Najpopularniejsze rośliny balkonowe zwisające

2020-04-27 7:50 Katarzyna Józefowicz, mat. wideo: Dzień Dobry TVN/x-news

Wśród wielu sezonowych kwiatów balkonowych, dużą popularnością cieszą się rośliny zwisające. Oto najczęściej wybierane na balkony i tarasy sezonowe rośliny zwisające. Najpopularniejsze rośliny balkonowe zwisające – przegląd gatunków.

Ukwiecone, kolorowe balkony, to znakomite miejsce na relaks w letnie popołudnie. Dlatego rośliny balkonowe z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością. Na rynku w każdym sezonie pojawia się wiele nowości, ale na szczególne zainteresowanie zasługują przede wszystkim te gatunki, których zwisający pokrój idealnie nadaje się do dekorowania balkonowych skrzynek. Kaskady kwiatów bądź girlandy liści mogą dać naprawdę ciekawy efekt i być wspaniałą ozdobą balkonu czy tarasu przez cały sezon. Najpopularniejsze sezonowe rośliny balkonowe zwisające można znaleźć niemal w każdym centrum ogrodniczym, dlatego nie powinno być kłopotów z ich zakupem.

Zobacz film o pelargoniach

Najpopularniejsze rośliny balkonowe zwisające o ozdobnych kwiatach

Od lat pierwsze miejsce wśród najpopularniejszych zwisających kwiatów balkonowych zajmuje petunia oraz jej odmiany. Szczególnym zainteresowaniem cieszy się grupa odmian petunii ogrodowej o zwisających pędach, znana pod nazwą surfinia oraz drobnokwiatowa petunia kaskadowa nazywana calibrachoa Million Bells. Rośliny z obu tych grup kwitną od wiosny aż do przymrozków, ale mają dość duże wymagania uprawowe. Oczekują żyznej, próchniczej i przepuszczalnej ziemi, stale wilgotnego podłoża oraz systematycznego zasilania nawozami dla roślin kwitnących. Muszą mieć też zapewnione słoneczne stanowisko, gdyż w cieniu nie kwitną i tracą liście.
Kolejnym balkonowym hitem o zwisającym pokroju jest pelargonia bluszczolistna, która ma nieco mniejsze wymagania od petunii, ale także oczekuje słonecznego stanowiska, lekko wilgotnego podłoża oraz nawożenia.
Inną często spotykaną rośliną balkonową o zwisającym pokroju jest kwitnący na żółto uczep rózgowaty. Gatunek jest bardzo ozdobny, ale wrażliwy na przesuszenie i zacienienie.
Podobne wymagania, ma również popularna lobelia, której zwisające odmiany (łac. Lobelia pendula) mogą dorastać do około 50 cm długości i mieć kwiaty w kolorze niebieskim, białym lub różowym.
Na uwagę zasługuje także bakopa, zachwycająca mnóstwem drobnych, białych lub różowych kwiatów. Jest to jednak roślina wybitnie wrażliwa na brak wody i nawet krótkotrwała susza może powodować jej więdniecie.

>>Przeczytaj też: Najpopularniejsze kwiaty na słoneczny balkon

Najpopularniejsze rośliny balkonowe zwisające o ozdobnych liściach

Wśród roślin zwisających, których główną ozdobą są liście, największą popularnością cieszy się kocanka włochata. Najintensywniej rozrasta się jej odmiana o szarozielonych liściach, natomiast mniejsze rozmiary osiągają rośliny o liściach żółtych lub jasno obrzeżonych. Kocanka również jest wrażliwa na brak wody, ale może rosnąć zarówno w słońcu jak i w półcieniu.
W ostatnich latach ogromną popularność zdobył też plektrantus nazywany komarzycą, gdyż jego aromatyczne liście odstraszają komary. Roślina nie ma szczególnych wymagań uprawowych, ale preferuje stanowisko półcieniste i nie lubi suszy.

Poznaj też:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
tarasStudio
|

Co roku mam surfinie na tarasie ale ta lobelia też bardzo ładnie wygląda.