Sposoby rozmnażania roślin doniczkowych. Jak rozmnażać kwiaty w domu?

Zdarza się, że nasze ulubione rośliny doniczkowe starzeją się i wymagają odmłodzenia. Jak rozmnożyć rośliny doniczkowe? Rozmnażanie przez sadzonki, przez podział roślin, przez odkłady powietrzne.

Rośliny można rozmnażać na dwa sposoby: generatywnie – płciowo, z nasion oraz wegetatywnie – z sadzonek, przez podział czy odkłady. Rośliny doniczkowe rozmnażamy zazwyczaj wegetatywnie. W większości przypadków jest to dość proste, a uzyskane samodzielnie nowe rośliny sprawiają więcej radości.Rośliny doniczkowe najlepiej rozmnażać wiosną przy okazji przesadzania, po zakończeniu zimowego okresu spoczynku roślin lub wczesnym latem. W tym czasie mają one najwięcej siły, a młode sadzonki najłatwiej się ukorzenią.

Rozmnażanie roślin przez podział

To najłatwiejszy i zawsze skuteczny sposób rozmnażania gatunków, które tworzą kępy, czyli paproci, marant, zielistek, sansewierii, aspidistry (żelaznych liści), asparagusów, papirusów (cibor). Roślinę wyjmujemy z doniczki i palcami (w ostateczności nożem) rozdzielamy na mniejsze części jej bryłę korzeniową. Sadzimy w przygotowanych doniczkach.

Rozmnażanie roślin doniczkowych przez podział. Jak to zrobić? >>>

Rozmnażanie roślin z sadzonek wierzchołkowych

Drugim popularnym sposobem jest rozmnażanie roślin doniczkowych z sadzonek wierzchołkowych. Ta prosta metoda polega na odcięciu mocnych, niezdrewniałych wierzchołkowych części pędów (najłatwiej się ukorzeniają). Należy obciąć je ostrym narzędziem – nożem lub sekatorem – unikając miażdżenia miejsca cięcia. Tak można rozmnażać: klonik (abutilon ogrodowy), aukubę, begonię, papirus, difenbachię, fikus (figowiec), fitonię, pokrzywkę brazylijską, czyli koleus, monsterę, oleander, mirt, peperomię, rozmaryn, lipkę pokojową (sparmanię), bluszcz, hoję (woskownicę), cissus, roicissus, filodendrony pnące, trzykrotkę, fuksję, pelargonię, kaktusy i inne sukulenty.

Rozmnażanie roślin przez oddzielanie młodych roślin

To także prosty i mało ryzykowny sposób – tu sama starsza roślina dostarcza młodych egzemplarzy. Niektóre gatunki tworzą odrosty – małe rośliny wokół podstawy starszej (np. bromelia i kaktusy). Oddzielamy je, zachowując jak najwięcej korzeni. Inne wytwarzają sadzonki na pędach (np. zielistka), które odcinamy i wsadzamy do nowej doniczki.

Rozmnażanie roślin z liści z ogonkami

To metoda rozmnażania stosowana w przypadku fiołków afrykańskich, peperomii, begonii królewskiej, papirusa i gruboszowatych, np. grubosza, kalanchoe. Ostrym nożem odcinamy liść z ogonkiem. Umieszczamy go w przepuszczalnym podłożu – ziemi do roślin doniczkowych z dodatkiem piasku (1:1). Ogonek zagłębiamy w glebie aż do blaszki liściowej. Dokładnie ugniatamy ziemię dookoła, podlewamy i na koniec przykrywamy kapturkiem z torebki foliowej (lub odciętą butelką plastikową) – dla zachowania wysokiej wilgotności. Po 1-2 miesiącach, gdy dookoła sadzonki zaczynają się pojawiać drobne listki, usuwamy osłonę, a gotowe małe roślinki przesadzamy do docelowych doniczek.

Sadzonki liściowe
Sadzonki liściowe

Autor: Konrad Kalbarczyk

Sadzonki pędowe i liściowe ucinamy i sadzimy szybko, gdy powierzchnia cięcia jest świeża. Zwiędnięte trudno się ukorzeniają. Do wyjątków należą kaktusy i inne sukulenty, a także pelargonie wymagające osuszenia miejsca cięcia przed posadzeniem. Również sadzonki roślin wydzielających po cięciu sok mleczny, np. fikusa, należy przetrzymać na powietrzu, a gdy sok stężeje, wytrzeć go lub obmyć wodą i wtedy posadzić roślinkę.

Rozmnażanie przez ukorzenianie roślin w wodzie

Dużo gatunków – np. oleandry, papirus, fikusy, fiołek afrykański, roicissus, sparmania, a nawet pelargonie – dobrze też ukorzenia się w wodzie. Mają być w niej zanurzone nie głębiej niż 2-3 cm, dlatego aby utrzymać sadzonki na odpowiedniej głębokości, na naczyniu umieszcza się tekturę z wyciętymi otworami, w które wstawia się roślinki. Należy zmieniać wodę w naczyniu. Zależnie od gatunku ukorzeniają się one po kilku dniach lub tygodniach. Poznaje się to po przyrostach pędów. Wtedy rośliny trzeba bardzo ostrożnie przesadzić do odpowiednich doniczek z żyzną, ale lekką i przepuszczalną ziemią.

Rozmnażanie roślin przez odkłady powietrzne

To rzadki sposób. Odkłady są stosowane w przypadku roślin o dużych rozmiarach, np. figowca, filodendrona, difenbachii. Najpierw nacinamy pień na wybranej wysokości, a w miejsce przecięcia wkładamy ziarenko żwiru, zapobiegając ponownemu zrośnięciu się rozciętych części. Nacięte miejsce owijamy wilgotnym mchem i przezroczystą folią zapewniającą równomierną wilgotność. Po 6-8 tygodniach pod folią powinniśmy dostrzec, że wytworzyły się nowe korzenie. Wtedy możemy odciąć sadzonkę i posadzić ją w lekkiej ziemi. Ten zabieg jest podwójnie korzystny – stara roślina zostaje skrócona, może się rozgałęziać i bez przeszkód rosnąć, a z jej części górnej mamy drugą, ładną i młodą.

Sadzenie przygotowanych sadzonek do doniczek

Przygotujmy tyle nowych doniczek, ile mamy sadzonek. Ich wielkość zależy od rozmiarów egzemplarza, nie powinny być za duże. Na dno każdej wsypujemy drenaż (np. keramzyt). Przygotujmy też świeże podłoże, odpowiednie dla konkretnych sadzonek. Dla większości jest to ziemia uniwersalna, którą kupuje się w sklepie. Jeśli tego wymagają, np. sukulenty – zmieszajmy ziemię do roślin doniczkowych z piaskiem. Mniej więcej godzinę przed przesadzaniem warto podlać sadzonki – wtedy łatwiej będziemy mogli wyjąć je z poprzedniej doniczki. Wyjmujemy delikatnie, aby nie uszkodzić korzeni. Sadzimy do przygotowanej doniczki, ugniatamy ziemię i lekko podlewamy.

Prawidłowe przesadzanie roślin doniczkowych
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE