoracyjności drzewka. Najczęściej dostępne i stosowane są doniczki w kolorze brązowym, zielonym, beżowym, szarym lub niebieskim. Dla roślin kwitnących można wybrać doniczkę w kolorze kwiatów.

bonsai
Autor: photos.com Doniczka w sztuce bonsai jest nierozerwalna częścią kompozycji
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE