Echeveria elegans - modny sukulent, zwany kamienna różą. Jak uprawiać eszewerię w domu?

2023-12-19 15:53

Echeveria elegans to sukulent o wyjątkowym pokroju - jego liście tworzą nad powierzchnią ziemi efektowne, gęste i regularne, ale niskie rozety, przypominające kształtem rozwinięta róże. To stąd bierze się potoczna nazwa rośliny: kamienna róża. Co warto wiedzieć o wymaganiach eszewerii?

Sukulenty to rośliny dekoracyjne i łatwe w uprawie, dlatego jeśli tylko w naszym mieszkaniu jest słoneczny parapet, z pewnością powinniśmy się nimi zainteresować. Jednym z piękniejszych sukulentów, nadających się do uprawy w doniczce, jest pochodząca z półpustynnych terenów Meksyku Echeveria elegans. Roślina zaliczana jest do rodziny gruboszowatych i jak wszystkie sukulenty tworzy grube, mięsiste liście, magazynujące wodę.

Spis treści

  1. Jak wygląda Echeveria elegans?
  2. Jak dbać o eszewerię?
  3. Czego nie lubi eszeweria?
  4. Echeveria elegans - zastosowanie

Jak wygląda Echeveria elegans?

Pokrój eszewerii jest wyjątkowy, gdyż jej duże, szerokie, zielone liście tworzą nad powierzchnią ziemi niezwykle piękne, gęste, regularne, duże (do 15-20 cm średnicy), ale niskie (10-15 cm. wys.) rozety, przypominające kształtem róże. Liście są sztywne, gładkie, grube i pokryte delikatnym, niebieskawym kutnerem (chroni roślinę przed silnym słońcem i nadmierną utratą wody), dlatego rośliny bywają nazywane kamiennymi różami.

Eszewerie mają też sporo pięknych odmian mieszańcowych, zachwycających barwnymi liśćmi, np.

  • czerwonymi u 'Magic Red',
  • prawie czarnymi u 'Black Prince',
  • cieniowanymi, różowo-kremowo-zielonymi u 'Rainbow'.

Nie dajmy się jednak nabrać na rośliny o sztucznych, jaskrawych barwach, które bywają oferowane w handlu, gdyż są to egzemplarze sztucznie barwione i farbowane, co nie tylko odbiera im prawdziwą urodę, ale też źle wpływa na ich kondycję!

Jak dbać o eszewerię?

Eszeweria jak większość sukulentów jest stosunkowo łatwa w uprawie, ale ma swoje szczególne wymagania i jeśli ich nie spełniamy, szybko straci urodę. Chociaż eszeweria może być uprawiana na słonecznym parapecie w mieszkaniu, latem znacznie lepiej będzie czuła się w ogrodzie (np. na skalniaku), gdyż lubi ciepło, słońce i świeże powietrze. Ponieważ jednak nie toleruje mrozów, jesienią musi zostać zabrana do pomieszczenia, w którym bezpiecznie przetrwa zimę. 

  • Stanowisko i temperatura dla eszewerii. Roślina potrzebuje przede wszystkim dużo słońca i ciepła. W sezonie wegetacyjnym oczekuje słonecznego lub bardzo jasnego stanowiska uprawy i dość wysokiej temperatury (22-24°C). Zimą także potrzebuje widnego miejsca, ale woli mieć nieco chłodniej (temp. 8-10°C), dlatego okres spoczynku powinna spędzać na werandzie lub w umiarkowanie ogrzewanej oranżerii.
  • Podlewanie eszewerii. Pochodząca z terenów półpustynnych eszeweria, nie znosi zalania, dlatego musi mieć zapewnione bardzo lekkie, przepuszczalne, niezbyt wilgotne podłoże (np. podłoże dla kaktusów i sukulentów). Roślinę należy podlewać umiarkowanie i niezbyt często (raz na 1-2 tygodnie), nie dopuszczając do zalania, ale też nie pozwalając, by ziemia w doniczce całkiem wyschła. Zimą podlewanie ogranicza się jeszcze bardziej, nawadniając rośliny nawet raz na miesiąc.
  • Rozmnażanie eszewerii. Roślina bardzo łatwo się rozmnaża, gdyż wydaje sporo rozetek bocznych, które po ukorzenieniu w podłożu mogą zostać odcięte od rośliny matecznej i posadzone w nowej doniczce.
warto wiedzieć
esze

Autor: GettyImages

Kwiaty eszewerii wyrastają ponad rozety liści

Największą ozdobą eszewerii jest jej pokrój oraz dekoracyjne liście, ale roślina mogą też kwitnąć, wydając małe, żółtopomarańczowe kwiaty, zebrane w luźne kwiatostany na szczycie wzniesionego pędu, wyrastającego ze środka rozety. U niektórych odmian kwiaty są naprawdę ładne, dlatego można je pozostawić na roślinie i traktować jako dodatkową ozdobę.

Czego nie lubi eszeweria?

Właściwie pielęgnowana eszeweria zwykle nie sprawia większych problemów, ale jeśli ją zaniedbamy, bardzo szybko straci urodę. Wprawdzie nie bywa atakowana przez szkodniki, ale zagrażają jej choroby grzybowe spowodowane nadmiernym podlewaniem i mokrym podłożem (wtedy łatwo gnije), niska temperatura (nie znosi mrozów) oraz niedobór słońca (liście karleją i bledną, a roślina brzydko się wyciąga).

Echeveria elegans - zastosowanie

Zadbana eszeweria może być natomiast piękną rośliną doniczkową, zdobiącą parapet południowego okna. Ładnie wygląda posadzona w szerokiej, płaskiej doniczce, wypełnionej ziemią i wyściółkowanej drobnym, białym żwirkiem lub małymi kamykami, ale znakomicie prezentuje się też w mini ogródkach skalnych wykonanych w dużych, szerokich, płaskich, najlepiej terakotowych doniczkach. Wspaniale wygląda też w postaci jednogatunkowej grupy uprawianej na przykład w dużej misie lub obszernej donicy. Latem może też zdobić balkon, ogródek żwirowy lub skalniak w ogrodzie.

Nie przegap:

Czy rozpoznajesz te sukulenty? Sprawdź się!

Pytanie 1 z 7
Jaki to sukulent?
Aloes barbadoski
Sukulenty i kaktusy. Najmniej wymagające rośliny doniczkowe
Nasi Partnerzy polecają